رده بندی سایت های دولتی ایران در الکسا منتشر شد

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، فضای آنلاین مانند سایر حوزه ها، مجموعه ابزارهای گسترده ای را در اختیار فعالان دیجیتال قرار داده تا بتوانند به شیوه های متفاوت، در رتبه بندی ها شرکت کرده و خود را با دیگران مقایسه کنند. یکی از این ابزارهای رتبه بندی، سرویسی است که توسط سایت الکسا متعلق به شرکت آمازون ارائه می شود.

رده بندی سایت های دولتی ایران در الکسا منتشر شد

هدف از این سرویس رتبه بندی پایگاه های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکننده (ترافیک بازدیدها) است که با در نظر دریافت یک سری معیارهای محاسباتی و آماری، نهایتا سایت های مختلف را به لحاظ میزان دیده شدن صفحات آنها، رتبه بندی می کند.

الکسا در سایت خود اعلام کرده که رتبه وب سایت ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می کند. بدین معنی که اگر سایتی در رده بندی الکسا رتبه بالاتری نسبت به سایت دیگری داشته باشد، به احتمال زیاد (با در نظر دریافت مقداری تقلب که توسط برخی از سایت ها انجام می شود) مخاطب بیشتری دارد و مخاطبان آن مدت زمان بیشتری را جهت بازدید آن سایت صرف می کنند.

این سرویس رتبه بندی سایت های برتر را در رده های مختلف ارائه می کند که یکی از موارد دسته بندی، رده بندی بر حسب کشور است. در حالت عادی این سایت رده بندی 50 سایت برتر هر کشور را ارائه می کند و در صورتی که اکانت این وب سایت را خریداری کرده باشید، می توانید به 500 وب سایت برتر هر کشور دسترسی پیدا کنید.

در این خصوص بارها در سایت های مختلف رده بندی 500 سایت برتر ایران مشاهده شده که به دلیل تغییر ترافیک روزانه سایت ها این آمار دائم در حال تغییر و تحول است. اما چیزی که تا به امروز شاید بدان کمتر توجه شده، رده بندی سایت های دولتی و حاکمیتی ایران است. سایت هایی که به نوعی به دولت (و یا بخش های دیگر حاکمیت) وابسته هستند و نوعی بازتاب دهنده فعالیت های دستگاه خود به حساب می آیند.

در این گزارش و در گام اول تلاش شده تا رده بندی سایت های دستگاه های مادر حاکمیتی ارائه شود. منظور از دستگاه های مادر، دستگاه هایی هستند که مستقیم زیرنظر رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه، رئیس مجلس و رهبری در حال فعالیتند.

این رده بندی بر حسب رتبه این درگاه ها در کشور ایران است و صرفا ترافیک داخل کشور در رده بندی این سایتها محاسبه شده است. یعنی چنانچه خارج از کشور از این سایت ها بازدید شده باشد در این رده بندی تاثیری ندارد.

به طور مثال درگاه رسمی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با آدرس irib.ir دارای رتبه جهانی 5513 و 245 در کشور ایران و درگاه رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای رتبه جهانی 6938 و 92 در کشور ایران است و به همین منظور در رده بندی بالاتر از سازمان صدا و سیما قرار گرفته است.

لیست درگاه های دولتی به ترتیب رتبه کشوری

سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد که در گام بعدی گزارش 50 سایت برتر که به نوعی وابسته به حاکمیت (رهبری، قوه قضاییه، قوه مقننه، قوه مجریه)هستند انتشار خواهد یافت.

مشاهده 50 سایت برتر ایران از این لینک ممکن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 743

به "رده بندی سایت های دولتی ایران در الکسا منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رده بندی سایت های دولتی ایران در الکسا منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید