داروهای ممنوعه در هواپیما و قبل پرواز

به گزارش مجله عکسها، اگر قصد سفر با هواپیما را دارید یا همواره برای سفر رفتن از هواپیما استفاده می کنید، دانستن نکات ضروری حین پرواز می تواند خیلی به یاری شما بیاید. یکی از این نکات می تواند اطلاع از مصرف داروهای ممنوعه حین پرواز باشد.

داروهای ممنوعه در هواپیما و قبل پرواز

همه ما با قوانین سفر هوایی آشنا هستیم که دو ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشیم، همراه بردن مواد مایع بیش از 100 میلی لیتر در کیف دستی خود به داخل هواپیما و همچنین همراه داشتن چاقو نیز ممنوع است و غیره، اما آیا می دانستید هنگامی که در هواپیما هستید، خوردن چه داروهایی مجاز و چه داروهایی غیر مجاز است؟

به گفته پزشکان مصرف بعضی از دارو ها در هنگام پرواز ممکن است سلامتی فرد را به خطر بی اندازد. مسافرت هوایی ممکن است برای بعضی از افراد بسیار ناخوشایند باشد زیرا ممکن است دچار گرفتگی شدید عضلات شوند و میزان اکسیژن در هواپیما معمولا کمتر از حد معمول است و به دلیل کمبود رطوبت در هوا ممکن است دچار خشکی پوست شوند.

شرایط موجود در هواپیما می تواند خطر ترومبوز ورید عمقی (DVT) را افزایش دهد که نوعی لخته شدن خون در رگ های بدن، به ویژه در پاها است و این امر در بعضی موارد جدی، می تواند باعث انسداد جریان خون به قلب، ریه ها و یا مغز گردد و باعث حمله قلبی، آنوریسم و یا سکته مغزی خواهد شد و احتمال بروز این اتفاق معمولا 1 در هر 5944 پرواز است و بنابراین احتمال بروز این خطر بسیار اندک است اما ضروری است داروهایی که احتمال بروز این خطرات را افزایش می دهند را بشناسید تا بتوانید از وقوع این حوادث پیشگیری کنید.

قرص های هورمونی

بعضی از قرص های ضد بارداری در زنان خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهند اگرچه احتمال این اتفاق اندک است. قرص های حاوی هورمون استروژن و سایر قرص های مرتبط به درمان های باروری نیز می توانند خطر لخته شدن خون در هواپیما را افزایش دهند.

به گفته پزشکان اگر به طور کلی در معرض بروز خطر لخته شدن خون هستید، داروهای ضد پلاکت مانند آسپرین و وارفارین برای شما مفید هستند و پلاکت ها اجزایی از خون هستند که معمولا برای جلوگیری از خونریزی می توانند منجر به لخته شدن خون در رگ های فرد شوند.

قرص های خواب آور

قرص های خواب آور، دارویی محبوب برای بعضی افراد است که از پرواز می ترسند و یا حوصله شان در این گونه سفر ها سر می رود. این گونه از قرص ها نیز همراه با سطح اکسیژن پایین موجود در هوا ممکن است خطر لخته شن خون را در فرد افزایش دهند.

پزشکان معتقدند که افراد سیگاری، افراد چاق، زنان باردار و یا افرادی که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند بیشتر در معرض خطر لخته شدن خون در هواپیما هستند.

آنتی هیستامین ها

بعضی افراد به جای قرص های خواب آور از آنتی هیستامین ها استفاده می نمایند زیرا این قرص ها باعث ایجاد خواب آلودگی در فرد می شوند و در حقیقت بیشتر والدین به فرزندان خود در هواپیما به جای قرص های خواب آور، قرص های آنتی هیستامین می دهند که کمتر برایشان مضر باشد.

با این وجود خوردن این قرص ها توصیه نمی گردد زیرا ممکن است بر بچه ها اثر معکوس داشته باشد و باعث بیش فعالی در آن ها گردد و همچنین این قرص ها ممکن است باعث کاهش یافتن تعداد دفعات تنفس در بچه ها گردد که با توجه به سطح پایین اکسیژن موجود در هواپیما ممکن است خطر آفرین باشد.

قرص های ضد اضطراب

سفر هوایی برای بعضی از افراد اضطراب آور است و به همین دلیل این افراد در هواپیما از قرص های ضد اضطراب استفاده می نمایند اما ضروری است بدانید که به گفته پزشکان این قرص ها تاثیر چندانی در کاهش اضطراب فرد نخواهند داشت و در مقابل، حساسیت به صداها و حرکات هواپیما را در او افزایش می دهند و همچنین این قرص ها بر حافظه فرد تاثیر می گذارند و اعتیاد آور هستند.

با توجه به مطالعات اجرا شده افرادی که دارو های ضد اضطراب مصرف می نمایند، ممکن است از نظر روانشناختی احساس آرامش بیشتری داشته باشند اما از نظر فیزیولوژی میزان ضربان قلب و تنفس آن ها بسیار بیشتر از افرادی است که این داروها را مصرف نمی نمایند.

همچنین افرادی که به قرص های ضد اضطراب اعتیاد دارند، در صورت مصرف نکردن این قرص ها دچار وحشت و اضطراب بیشتری نسبت به قبل می شوند و بنابراین بهتر است در پرواز های خود سعی کنید که اضطراب را بدون خوردن این گونه قرص ها کنترل کنید تا بتوانید کم کم و به صورت تدریجی از شر این نگرانی ها و اضطراب ها خلاص شوید.

منبع: نمناک

منبع: همگردی
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 630

به "داروهای ممنوعه در هواپیما و قبل پرواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروهای ممنوعه در هواپیما و قبل پرواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید