خبر خوش برای یارانه بگیران ؛ یارانه این دهک ها افزایش می یابد ، طرح های تشویقی نو برای استفاده از کالابرگ الکترونیک

به گزارش مجله عکسها، معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا گفت: با توجه به استقبال بیشتر 5 دهک درآمدی پایین جامعه از طرح کالابرگ الکترونیک، دولت در قالب طرح تشویقی مبلغ مازادی را از ماه های بعد به حساب این افراد واریز خواهد نمود تا بتوانند کالای بیشتری خرید نمایند.

خبر خوش برای یارانه بگیران ؛ یارانه این دهک ها افزایش می یابد ، طرح های تشویقی نو برای استفاده از کالابرگ الکترونیک

خبرنگاران- خدیجه نوروزی: اجرای طرح کالابرگ از بهمن ماه سال گذشته در بعضی استان های کشور به شکل آزمایشی شروع شد اما به مرور در اسفندماه به کل کشور به ویژه استان تهران تعمیم داده شد. استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی امری کاملا اختیاری است و اساسا اجرای طرح کالابرگ به این معنا نیست که افراد قادر نباشند، یارانه نقدی خود را برداشت نمایند.

احسان مطهری مطلق، معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا (شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان) در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص آخرین خبرها از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در کشور گفت: از 15 اسفندماه که طرح در سراسر کشور اجرا شد مردم برای خرید کالا از یارانه فروردین خود استفاده کردند و از 15 فروردین از یارانه اردیبهشت ماه خود در حال استفاده هستند. در این مدت ما یک بار به طور کامل سیکل کالابرگ را در سراسر کشور انجام دادیم و الان در سیکل دوم اجرا هستیم.

مطهری به گروهی که بیشترین استفاده از کالابرگ الکترونیکی در این مدت داشتند اشاره نمود و اضافه نمود: در این مدت 5 دهک درآمدی پایین جامعه بیشترین اندازه استفاده از کالابرگ را داشتند.

وی در خصوص طرح دولت برای ایجاد مشوق برای ترغیب مردم برای استفاده از کالابرگ الکترونیک گفت: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به همراه سازمان هدفمندی یارانه و وزارت اقتصاد موظف هستند طبق قانون بودجه 1402 یک آیین نامه اجرایی برای طرح های تشویقی تدوین و در آن محل و اندازه منابع را معین نمایند. در این آیین نامه اولویت طرح های تشویقی برای 5 دهک پایین جامعه است که جلسات آن از اسفند سال گذشته شروع شده است و هم اکنون در دست آنالیز است و دولت تا سرانجام اردیبهشت ماه فرصت دارد و موظف است این آیین نامه را تدوین کند ولی شاید تدوین آن زودتر انجام گردد. محتمل است زمانی که دولت یارانه بعدی را بدهد این طرح تشویقی در آن اعمال گردد.

این مسئول اظهار کرد: تدوین این آیین نامه موجب می گردد تا 5 دهک پایین جامعه دریافتی بیشتری به وسیله کالابرگ الکترونیک نسبت به یارانه خود داشته باشند. مبلغ آن هنوز معین نیست و بر سر آن کش و قوس هایی وجود دارد. اما به عنوان مثال اگر فردی در دهک سوم یارانه 400 هزار تومانی می گیرد علاوه براین 400 هزار تومان دریافتی، مبلغی نیز مازاد در اختیار خواهد داشت تا بتواند به وسیله کالابرگ الکترونیکی کالای بیشتری بخرد. در حقیقت شارژ ریالی بیشتری برای این دهک ها انجام خواهد شد تا بتوانند از 10 قلم کالای اعلامی موجود، تعداد بیشتری خرید کالا انجام دهند.

معاون نوآوری و توسعه خدمت شرکت فارا اضافه نمود: برداشت از حساب یک ماه زودتر موجب شده تا هم اندازه اتصال فروشگاه ها به سامانه شما و هم اندازه استفاده تهرانی ها برای خرید کالا بیشتر گردد. در این مدت بیشتر کسانی که مراجعه نموده اند درصد قابل توجهی از یارانه نقدی خود را کالا خریده اند.

مطهری به گروه کالایی هم که بیشتر استفاده شد، اشاره نمود و گفت: مردم در این مدت بیشتر روغن و برنج به وسیله کالابرگ الکترونیک خریداری کردند.

سرپرستان خانوار اگر بخواهند ریز تراکنش های خرید خود به وسیله کالابرگ را ببینند می توانند به وسیله اپلیکیشن شما زیر اطلاعات حساب خود را مشاهده نمایند.

اندازهی که از اعتبار سرپرستان خانوار برداشته می گردد فعلا بر اساس جدول قیمتی است که سال گذشته در آن نرخ ها اعلام شد و اندازه برداشت فعلا بر اساس آن است. مطهری گفت: اگر مسئولان ذیربط تغییر قیمت را به ما اعلام نمایند ما تغییر را در سیستم و سامانه ایجاد خواهیم کرد اما فعلا جدول قبلی به قوت خود پایدار است.

جدول زیر کالاهایی است که می توان در طرح کالابرگ الکترونیکی خرید و جزئیات خرید آنها را نشان می دهد:

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2338

به "خبر خوش برای یارانه بگیران ؛ یارانه این دهک ها افزایش می یابد ، طرح های تشویقی نو برای استفاده از کالابرگ الکترونیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای یارانه بگیران ؛ یارانه این دهک ها افزایش می یابد ، طرح های تشویقی نو برای استفاده از کالابرگ الکترونیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید