روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد

به گزارش مجله عکسها، ایرنا نوشت: روسیه به عنوان عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، از امروز سه شنبه به وقت محلی (اول فوریه 2022) ریاست دوره ای این شورا را به مدت یک ماه بر عهده گرفت.

روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد

پیش از روسیه، کشور نروژ ریاست این شورا را در ماه ژانویه امسال میلادی بر عهده داشت. قرار است در ماه مارس امارات متحده عربی ریاست دوره ای شورای امنیت را بر عهده گیرد.

شورای امنیت پنج عضو دائم و 10 عضو غیر دائمی و انتخابی دارد. پنج عضو دائم این شورا در تصمیم ها و رای گیری های شورا حق وتو دارند.

ریاست شورای امنیت دوره ای و طول مدت آن یک ماه است و رئیس هیات نمایندگی هر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت سازمان ملل شناخته می گردد.

پنج عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و فرانسه می شوند که دارای حق وتو در این شورا هستند.

وظیفه اصلی این شورا حفظ صلح و امنیت بین الملل است که با یکجانبه گرایی بعضی از این اعضا، از ماموریت اصلی خود دور شده و در موارد متعددی ناکارآمد بوده است.

10 عضو غیر دائم شورای امنیت را مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به مشارکت اعضای این سازمان در حفظ صلح و امنیت بین الملل و دیگر اهداف سازمان و بعلاوه بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می نماید.

در واقع، 10 عضو انتخابی شورای امنیت به وسیله مجمع عمومی برای یک دوره دو ساله که از اول ژانویه شروع می گردد، انتخاب می شوند. عضوی که خارج می گردد بلافاصله قابل تنو انتخاب نخواهد بود.

هر سال، مجمع عمومی، پنج عضو نو را انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی تری که دوره عضویتشان در 31 دسامبر خاتمه می یابد، می سازد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2098

به "روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید