بزرگترین گورستان هواپیمای دنیا، ایستگاه آخر جنگنده های مشهور

به گزارش مجله عکسها، گورستان هواپیمای دیویس مونتن آریزونا لقب بزرگ ترین انبار هواگرد در دنیا را یدک می کشد و تماشای تصویرش از فضا تاییدکننده این ادعا است.

بزرگترین گورستان هواپیمای دنیا، ایستگاه آخر جنگنده های مشهور

گورستان هواپیما یا (Airplane boneyard) به مکانی برای نگهداری هواگرد های خارج از سرویس یا بازنشسته گفته می گردد. گورستان هواپیمای دیویس مونتن آریزونا در آمریکا بزرگترین گورستان از این دست در دنیا است.

البته بر خلاف آنچه از معنای گورستان برداشت می گردد، بسیاری از هواگرد های نگهداری شده در این مکان هنوز به انتها راه نرسیده اند و از این مکان به عنوان محل نگهداری موقت آن ها استفاده می گردد. هر چند بسیاری هواگرد ها هم اوراق می شوند.

تعداد هواپیما های این گورستان بزرگ

بر اساس آمار موجود چیزی حدود 4 هزار هواپیما در این پایگاه یا گورستان بزرگ بر زمین نشسته اند. این گورستان پس از انتها جنگ دنیای دوم با میزبانی از تعداد زیادی بمب افکن بی 29 سوپرفورترس و هواپیمای داگلاس سی 47 اسکای ترین شروع به کار کرد.

انتخاب پایگاه هوایی دیویس مونتن در توسان آریزونا برای این گورستان بزرگ چند علت مهم داشت. ارتفاع 780 متری از سطح دریا، خاک قلیایی، بارش اندک و هوای خشک باعث می شد که این مکان گزینه ای ایده آل برای نگهداری هواگرد ها در فضای باز گردد و احتمال آسیب تماشا و خوردگی بدنه و قطعات آن ها به حداقل برسد.

در فرایند انبار کردن هواپیما ها در این گورستان ابتدا قطعات حساس و طبقه بندی همراه با صندلی اجکت از آن جدا می گردد. سپس هواپیما با دقت شسته و خشک می گردد. خاکی کردن سیستم سوخت رسانی و پرکردنش با روغنی مخصوص و دوباره خالی کردن روغن مرحله بعدی است که باعث تشکیل لایه محافظ روغنی می گردد. در مرحله بعد سطوح حساس هواپیما با مواد گوناگون پوشیده می گردد تا مقابل گرد و غبار، نور خورشید و دمای بالا محافظت شوند.

از این گورستان محافظت شده گاهی برای ساخت فیلم های هالیوودی استفاده می گردد، اما گذر مردم عادی به آن نخواهد افتاد هر چند می توان با سرویس هایی مثل گوگل ارت از آسمان به تماشای آن نشست.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2389

به "بزرگترین گورستان هواپیمای دنیا، ایستگاه آخر جنگنده های مشهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین گورستان هواپیمای دنیا، ایستگاه آخر جنگنده های مشهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید