کاهش تخلفات فروشگاه های اینترنتی با گزارش های مردمی

به گزارش مجله عکسها، به تازگی در شبکه های مجازی فیلمی منتشر شده که با شرح نمودار منتشر شده در بزرگترین فروشگاه اینترنتی کشور از وجود تخفیف کاذب به مشتریان در یک حراجی خبر می دهد.

کاهش تخلفات فروشگاه های اینترنتی با گزارش های مردمی

روزنامه ایران، پیش از این نیز وجود تخفیف های کاذب را کاربران در شبکه های اجتماعی از دیگر فروشگاه های اینترنتی گزارش نموده اند بنابراین به نظر می رسد آنچه در این میان زیر سؤال رفته موضوع نظارت بر فروشگاه های اینترنتی بخصوص در جشنواره هاست.

مسئولان و کارشناسان کسب و کارهای مجازی در زمینه نظارت بر فروشگاه های بزرگ اینترنتی و حراجی های آنها در گفت و گو با ایران اعلام کردند که کاربران باید به گزارش تخلفات در شبکه های اجتماعی بسنده ننموده و در صورت مشاهده، ثبت شکایت نمایند تا رسیدگی گردد.

دشواری نظارت با گستردگی کالا

رضا الفت نسب عضو اتحادیه کسب و کارهای مجازی به ایران گفت: فروشگاه های بزرگ وقتی بخواهند حراجی و جشنواره ای برگزار نمایند در نامه ای به اتحادیه اعلام نموده و مجوز می گیرند و در جشنواره اخیر هم این مجوز برای ارائه تخفیف به 2 میلیون کالای آنها صادر شده است.

الفت نسب اضافه کرد: با آنالیز هایی که انجام دادم، فیلم منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی برای تخفیف های غیرواقعی در بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی آن هم با نشان دادن نمودار منتشر شده این فروشگاه نمی تواند واقعیت داشته باشد چون هیچ وقت سایتی که در پی تخلف باشد که نمودار قیمت را برای مشتریانش منتشر نمی کند.

وی با بیان اینکه فعال کردن نمودار قیمت ابزار خوبی برای شفافیت است، گفت: با این ابزار کاربران می توانند نوسان قیمت ها را مشاهده نموده و نظارت مردمی شکل بگیرد، چرا که محتمل است بعضی تأمین نمایندگان بخواهند قوانین را دور بزنند و فروشگاه مربوطه هم متوجه نگردد.

عضو اتحادیه کسب وکارهای مجازی درباره نظارت این اتحادیه بر فروشگاه های اینترنتی نیز گفت: با توجه به گستردگی چند میلیونی کالاها امکان آنالیز تک تک آنها برای هیچ نهاد نظارتی وجود ندارد و از سوی دیگر شکایتی هم از تخلفات احتمالی در جشنواره اخیر در اتحادیه ثبت نشده است.

الفت نسب اضافه کرد: اتحادیه ضمن اینکه بازرسی های معمول انجام می دهد باید کاربران هم شکایت های خود را درباره تخلفات در سایت اتحادیه ثبت نمایند تا نظارت صورت بگیرد و به شکایت ها رسیدگی گردد.

وی درباره برگزاری جشنواره در رویداد آخر سال میلادی در فروشگاه های اینترنتی نیز گفت: این جشنواره در کل جهان شناخته شده است و برگزار می گردد و از آنجایی که مردم هم دنبال می نمایند نمی توان آن را نادیده گرفت البته جشنواره های متناسب با فرهنگ کشورمان مانند شب یلدا، نوروز، شروع سال تحصیلی و... نیز برگزار می گردد.

تخفیف های کاذب مسبوق به سابقه

فرشاد وکیل زاده کارشناس تجارت الکترونیک با بیان اینکه متأسفانه ارائه تخفیف کاذب و دروغین به مشتریان در بعضی از فروشگاه های بزرگ اینترنتی مسبوق به سابقه است، به ایران گفت: به شخصه چندین نمونه از اعتراض های مطرح شده در شبکه های اجتماعی را مشاهده نموده و با انجام آنالیز ها صحت آنها را تأیید می کنم. به اعتقاد این کارشناس، فارغ از مباحث قانونی، خود واحد صنفی باید به شعور و آگاهی مردم احترام بگذارد و نباید با دستکاری قیمت ها، مصرف نماینده را فریب دهد. حتی اگر فرض کنیم فرد یکبار گول این روش غیراخلاقی را بخورد، قطعاً در دفعات بعدی متوجه غیرواقعی بودن این تخفیف ها می گردد بنابراین تخفیف کاذب راهکاری بلندمدت و پایدار برای جذب مخاطب نیست.

به گفته وکیل زاده چون رئیس بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی خود رئیس اتحادیه است از این رو باید نظارت را در پلتفرم خود سختگیرانه تر از دیگر فروشگاه های اینترنتی انجام دهد تا فرد دیگری نیز به خود اجازه تخلف ندهد.

وکیل زاده گفت: برگزاری حراجی و ارائه تخفیف به کاربران در جشنواره فروشگاه های بزرگ اینترنتی دارای ضابطه است بنابراین فروش فوق العاده و حراج مطابق آیین نامه تبصره ماده 70 و ماده 84 قانون نظام صنفی باید از اتحادیه مجوز دریافت کند و در صورتی که واحد صنفی بدون رعایت مقررات این آیین نامـه اقدام به فروش فـوق العاده یا حـراج کند، متخلف محسوب می گردد.

وی اضافه کرد: از دیگر نکات مهم این آیین نامه آن است که واحد صنفی متقاضی باید با ارائه مدارک و مستندات، واقعی بودن این حراج را اثبات کند، در غیر این صورت برای واحد صنفی مجوز صادر نخواهد شد.

-

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2055

به "کاهش تخلفات فروشگاه های اینترنتی با گزارش های مردمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تخلفات فروشگاه های اینترنتی با گزارش های مردمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید