خبرنگاران برقی: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ بر عهده نادو است

به گزارش مجله عکسها، تهران- خبرنگاران- رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال توضیحاتی را در مورد موضوع دوپینگ و موارد مطرح شده درباره پزشک تیم ملی فوتبال امید بیان کرد.

خبرنگاران برقی: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ بر عهده نادو است

به گزارش روز آدینه خبرنگاران از فدراسیون فوتبال، دکتر توحید سیف برقی در مورد موضوع دوپینگ ورزشکاران فوتبال و انجام نمونه گیری ها در فوتبال گفت: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ شامل نمونه گیری از تیم ها، مدیریت نتایج تا سال 2015 -2014 زیر نظر فدراسیون فوتبال بود، ولی بعد از آن بر اساس صلاحدید مدیران ارشد فدراسیون، تا کنون این مسوولیت بر عهده ستاد مبارزه با دوپینگ -نادو- نهاده شده است و از آن سال، فدراسیون فوتبال در هیچ بخشی از فرایند کنترل دوپینگ شامل انتخاب تیم، انتخاب بازیکن، نمونه گیری و مدیریت نتایج، بر اساس قانون آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و نیز قوانین مبارزه با دوپینگ فیفا 2021 دخالتی ندارد.

رییس کمیته پزشکی در ادامه گفت: نهایتا مسولیت انتخاب تیم ها، بازیکنان، مدیریت نتایج، مجازات ها و تمامی بحث های حقوقی بر عهده نادوست و دوباره تاکید می کنم فدراسیون فوتبال هیچ مسوولیتی در این خصوص ندارد.

برقی گفت: تنها زمانی که تست یک بازیکن فوتبال مثبت اعلام می گردد نماینده پزشکی فدراسیون فوتبال به جلسات دعوت می گردد که معمولا خودم در نشست های نادو حضور پیدا می کنم.

فدراسیون فوتبال بر اساس قانون و موضوع تضاد منافع حق دخالت در امور مرتبط با دوپینگ را ندارد

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون در مورد فعالیت پزشک تیم ملی فوتبال امید هم گفت: اینکه مطرح شده چرا یک دندانپزشک به عنوان پزشک در نیمکت تیم ملی فوتبال امید حضور داشته، باید بگویم ایشان دارای دو مدرک همزمان پزشکی و دندانپزشکی با تخصص جراحی فک و صورت هستند. ایشان از سال 1994 در دانشگاه هامبورگ، دوره های پزشکی را پشت سر گذاشته و به عنوان پزشک عمومی از سال 2001 فعالیت خود را در آلمان شروع نموده و چون علاقه به رشته تخصصی در جراحی فک و صورت داشته، با گرایش به این رشته در دوره های تخصصی و فوق تخصصی تحصیلات عالیه را طی نموده است.

برقی با بیان اینکه به غیر از ایران و چند کشور محدود، یکی از قانون های کشورهای اروپایی، آلمان، کانادا و استرالیا این است که پزشکان عمومی جهت تحصیل در جراحی فک و صورت، باید در رشته دندانپزشکی نیز تحصیل می کردند، گفت: ایشان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با توجه به علاقه شخصی، سال 2005 مدرک دکتری دندانپزشکی گرفته و برای ورود به تخصص براساس قوانین اروپا و آلمان دارای مدرک دبل (دو مدرک) شده است.

وی در انتها گفت: پزشک اسبق تیم امید هنگام حضور در کنار تیم ملی امید، کلیه مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی در اختیار کمیته پزشکی قرار داد و این مدارک بعد از ترجمه رسمی به انگلیسی و نیز رویت اصل مدارک به زبان آلمانی، مورد استعلام از نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران نهاده شد که بعد از تایید توسط نظام پزشکی و رویت مجدد اصل پروانه کار پزشکی، مجوز حضور در تیم ملی امید را کسب کردند. در ضمن علاوه بر حضور در نیمکت تیم ملی امید، ایشان در سال های اخیر، در رشته بازسازی و در بیمارستان های کشور در درمان جراحی های مرتبط با سرطان و مسائل مادرزادی بچه ها فعالیت داشته اند.

لازم به ذکر است طبق اعلام رییس مرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران(ایفمارک) ، در استعلام اجرا شده از مدارک نظام پزشکی، دکتر آقامحمدآبادی به عنوان دندان پزشک معرفی شده و مدارک پزشکی خود را دیرتر از زمان قانونی ارائه نموده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1756

به "خبرنگاران برقی: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ بر عهده نادو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برقی: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ بر عهده نادو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید