در نوروز به شهری با قدمت 6700 ساله سفر کنید!

به گزارش مجله عکسها، در خصوص استانبول و شهرهای بزرگی مانند آن می تواند به قطر چند کتاب برسد اما ما قصد داریم تا هدفمند و مختصر و مفید تصمیم به سفر بگیریم...

در نوروز به شهری با قدمت 6700 ساله سفر کنید!

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

نزدیک عید و تعطیلات نوروزی که می گردد، به تکاپو می افتیم که کجا را به عنوان مقصد سفر نوروزی مان انتخاب کنیم. بسیاری با چند روز جر و بحث و انتخاب مسیرهای سفری دور از ذهن که همان تعبیر برداشتن سنگ های بزرگ و ناتوانی در پرتاب آن ها را به یاد آدم می آورند، سرآخر به همان شهرستان های نزدیک به شهر خود بسنده می نمایند.

اما در این میان عده ای هستند که به چشم خریدار به فرصت طلایی نوروز نگاه می نمایند و از چند هفته و حتی چند ماه قبل از آغاز تعطیلات سال جدید، پا را فراتر می گذارند و می خواهند حال وهوایی متفاوت از بهار را در یکی از کشورهای زیبای همسایه مانند ترکیه و به ویژه پایتخت آن استانبول تجربه نمایند. با چنین هدفی، حداقل با یک تیر دو نشان را می زنید؛ خیلی از مردم فکر می نمایند با سفر به یک کشور خارجی مانند ترکیه، از حال وهوای نوروزی دور می شوند و آن حس وحال همیشگی را نمی توانند تجربه نمایند! شاید در خصوص کشورهای اروپایی این حقیقت صدق کند اما با سفر به ترکیه و پایتخت آن استانبول، چنین نگرانی نخواهید داشت؛ فرهنگ و نوع آداب معاشرت مردم ترکیه و شرایط آب وهوایی آن، بسیار به فرهنگ و جامعه کشور خودمان نزدیک است و در آن جا احساس غربت نخواهید کرد. به ویژه که فصل بهار برای عده قابل توجه ای از مردم ترکیه همان نوروز و تحول سال جدید به حساب می آید. (البته اجرای مراسم عید نوروز در ترکیه به شکل سنتی انجام می گردد و حالت نمادین دارد؛ چراکه از زمان آتاتورک، تاریخ این کشور به تاریخ میلادی تغییر کرد و مردم به طور رسمی، کریسمس را جشن می گیرند.) حال می توانید جهت مشاهده قیمت تور لحظه آخری استانبول اینجا را کلیک کنید.

هوای بهار در استانبول

اولین تجربه ای که به ذهن کسانی که در بهار به استانبول سفر نموده اند می آید، هوای تازه است! عطر گل های این فصل و نسیم دریایی که در استانبول می آید، جانی دوباره به مسافرینی می دهد که در طول سال، در شهرهای پر ازدحام و آلوده کشور خودشان زندگی می نمایند. انگار بهار به دستان ماهر باغبانان ترک، قدرتی می دهد که پارک های استانبول را در این فصل چنان زیبا بی آرایند که هر مسافر و گردشگری را محصور خود نمایند. طرح های بته جقه ای که از برگ های درختان و چمن های پارک های استانبول به دست باغبانان این شهر در می آید برای همه به ویژه ما ایرانی ها بسیار جذاب و دلنشین هستند. هوای مدیترانه ای در استانبول و گردش روزانه، آدم را وادار می کند که در کنار کوچه و خیابانی، پشت یک میز در یکی از کافه های استانبول بنشیند و قهوه ترک را با طعم واقعی اش تجربه کند. پارک های امیرگان، ییلدیز و اورتاکوی از آب وهوای تازه بهاری استانبول استفاده می نمایند و هر ساله فستیوال و کارنوال های بهاری به راه می اندازد.

استانبول گردی در بهار

اگر در فصل بهار به استانبول بروید و سوار بر موج های آبی دریای مرمره نشوید و در جزایر پرنس توقف نکنید، انگار که به استانبول سفر ننموده اید! قدم زدن در هر کدام از شهرهای ترکیه، شما را به گوشه ای از تاریخ تمدن بشر می برد و از آن جایی که استانبول از دیرباز، مهم ترین شهر سیاسی و مالی و همچنین پایتخت این کشور بوده است؛ حافظه تاریخی و نقطه تغییر و تحولات این کشور به حساب می آید. بهتر است به جای قدم زدن در خیابان ها و کوچه پس کوچه های استانبول بگوییم قدم زدن در گذرگاه تاریخ و تماشای آثار به جا مانده و ردپای امپراطوری های بزرگ تاریخ؛ از مسجد ایاصوفیه و کاخ توپکاپی تا کاخ دولما باغچه و مسجد آبی را می توانید هم با تاکسی و هم با مترو شهر استانبول، بگردید و تماشا کنید. اما مرور و تماشای راه های اتصالی این اماکن را در شهر استانبول نباید فراموش کنید؛ چرا که سنگ به سنگ سنگفرش های این شهر، به یک دلیل خاص و با مهندسی منحصربه فردی، در تاریخ های متفاوت و حساسی از این کشور ساخته شده اند. دستفروش ها و اغذیه فروش های پیر در کوچه و خیابان های استانبول، سینه ای پر از خاطرات از تغییر و تحول های ده های اخیر این شهر دارند و آن ها هم انگار جزئی از همان خیابان ها و سنگ های باستانی شده اند. هر خیابانی را که می گذارنید، جایی در کافه ای یا در اغذیه فروشی که کباب ترکی می فروشد بایستید و به بهانه خوردن چیزی، خوب به ساختمان های این شهر نگاه کنید و تصاویر را در ذهن خود ضبط و ثبت کنید.

با مراجعه به وبسایت الی گشت می توانید بلیط های هواپیما استانبول را با اطمینان مشاهده و دریافت نمایید.

نوروز در استانبول

بهار یکی از بهترین فصول برای سفر به استانبول است. برای اثبات این حرف کافی ست نگاهی به فعالیت های بهاره در این شهر بیاندازیم. یکی از این فعالیت ها، نمایشگاه-موزه پرا است؛ از تماشای فضای باز نمایشگاه که پر از باغچه های گل لاله و گل های بهاری دیگر است سیر نخواهید شد، این نمایشگاه از دو قسمت تشکیل شده است و از تاریخ 20 مارس کار خود را آغاز می نماید. فعالیت نمایشگاه-موزه پرا در زمینه های مختلف هنری ست؛ از مرور و تماشای فیلم های سرگئی پاراجانف که سازنده نسخه آسیایی سینمای تارکفسکی ست گرفته تا تازه های موسیقی پاپ، مد، هنر موزاییک و صنعت همواره نوآور چوب ترکیه در این نمایشگاه حضور دارند. سفر به استانبول در فصل بهار و ایام نوروز برای هواداران فوتبال هم خالی از لطف نیست! اگر در روزهای پایانی بهار به استانبول سفر کنید، می توانید از تجربه حضور در ورزشگاه های پیشرفته و به روز استانبول و بازی های لیگ ترکیه، آن هم با حضور تیم های مهمی مانند گالاتاسارای، بشیکتاش و باشاک شهر لذت ببرید. برای عده ای هم گشت زدن در میان درختان مه گرفته و انبوه، بسیار جذاب و لذت بخش است. جنگل بلگراد با سبک خاص و اروپایی، در گوشه ای خوش آب و هوا از استانبول جا خوش نموده است و فضایی استثنایی برای پیاده روی و انواع ورزش های هوازی و البته سلفی دریافت های پی در پی دارد.

البته برای کسانی که هوادار خرید هستند هم فروشگاه های بهاره در تمام استانبول از ماه مه فعال هستند و لباس ها و محصولاتی که ترکیه در تولیدشان دستی بر آتش دارد را با قیمتی مناسب برای فروش می گذارند. فستیوال تولیپ هم از دسته استانبول گردی های جذاب به حساب می آید؛ نمایشگاهی مملو از گل های بهاری زیبا که نه تنها به عرضه گل مشهور است بلکه روش های باغداری و ساخت باغچه خانگی را هم به بازدیدنمایندگان خود آموزش می دهد. جشن رنگ یا همان هولیفست (Holifest) هم در فصل بهار برگزار می گردد و به نوبه خودش رنگ وبویی شرقی به شهر استانبول داده است. البته ابعاد اجرای این مراسم گسترده تر و هیجان انگیزتر از سال های گذشته شده است و حتی پایش به شهرهای ازمیر و آنکارا هم باز شده است. از بحث لذیذ غذا هم غافل نشویم و اشاره ای کنیم به این واقعیت که در بهار اشتهای سیری ناپذیری نصیب آدم می گردد. استانبول برای مسافران و گردشگران خود در فصل بهار، آشپزخانه ای بزرگ و رنگارنگ از غذاها راه می اندازد؛ فستیوال غذا در استانبول از غذاهای اروپایی مانند انواع پیتزاها و پاستاها گرفته تا غذاهای مدیترانه ای را در فهرست خود جا داده است. از طرفی دیگر فستیوال فیلم استانبول از دیگر رویدادهایی ست که در فصل بهار در این شهر برگزار می گردد و بسیار مورد توجه هواداران این صنعت قرار می گیرد. این فستیوال، مستقل از هرگونه قضاوت از جانب دیگر فستیوال های فیلم در دنیا، بهترین ها را از سینمای دنیا و ترکیه گلچین می نماید و بعد از بازپخش آن ها به نقد و آنالیز شان می پردازد. البته در فستیوال فیلم استانبول، نوزانده های مشهور موسیقی کلاسیک دنیا مانند یوجا وانگ، قطعات مشهوری از آهنگسازان بزرگی مانند باخ، بتهوون و موتزارت را برای مخاطبان و شرکت نمایندگان خود اجرا می نمایند.

سفر راحت به استانبول در نوروز

گفتنی ها در خصوص استانبول و شهرهای بزرگی مانند آن می تواند به قطر چند کتاب برسد اما ما قصد داریم تا هدفمند و مختصر و مفید تصمیم به سفر بگیریم. پس قبل از حرکت باید مقداری اطلاعات در خصوص مقصدمان داشته باشیم. البته همراه شدن با تورهایی که تجربه کافی و شناخت کافی از مقصدی مانند استانبول دارند، سفر را چند برابر لذت بخش می نمایند. الی گشت نه تنها راهنمای سفر شما به استانبول خواهد بود بلکه با تورهای متنوع خود مانند تور استانبول، این امکان را به شما می دهد تا بتوانید سفری پرخاطره و راحت و سودمند به استانبول داشته باشید. همین حالا برای دریافت اطلاعات هتل های استانبول روی این لینک کلیک کنید.

منبع: الی گشت

اطلاعات تماس:

تلفن: 021-8540

ایمیل: [email protected]

آدرس : تهران، خیابان بهشتی خیابان خالد اسلامبولی کوچه 23 پلاک 7

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 692

به "در نوروز به شهری با قدمت 6700 ساله سفر کنید!" امتیاز دهید

1 کاربر به "در نوروز به شهری با قدمت 6700 ساله سفر کنید!" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نوروز به شهری با قدمت 6700 ساله سفر کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید