برخی آثار تاریخی مازندران به گردشگران معرفی نمی گردد

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه گردشگری میراث، ثروتی ناشناخته در مازندران است، گفت: حفظ مناطق تاریخی و بکر با داشتن دانش گردشگری و آگاهی جامعه محلی امکان پذیر است.

برخی آثار تاریخی مازندران به گردشگران معرفی نمی گردد

محمدحسن ذال در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در حوزه گردشگری در این استان، جاذبه های فراوانی در مازندران وجود دارد که هنوز خام و طبعیت محور است، اظهار کرد: از آنجایی که آثار تاریخی در این استان تکرار شدنی نیست، باید از آنها به درست بهره برد.

وی با اشاره به اینکه برخی از منابع تاریخی در این استان، به دلیل بکر بودن به گردشگران معرفی نمی گردد، توضیح داد: مهم ترین راه حل برای حفظ میراث، دانش محور کردن گردشگران و آگاهی جامعه محلی است و در مرحله بعدی، تبلیغات در مورد محل تاریخی که برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شد در اولویت واقع شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران در ادامه اعلام نمود: توزیع منطقی و درست گردشگرانی که وارد استان می شوند، بهترین راه حل برای حفظ پایداری منابع و توزیع سود اقتصاد گردشگری است تا از آن چهره ای زیباتر در مازندران ساخته گردد.

وی اضافه نمود: جاذبه های میراث در مازندران و در حوزه گردشگری هنوز به خوبی شناخته شده نیست بنابراین برای جذب بیشتر گردشگر در این استان باید در اولویت مدیران قرار بگیرد.

شناخته شدن مازندران به عنوان قطب گردشگری از نظر تعداد گردشگر

ذال با بیان اینکه مازندران به عنوان قطب گردشگری از نظر تعداد گردشگر است، یادآور شد: فعالیت های فراوانی تاکنون در حوزه گرشگری صورت گرفته است اما کافی نیست؛ مازندران سراسر پر از جاذبه های گردشکری است و باید در مدیریت جمعیت گردشگر نسبت به دیگر استان ها سرآمد باشیم.

وی بیان نمود: مازندران در مقابل استان های دیگری همچون اصفهان از نظر مدیریت گردشگری به خوبی عمل ننموده و این مانع به شخص یا ارگان خاصی مربوط نیست بلکه کلیات این چرخه گردشگری در این استان احتیاجمند مدیریت کامل و درستی از افراد جامعه محلی تا خود گردشگران است.

عضو هیئت علمی گروه گردشگری دانشگاه مازندران اظهار کرد: با نگاهی اولویت محور و شناختن جاذبه های گردشگری از دریا، جنگل، جلگه تا کوهپایه ها، جاذبه های گردشگری میراث و معماری های سنتی بسیاری مانند قلعه ها، آرامگاه های تاریخی و بناهای مختلف به ویژه در ساری و آمل در وجود دارد.

استاد دانشگاه مازندران با تاکید بر اینکه مکان هایی که به آنجا بافت فرسوده می گوییم، در واقع بافت فرهنگی ما هستند، توضیح داد: به طور مثال منطقه آب انبارنو ساری که تنوعی از بناهای تاریخی بوده در واقع فرهنگی بودن ساری را القا می نماید اما در حوزه گردشگری صندلی کمی دارد.

کنترل و جهت دهی بینش گردشگران نسبت به میراث مازندران

ذال با اشاره به اینکه در جهان میراث موضوع مهمی برای صنعت گردشگری است، اعلام نمود: به طور مثال زمانی که در چشمه باداب سورت ماشین می شویند، نگاه کارشناسان میراث به گردشگر و شیوه برخورد با آنها به خطا می رود، این نگاه، نگاهی همراه با ترس برای حفاظت از میراث های تکرار نشدنی است که در استان وجود دارد.

استاد دانشگاه مازندران در ادامه شرح داد: به عنوان مثال منطقه گوهر تپه که در تاریخ باستان شناسی شرق مازندران و شمال کشور بسیار مهم بوده، اگر گردشگر با دانش و بینش وارد منطقه گردد نه تنها تخریب نمی نمایند بلکه باعث پایداری آن نیز می گردد بنابراین مدیریت در گردشگری و میزان ورود گردشگر حائز اهمیت است.

عضو هیئت علمی مازندران اظهار کرد: در منطقه بلده نور، مکان تاریخی با نام قلعه پولاد و خانه خان بابا خان که یکی از آثار تاریخی دوره پهلوی-قاجار است، وجود دارد که برای افراد محلی و کمی از گردشگران شناخته شده و از آنجا بازدید می نمایند بنابراین برای حفظ اینگونه بناها احتیاج داریم تا گردشگر دانش لازم را پیدا نموده و با مدیریت درست این بنا که محلی بسیار جذاب برای گردشگری است حضور یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برخی آثار تاریخی مازندران به گردشگران معرفی نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی آثار تاریخی مازندران به گردشگران معرفی نمی گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید