دیگر دولت ها از دولت الکترونیک سخن نمی گویند

به گزارش مجله عکسها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروزه دولت ها دیگر از دولت الکترونیک سخن به میان نمی آورند بلکه دولت یعنی همان دولت الکترونیک.

دیگر دولت ها از دولت الکترونیک سخن نمی گویند

به گزارش مجله عکسها، آیین اعطای مجوز به فعالان رسانه های صوت و تصویر فراگیر با حضور دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر امامیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر و حمید فرنگ، مدیرعامل همراه اول در محل سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر برگزار گردید.

وجود 62 میلیون کاربر فعال اینترنت در ایران

دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به ظرفیت­ و قابلیت های اینترنت گفت: در حال حاضر براساس آخرین آمار در سطح دنیای حدود 4 میلیارد و 300 میلیون کاربر از اینترنت وجود دارد.

وی اضافه کرد: همچنین بر اساس گزارش اخیر سایت Internet world stats، جمهوری اسلامی ایران در حدود 76 درصد نفوذ اینترنت و نزدیک 62 میلیون کاربر فعال دارد که امکان مدیریتی متفاوتی را فراهم می نماید.

این استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اعلام نمود: وقتی از مفهوم فراگیری (Pervasiveness) صحبت به میان می­ آید، از فراگیری صوتی و تصویری می گوییم که حجم عظیمی از جوامع بشری را با خود درگیر نموده است.

وی ادامه داد: مفهوم فراگیری در سطح دنیای اشاره به نظام فراگیر کامپیوتری (Pervasive Computing System) دارد که امکان شبکه ای شدن چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی را بر بستر اینترنت و اینترانت محقق نموده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در اواخر قرن نوزدهم که مورس انگلیسی مفهوم فرامحلی شدن را محقق کرد و به دنبال آن مفهوم Instant Communication Industry (صنعت همزمان ارتباطات) فراهم آمد، به آن جایی رسید که آنتونی گیدنز در 1999 از مفهوم دنیا رها شده صحبت به میان آورد. بر همین اساس فراگیری امری است که بنیان آن بر صنعت همزمان ارتباطات است.

دیجیتال و بازبودگی؛ بنیان رسانه­ های جدید

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: بنیان رسانه­ های جدید را دو امر دیجیتال و بازبودگی تشکیل می­ دهد که امر اول آن دیجیتال و رقومی بودن رسانه ها است و رسانه های رقومی موضوع تنوع و تکثر دنیا ریاضی هستند.

وی ادامه داد: همان­طور که در دنیا ریاضی کوانتوم معنا پیدا می­کند و در آن قدرت خلق بر اساس قدرت الگوریتم ممکن می­گردد که عرصه نامحدودی را رقم می زند، در دنیا رسانه ای نیز این مزیت و قابلیت وجود دارد.

عاملی اعلام نمود: امر دومی که بنیان رسانه های جدید را تشکیل می دهد، نامحدود و باز بودن رسانه های جدید است، اما جامعه از اینکه در دنیا دوم مجازی هرج و مرج به وجود آید رنج می برد.

وی ادامه داد: در بستر فضای مجازی که همه گونه امکان و قابلیت وجود دارد، به نوعی جریان زندگی در حال فعالیت است.

فضای مجازی به فاضلاب محتوایی غرب متصل شده

وی ادامه داد: دنیا مجازی قابلیت های مثبت عملکردی فراوانی دارد اما متأسفانه به سبب عدم مدیریت و بهره گیری صحیح، دنیا محتوایی ما در فضای مجازی به فاضلاب محتوایی غرب متصل شده­ و در نتیجه از همان بخش هم متضرر می­ گردد، حال آنکه عرصه مجازی دارای ظرفیت های مثبت متعددی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به عناصر ماهیت دیجیتال گفت: قدرت تغییر، قدرت ترکیب، چند محتوایی بودن و ایجاد محتواهای جدید چهار عنصر اصلی فضای دیجیتال است که قابلیت های جدید و گسترده ای را پیش روی بشریت قرار می دهد. باز بودگی نیز ناظر بر ارتباط همه با همه و نوعی شبکه ای شدن نودهای ارتباطی در بستر اینترنت است.

از وب یک تا بسترهای آینده وب 5

عاملی ادامه داد: امروزه در دورانی قرار داریم که از وب یک به وب پنج رسیده ایم و سخن از بسترهای آینده وب 5 است.

وی اضافه کرد: وب یک وب سنتی و با موضوع تلویزیون بود که مخاطبان فقط گیرنده پیغام و محتوا بودند. وب دو وارد عرصه بازخورد و تعامل شد که از آن با عنوان وب تعاملی سخن به میان می آورند.

وی اضافه کرد: وب سوم به سمت شبکه ای شدن پیش رفت و وب چهارم به سمت هوشمندسازی حرکت کرد تا اینکه امروزه با سخن از وب پنجم از وب یکپارچه سخن گفته می گردد حال آنکه در وب یکپارچه امکان تفکیک حقیقت و واقعیت توسط انسان وجود ندارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در وب یکپارچه عرصه واقعیت و مجازی چنان در هم تنیده شده است که در آن امکان تفکیک واقعیت و مجاز توسط انسان وجود نداشته باشد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به مفهوم اینترنت همه پدیده ها گفت: اینترنت همه پدیده ها مفهومی است که علاوه بر اتصال اینترنت به اشیاء (صنعت اینترنت اشیاء)، اینترنت را به انسان ها و اطلاعات و فرآیندها نیز متصل نموده است.

وی ادامه داد: امروزه قابلیت اینترنت همه پدیده ها به آنجایی رسیده است که اتصال میان پدیده ها را در مقیاس نانو و بایو محقق نموده و مفهوم جدید نانوبایوتکنولوژی اینترنت همه پدیده ها را به وجود آورده است که حکایت از دنیای ریز، پیچیده و در عین حال بزرگی است که می­ تواند به تسهیل زندگی مردم یاری کند.

نقشاینترنت همه پدیده ها در تحقق جامعه توحیدی در نظام حکمرانی

عاملی اضافه کرد: این صنعت، صنعتی است که می تواند با ایجاد همگنی در جامعه ای با تراز همسانی و برابری، به تحقق جامعه توحیدی و توحید عملی در نظام حکمرانی مبادرت کند و این بدین معناست که فناوری های جدید امکان برطرف استیلاء و دسترسی های مستقیم به خدمات را فراهم می نماید.

وی اعلام نمود: خوشبختانه نگاه به رسانه های فراگیر؛ نگاه حمایتی، همراهی و همکاری است که امیدواریم در این عرصه پیشرفت های بیشتری را نیز ببینیم.

رسانه عنصر جدانشدنی فرهنگ است

همچنین در این جلسه دکتر امامیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر اعلام نمود: دنیای رسانه دنیای به سرعت در حال تحولی است و رسانه­ ها در دوران جدید به عنوان سلاح هایی محسوب می شوند که در عرصه موجود تاثیر می گذارند.

وی اضافه کرد: امروزه دولت های متعددی در اقصی نقاط دنیا در زمینه قدرت و هویت رسانه در حال کوشش هستند و در جنگ رسانه ای امروز مفهوم قلمرو رسانه ای مورد توجه تمامی قدرت های برتر دنیای است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر با اشاره به فعالیت های رسانه ها اعلام نمود: ما وظیفه داریم تمامی تسهیلات لازم برای پیشبرد اهداف رسانه های فراگیر را فراهم کنیم.

وی با تأکید بر ابعاد سیاستگذاری حوزه فرهنگ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: رسانه عنصر جدانشدنی فرهنگ محسوب می­ گردد و توجه به فرهنگ در حوزه سیاستگذاری کشور رو به پیشرفت و توسعه است.

طبق اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سرانجام این مراسم 11 مجوز رسانه های فراگیر اعطا شد و تأکید شد که تا کنون 53 مجوز به رسانه های فراگیر اعطا شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 431

به "دیگر دولت ها از دولت الکترونیک سخن نمی گویند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیگر دولت ها از دولت الکترونیک سخن نمی گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید