7 نکته که هنگام خرید دوربین باید به آن ها توجه کنید

به گزارش مجله عکسها، در این مطلب به آنالیز نکاتی می پردازیم که قبل از خرید یک دوربین دیجیتال باید به آن ها توجه کنید تا یک خرید خوب و مناسب با احتیاج خود داشته باشید.

7 نکته که هنگام خرید دوربین باید به آن ها توجه کنید

همه ما می دانیم دوربین گوشی های هوشمند اگرچه در مقایسه با سال های گذشته بسیار حرفه ای تر و باکیفیت تر شده اند اما هیچوقت نمی توانند جای یک دوربین DSLR معمولی را در زندگی ما بگیرند. دوربین برای یک کار طراحی شده و همان کار را هم بسیار بهتر از یک گوشی انجام می دهد چون عکاسی و فیلم برداری فقط بخشی کوچک (اما مهم) از فعالیت های یک گوشی است. اگر تصمیم گرفته اید که برای ثبت خاطرات و لحظات مجذوب نماینده زندگی خود یک دوربین عکاسی بخرید، این مطلب را حتما تا خاتمه بخواهید. خصوصا افرادی که می خواهند نخستین دوربین دیجیتال خود را خریداری نمایند چرا که قرار است نکاتی را به شما یادآور شویم که حتما در داشتن تجربه ای خوب و لذت بخش به شما یاری خواهند کرد.

دوربین عکاسی برای چه کسانی مناسب است؟

دقت داشته باشید کسی که قرار است یک دوربین عکاسی خریداری کند باید قبل از آن موقع زیادی را برای تحقیق اختصاص دهد. شما قرار است محصولی را بخرید که تنها یک کار را برایتان انجام می دهد و قطعا نباید شتاب زده عمل کنید. اما قبل از هر چیز، این پرسش را از خود داشته باشید که آیا اصلا به یک دوربین دیجیتال احتیاج دارم؟ هم گوشی هوشمند و هم دوربین می توانند احتیاج شما را در عکاسی و فیلم برداری برآورده نمایند و این روزها حتی گوشی های میان رده هم عملکرد قابل قبولی در این زمینه دارند. بنابراین آیا منطقی است برای دوربین هم به صورت مجزا هزینه کنیم؟

بزرگ ترین مزیت گوشی های هوشمند راحت تر بودن است. شما همواره گوشی را با خود به همراه دارید و بلافاصله در صورت مشاهده صحنه ای مجذوب نماینده می توانید به عکاسی یا فیلم برداری اقدام کنید. بدون اینکه احتیاج باشد یک چیز اضافه نظیر دوربین را با خود به همراه داشته باشید. حتی کلی گزینه برای ویرایش لحظه ای تصاویر و ویدیو هم در اختیارتان قرار خواهد گرفت که این یعنی شما بلافاصله بعد از ثبت یک تصویر می توانید آن را ویرایش نموده و بهره ببرید.

اما نباید فراموش کرد کسانی که می خواهند به صورت حرفه ای یا حتی نیمه حرفه ای به عکاسی یا فیلم برداری بپردازند حتما احتیاج به یک دوربین دیجیتال خواهند داشت. با تمام پیشرفت هایی که در دنیای گوشی های هوشمند اجرا شده، باز هم باید همه چیز خوب باشد تا این محصولات بتوانند عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند. مثلا سوژه نباید در حال حرکت باشد و نور هم باید به اندازه کافی وجود داشته باشد. بنابراین این پرسش که آیا به دوربین دیجیتال احتیاج داریم یا خیر به این بستگی دارد که شما بیشتر اوقات در چه شرایطی عکاسی یا فیلم برداری می کنید. چون عکاسی از سوژه های در حال حرکت یا در نور کم است که باعث می گردد کیفیت دوربین دیجیتال قدرتمند را حس کنید.

شما با دوربین کاملا دستتان برای اعمال تغییرات سخت افزاری باز است. مثلا اگر از دوربین DSLR بهره ببرید می توانید لنزهای مختلفی را روی آن قرار دهید و تصاویری ثبت کنید که کیفیت و وضوح بسیار بالایی دارند. شما در گوشی های هوشمند به این اندازه آزادی عمل ندارید و تصاویر را هم نمی توانید آنطور که باید برای پرینت کردن بزرگ کنید چون نویز بسیار زیادی وجود خواهد داشت.

بنابراین به صورت کلی می توان اینطور در نظر گرفت که یک کاربر عادی مثل همه ما، برای ثبت تصاویر و ضبط ویدیو از گوشی هوشمند استفاده می نماید و بیشتر تمایل دارد تصاویر را درون گوشی ذخیره و مشاهده کند یا آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد. اما کسی از دوربین دیجیتال استفاده می نماید که بخواهد به شکلی جدی به عکاسی و فیلم برداری بپردازد و یا شغل و حرفه اش مرتبط با عکاسی باشد. طبیعتا چنین افرادی نمی توانند با برترین گوشی دنیا از لحاظ عکاسی و فیلم برداری احتیاج خود را رفع نمایند و به جای آن به یک دوربین خوب احتیاج خواهند داشت.

نکاتی که قبل از خرید دوربین باید آن ها توجه داشته باشید

اگر متقاعد شده اید که به دوربین دیجیتال برای کار خود احتیاج دارید، بنابراین به 7 نکته ای که در زیر به آن ها اشاره می کنیم توجه داشته باشید؛ خصوصا اگر این نخستین بار است که قصد خرید یک دوربین را دارید.

1. قیمت

برای این موضوع قطعا احتیاجی ندارد که ما به شما رقم دقیقی را اعلام کنید. همه چیز به بودجه ای دارد که شما قرار است برای این منظور اختصاص دهید. دوربین های مدرن امروزی بسیار گران قیمت هستند اما می گردد نمونه های ارزان قیمت و خوب را هم با کمی جست و جو یافت. شما هر چقدر احتیاج حرفه ای داشته باشید اما بودجه کافی را برای خرید مهیا نکنید باز هم باید به همان نمونه های معمولی بسنده کنید. گاهی اوقات حتی خرید لنز هم می تواند هزینه زیادی را روی دستتان بگذارد.

اما اگر یک تازه کار در امر عکاسی هستید و بودجه هم نقش معین نماینده ای در انتخاب شما دارد، خبر خوبی برایتان داریم. دوربین های ارزان اما باکیفیت بسیار زیادی در بازار وجود دارند که می توانند احتیاج شما را به برترین شکل ممکن رفع نمایند. شما می توانید با استفاده از همین دوربین ها در کسب و کار خود پیشرفت نموده و سپس مدل های گران قیمت تر را بخرید.

قبل از خرید یک دوربین، حتما محدوده قیمت مورد نظر را وارد کنید تا انتخاب ها محدود شوند. نگران کیفیت پایین نباشید! دوربین در معمولی ترین حالت ممکن باز هم عملکرد خوبی دارد و می تواند احتیاج شما را تا زمانی که یک دوربین حرفه ای بخرید رفع کند. البته اگر فکر می کنید اینطور نیست می توانید به خرید دوربین های دست دوم اقدام کنید که ارزش خرید بالایی هم دارند.

2. دوربین بدون آیینه یا DSLR؟

یکی از مهم ترین پرسش هایی که شاید فکر همه کاربران را به خود مشغول نموده باشد این است که دوربین های بدون آیینه بهتر هستند یا دوربین های DSLR. این دو، دو نوع متفاوت از دوربین به حساب می آیند که کاملا از یکدیگر متفاوت هستند. البته در هر دو دسته هم دوربین های بسیار باکیفیت و بالارده برای خرید وجود دارند.

تفاوت اینجاست که دوربین های بدون آیینه و DSLR تصاویر را به صورت متفاوتی پردازش می نمایند. در نتیجه نمونه ای که بعد از ثبت شده مشاهده می کنید کیفیت متفاوتی خواهد داشت. دوربین های بدون آیینه، همانطور که از نامشان پیداست آیینه ندارند اما دوربین های DSLR چرا. معمولا دوربین های بدون آیینه برای استفاده های حرفه ای مناسب تر هستند چرا که وزن کمی دارند و کوچک تر هستند. بعلاوه کسانی که در زمینه ضبط ویدیو و ولاگینگ فعالیت می نمایند، دوربین های بدون آیینه را گزینه مناسب تری می دانند.

علاوه بر این ها دوربین های بدون آیینه چون هیچ آیینه ای ندارند می توانند اندازه تصویر را بعد از اینکه نور وارد لنز می گردد به شما نشان دهد که این واقعا عالی است اما به خاطر عدم بهره مندی از تراکم پیکسلی بالا شاید کمی از وضوح تصاویر کاسته گردد. دوربین های DSLR هم به خاطر فوکوس اتوماتیک بسیار سریع و پایدار و نمایاب (View-Finder) اپتیکال گزینه مناسبی به حساب می آیند. اگر شما یک تازه کار هستید پیشنهاد می گردد به خرید دوربین های DSLR فکر کنید چون هزینه کمتری برایتان در پی خواهد داشت.

3. لنز

معمولا بعد از خرید یک دوربین، یک بدنه و یک کیت لنز دریافت می کنید. این لنز غالبا بین 18 تا 55 میلی متر بزرگی دارد اما اندازه دقیق آن را شرکت سازنده معین می نماید و بستگی به برندی دارد که از آن خرید می کنید. اگرچه لنزی که به همراه خود دوربین قرار گرفته است به اندازه کافی خوب هست تا کار یک فرد تازه کار را راه بیندازد اما بعد از مدتی شاید احتیاج داشته باشید لنز جدیدی را بخرید چون گاهی اوقات پیش می آید که افراد به سبک خاصی از عکاسی روی می آورند و در این شرایط باید یک لنز متفاوت و خاص بخرید.

بنابراین علاوه بر کیت لنز موجود درون کارتون دوربین، بهتر است یک لنز دیگر هم در کنار آن بخرید. یک لنز دیگر به شما یاری می نماید خلاق تر باشید و تصاویر بهتر و مجذوب نماینده تری را از همان ابتدا ثبت کنید. لنزهایی که به صورت مجزا به فروش می رسند قیمت متفاوتی هم دارند. بنابراین به این نکته هم حتما توجه داشته باشید و سعی کنید لنزی را بخرید که هم قیمت مناسبی داشته باشد و هم بتواند سبک جدیدی را به شما معرفی کند.

4. اندازه

اصلا به این فکر نکنید که دوربین هر چقدر بزرگ تر باشد یعنی شما فرد حرفه ای تری هستید. البته این موضوع شاید در بعضی مواقع واقعا درست باشد اما به این فکر کنید که دوربین های بزرگ فقط در یک سری شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند؛ مثلا در مجالس یا مهمانی های بزرگ، جایی که یک دوربین را می توان روی تجهیزات مختلف نصب کرد. نمی گردد انتظار داشت با یک دوربین بزرگ بتوانید همواره و در هر لحظه آماده عکاسی و فیلم برداری باشید.

داشتن دوربین بزرگ قطعا یک سری دردسرهای خاص خود را دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به عدم سهولت در جابه جایی اشاره نمود و همین موضوع شاید سبب گردد اصلا در بسیاری از مواقع از آن استفاده نکنید. سعی کنید همواره دوربینی کوچک اما باکیفیت بخرید تا بتوانید در هر شرایطی آن را به همراه خود داشته باشید. هدف در درجه نخست این است که بتوانید وارد دنیای عکاسی و فیلم برداری شده و با شرایط آن آشنا شوید. طبیعتا در این شرایط داشتن یک سخت افزار کوچک تر می تواند مناسب تر باشد.

5. کیفیت تصاویر

به احتمال زیاد مهم ترین علت (اگر نخواهیم بگوییم تنها علت) خرید یک دوربین این است که کیفیت تصاویر برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد. شما می خواهید محصولی داشته باشید که بتواند تصاویر بهتری را در شرایط مختلف ثبت کند. در نتیجه کیفیت تصویر مهم ترین فاکتوری است که باید حتما به آن توجه داشته باشید. مهم نیست شما یک فرد حرفه ای هستید یا تازه کار، کیفیت بالای دوربین چیزی است که باید در پی آن باشید چون دوربین دقیقا برای همین منظور ساخته شده است.

یک باور نادرست در رابطه با دوربین ها این است که هرچقدر مگاپیکسل آن ها بالاتر باشد، در نتیجه کیفیت تصاویر هم بهتر خواهد بود. بارها به این باور نادرست در رابطه با دوربین گوشی های هوشمند اشاره نموده ایم و گفته ایم که کاملا آن را فراموش کنید چون این موضوع درست نیست. البته نمی توان گفت این حرف به کلی نادرست است اما فاکتورهای بسیار مهم تری از مگاپیکسل هم وجود دارند که روی کیفیته تصاویر تأثیر بسزایی می گذارند که از جمله این موارد می توان به گستره دینامیکی، کنتراست تصویر و… اشاره نمود.

هر دوربین با توجه به سلیقه شرکت سازنده تصاویر متفاوتی را فراوری می نماید. بنابراین باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قبل از خرید یک دوربین، مشاهده نمونه تصاویر ثبت شده به وسیله آن در وب سایت های مختلف می تواند یاری زیادی به شما بکند که بتوانید تصمیم بگیرید کدام دوربین متناسب با احتیاج و سلیقه شماست.

6. سهولت کاربری

شاید فکر کنید خرید حرفه ای ترین دوربین دنیا شما را به حرفه ای ترین عکاس دنیا هم تبدیل می نماید. اما این باور درست نیست. شما نمی توانید با خرید یک دوربین حرفه ای، به عکاس حرفه ای تبدیل شوید اما اگر حرفه ای باشید، با یک دوربین معمولی هم می توانید تصاویری خلق کنید که کم نظیر باشند.

به عنوان یک تازه کار، بهتر است دوربینی را انتخاب کنید که رابط کاربری ساده تر و به صورت کلی سهولت بیشتری داشته باشد و شما را هنگام کار به دردسر نیندازد. باید در ابتدا با دوربین هایی آغاز به عکاسی کنید که شما را با چم و خم کار آشنا نمایند و سپس در صورت احتیاج به خرید مدل های پیشرفته و پیچیده تر اقدام کنید.

دوربین های مالی DSLR معمولا بسیار ساده طراخی می شوند و می توانید با خرید آن ها تا دو سال احتیاج خود را کاملا رفع کنید و از طرفی به تمام فوت و فن های عکاسی عم مسلط شوید. وقتی همه چیز را فرا گرفتید و در عکاسی هم تجربه بیشتری کسب کردید، حالا می توانید به خرید یک مدل مجذوب نماینده تر و پیشرفته تر فکر کنید.

7. لرزشگیر تصویر

عکاسان معمولا در ابتدای دوران عکاسی تصاویر بی کیفیت و تاری ثبت می نمایند و حتی زمانی که حرفه ای می شوند باز هم این چیزی نیست که بتوانند کاملا از چنگالش رهایی یابند. موضوع اینجاست که یک دوربین اگر از لرزشگیر خوبی بهره ببرد حتما می تواند این ضعف ها را حتی در همان ابتدای دوران عکاسی هم بپوشاند. وقتی این قابلیت را روی دوربین دیجیتال خود فعال کنید، دیگر احتیاجی نیست نگران تار شدن تصاویر باشید چون تا حد زیادی لرزش ها را خنثی می نماید و احتیاج برای اعمال تغییرات بعد از ثبت تصاویر را کاهش می دهد. متأسفانه همه دوربین ها از لرزشگیر بهره نمی برند اما با کمی جست و جو و تحقیق می توانند دوربین هایی را بیابید که از این قابلیت بهره می برند و قیمت مناسبی هم دارند.

توجه داشته باشید خرید یک دوربین عکاسی باید با دقت و حساسیت بالایی صورت بگیرد چون شما قرار است مدت ها با آن به ثبت تصاویر و ضبط ویدیو بپردازید. بنابراین مدلی را انتخاب کنید که هم رضایت کاربران از آن بالا باشد، هم نمونه تصاویر ثبت شده به وسیله آن با سلیقه و کار شما همخوانی داشته باشد، هم خیلی پیچیده و بزرگ و دست و پاگیر نباشد و هم اینکه قیمت مناسبی داشته باشد.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 آذر 1401 بروزرسانی: 3 آذر 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2269

به "7 نکته که هنگام خرید دوربین باید به آن ها توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته که هنگام خرید دوربین باید به آن ها توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید