سنگ آهن امسال گران تر خواهد شد

به گزارش مجله عکسها، پس از این که قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد به تازگی برای نخستین بار در پنج سال گذشته به بالای 100 دلار در هر تن صعود کرد، تحلیلگران قیمت مورد پیش بینی برای این ماده خام فولادسازی را بالا بردند.

سنگ آهن امسال گران تر خواهد شد

به گزارش مجله عکسها، اکثر تحلیلگران اکنون انتظار دارند میانگین قیمت سنگ آهن با احتساب هزینه حمل به 82 تا 92 دلار در هر تن در سال 2019 برسد. طبق آخرین ارزیابی اس اند پی گلوبال پلاتس، قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد آخرین بار 102.45 دلار در هر تن بود.

بانک کانادایی آر بی سی کپیتال مارکتس در یادداشتی تحقیقاتی، افزایش قیمت سنگ آهن در پنج ماه گذشته را استثنایی توصیف کرد و قیمت مورد پیش بینی برای سنگ آهن را به میزان 24 درصد افزایش داد و 82 دلار در هر تن گفت.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در این باره گفته است مصرف فزاینده فولاد در بازار چین، غافلگیرکننده بوده است و افزایش مصرف در بزرگترین بازار جهان با افت تولید شرکت واله برزیل همزمان شده است. طبق آمار رسمی، تولید فولاد خام چین در فاصله ژانویه تا آوریل به 314.6 میلیون تن رسید که 10 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

گلدمن ساکس قیمت مورد پیش بینی برای 12 درصد افزایش داد و 91 دلار در هر تن برآورد کرد. هر دو بانک آر بی سی کپیتال مارکتس و گلدمن ساکس در یادداشت خود خاطرنشان کرده که بازار سنگ آهن از نظر کمبود عرضه به پیک خود رسیده است.

آر بی سی کپیتال مارکتس انتظار دارد به دلیل تقاضای بالای چینی ها، بازار سنگ آهن امسال با 83 میلیون تن کمبود عرضه روبرو شود اما در سال 2020 حدود 55 میلیون تن مازاد عرضه خواهد داشت. این بانک قیمت سنگ آهن در سال 2020 را 65 دلار در هر تن پیش بینی کرد.

بانک کامن ولث استرالیا با اشاره به افت شدید سنگ آهن دپو شده در بنادر، پیش بینی قیمت سنگ آهن در سال میلادی جاری را هفت درصد بالا برد و 92 دلار در هر تن تخمین زد. طبق گزارش این بانک، فاصله بین کاهش حجم سنگ آهن دپو شده در بنادر و فاجعه شکستن سد پسماند در معدن برزیلی واله که اواخر ژانویه روی داد، منعکس کننده مدت زمان حمل محموله ها از برزیل به چین است که حدود 50 روز طول می کشد.

بر اساس گزارش پلاتس، بانک ملی استرالیا قیمت مورد پیش بینی برای سنگ آهن در سال میلادی جاری را 5 درصد نسبت به یک ماه پیش افزایش داد و 86 دلار در هر تن گفت و قیمت سال آینده را 72 دلار در هر تن پیش بینی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 482

به "سنگ آهن امسال گران تر خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ آهن امسال گران تر خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید