تصویر روز ناسا: جت های غول پیکر و شبح های سرخ بر فراز هیمالیا

به گزارش مجله عکسها، آیا رعدوبرقی شبیه به این جت های آبی و شبح های سرخ دیده اید؟ این تصویر از رعدوبرق بر فراز کوه های هیمالیا در مرز چین و بوتان (جنوب شرقی آسیا) ثبت شده و جت های آبی و شبح های سرخ را با جزئیات، ابعاد و تعداد حیرت انگیز نمایش داده است.

تصویر روز ناسا: جت های غول پیکر و شبح های سرخ بر فراز هیمالیا

به گزارش خبرنگاران ، این تصویر ترکیبی، 4 جت بلند را ثبت نموده که به فاصله فقط چند دقیقه از هم رخ داده اند. جت غول پیکر، فقط در قرن جاری مستند شده و نوعی تخلیه الکتریکی است که بین بعضی از ابرهای توفان زا و یونوسفر زمین که کیلومترها بالاتر از ابرها واقع شده، رخ می دهد. جت های غول پیکر، رعدوبرق هایی غیرمعمولی اند که مکانیسم شان بسیار متفاوت از رعدوبرق های معمولی ابر به ابر یا ابر به زمین است.

بخش پایینی جت های غول پیکر شبیه به منشأ صاعقه های بالارونده، معروف به جت های آبی است، درحالی که بخش فوقانی شان شبیه به شبح های سرخ (Red Spirit) است. مکانیسم راه اندازی و شکل گیری جت های غول پیکر هنوز رازی سربه مهر است و پژوهشگران برای درک آن کوشش می نمایند، اما واضح است که وقوع جت ها، عدم تعادل بار الکتریکی را بین بخش های مختلف جو زمین کاهش می دهد.

برترین راه برای جست وجوی جت های غول پیکر، جت های آبی و شبح های سرخ، تماشای طوفانی قدرتمند اما دوردست زیر آسمانی صاف است.

اعتبار و حق نشر تصویر: Li Xuanhua. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 خرداد 1403 بروزرسانی: 30 خرداد 1403 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2414

به "تصویر روز ناسا: جت های غول پیکر و شبح های سرخ بر فراز هیمالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: جت های غول پیکر و شبح های سرخ بر فراز هیمالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید