علت تلخی دهان در صبح چیست؟

به گزارش مجله عکسها، علت تلخی دهان در صبح می تواند بر اثر مسائل مربوط به دستگاه گوارش، کشیدن سیگار، خشکی دهان، بارداری، شیمی درمانی، برخی بیماری ها همچون دیابت و آلرژی باشد.

علت تلخی دهان در صبح چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - آیا تا به حال برایتان پیش آمده که با احساس تلخی دهان در صبح بیدار شوید و این موضوع آزاردهنده روزتان را خراب کند؟ عوامل مختلفی می تواند دلیل این امر باشد که با تشخیص و درمان آن، می توانید مشکل تلخی دهان در صبح را از بین ببرید و زندگی شیرین تری داشته باشید.

علت تلخی دهان در صبح

1. عدم رسیدگی به بهداشت دهان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر زیادی در تغییر طعم دهان و تلخی دهان در صبح دارد.

2. سینوزیت

سینوزیت یکی از دلایل تلخی دهان در صبح است. بر اثر بیماری سینوزیت، سینوس های بینی گرفته می شود و فرد بو و طعم ها را احساس نمی کند. این عوامل تلخی دهان در صبح را به همراه خواهد داشت.

3. سرماخوردگی

سرماخوردگی با ایجاد گرفتگی راه بینی و گلو و ایجاد عفونت در دستگاه گوارش، می تواند علت تلخی دهان در صبح باشد.

4. حساسیت

حساسیت یا آلرژی، با ایجاد گرفتگی و اختلال در سلامت دستگاه گوارش، یکی دیگر از علت های تلخی دهان در صبح است.

5. اختلال در سلامت دستگاه تنفسی

اختلال در سلامت دستگاه تنفسی از جمله عفونت دستگاه تنفسی به هر دلیلی، می تواند علت تلخی دهان در صبح باشد.

6. کشیدن سیگار

سیگار به دلیل داشتن مواد شیمیایی و سمی باعث آسیب به جوانه های چشایی می شود. ترک سیگار باعث می شود که مجددا جوانه های چشایی رشد کرده و بیشتر شوند و در نتیجه احساس مزه و طعم بهبود پیدا کند. البته در افرادی که برای مدت زیادی است سیگار می کشند ممکن است با ترک سیگار هم جوانه های چشایی برنگردند و همانطور بمانند!

7. استفاده از داروهای بیولوژیکی و شیمی درمانی

شیمی درمانی و استفاده از دارو های بیولوژیکی باعث می شود طعم دهان تغییر کند و طعم فلزی یا تلخی و شوری به خود بگیرد.

8. کاهش میزان ویتامین بدن

یکی از علت های تلخی دهان در صبح می تواند کمبود ویتامین باشد. ویتامین ها و مواد مغذی بدن برای درک درست اندام های بدن از جمله درک بو، طعم و مزه لازم و ضروری هستند و مستقیما بر روی حس چشایی و بویایی تاثیر دارند. البته لازم به ذکر است که بیش بود ویتامین ها نیز می تواند باعث تلخی دهان در صبح شود. برای مثال کمبود ویتامین ب12 باعث تلخی دهان در صبح و همچنین از دست دادن تشخیص طعم غذا ها می شود. همچنین افزایش روی در بدن هم می تواند علت تلخی دهان در صبح باشد.

9. بارداری

زنانی که در مراحل اولیه بارداری باشند، تغییراتی در حس چشایی خود احساس می کنند. احتمال دارد برای آن ها در این دوران غذاها طعم همیشگی را نداشته باشند و یا دهان طعم فلزی و تلخ به خود بگیرد.

10. رفلاکس معده

رفلاکس معده یا برگشتن اسید معده به درون مری، احساس تلخی دهان در صبح را در پی دارد. رفلاکس معده باعث می شود که سر دل احساس سوزش کند. در واقع دریچه ای که بین مری و معده قرار گرفته است در حالت طبیعی باید بسته باشد تا مانع خروج اسید به درون مری شود، اما در مواقعی که این دریچه ضعیف می شود و یا به آن آسیبی وارد می شود، اسید ها از معده خارج شده و در معده و قفسه سینه ایجاد سوزش می کند.

بیشتر بدانید: درمان رفلاکس شدید معده با روش های طبیعی

11. انجام جراحی

جراحی هایی که مربوط به بینی، حلق و دهان باشند، احتمال دارد به عصب های مربوط به جوانه چشایی و یا غدد بزاق صدمه بزنند و در نتیجه باعث تلخی دهان در صبح و اختلال در چشیدن غذا شوند.

12. سوء تغذیه

نداشتن تغذیه مناسب و سوء تغذیه می تواند باعث تلخی دهان در صبح شود.

13. اختلال در سلامتی

بی آبی بدن و اختلال در عملکرد غدد بزاق و یا نفس کشیدن از راه دهان، باعث خشکی دهان می شود. خشکی دهان طعم دهان را تغییر می دهد و به آن یک طعم فلزی می دهد. علت تلخی دهان در صبح همچنین می تواند نشانه بیماری دیابت باشد. همچنین افرادی که بیماری تیروئید، کبد یا کلیه دارند ممکن است دچار این عارضه شوند.

14. پیری

یکی از دلایل تلخی دهان در صبح ممکن است پیری باشد، اما زندگی و تغذیه سالم تا حدی می تواند عوارض پیری را کاهش دهد.

سخن پایانی

برای درمان تلخی دهان در صبح بایستی به سلامت دستگاه گوارش خود بیشتر اهمیت دهید. برای مثال از مصرف میوه و سبزیجات تازه دریغ نکنید تا به سلامت کبد کمک کرده باشید. از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید زیرا باعث اختلال در عملکرد کبد شده و اجازه نمی دهند کبد پاکسازی شود. غذاهایی دارای چربی مضر یا اشباع شده باشند سطح آنزیم کبد را بالا می برند و به سلامت کبد لطمه وارد می کنند و همه این ها احساس ناخوشایند تلخی دهان در صبح را به دنبال دارد.

شما برای رفع تلخی دهان در صبح چه روش هایی سراغ دارید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را در پایان این صفحه و در قسمت ارسال نظر با ما و مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1797

به "علت تلخی دهان در صبح چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تلخی دهان در صبح چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید