کاخ ورسای ؛ جاذبه دیدنی پاریس

به گزارش مجله عکسها، زیباترینِ جای این کاخ، همین باغ های ورسای است. در پشت کاخ قرار دارند، و مشرف به ایوانی است که از حوضچه های تزیینی، مجسمه ها و تندیس های برنزی پر شده است.

کاخ ورسای ؛ جاذبه دیدنی پاریس

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنیدو در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

در پاریس شاید هیچ کاخ دیگری نباشد که توان برابری با ورسای را داشته باشد. چه بسا حتی در خود فرانسه هم. با اینکه در حومه شهر واقع شده باز هم بسیاری گردشگران برای بازدید به آنجا رفته و به عنوان یکی از جاهای دیدنی پاریس در فهرست اصلی تورهای فرانسه است. محل اقامت سابق شاهان فرانسه بوده و نمونه ای باشکوه از معماری باروک است. کاخ ورسای امروز مقصد گردشگری مان است. با خبرنگاران بمانید تا اگر برای تورهای نوروزی به فرانسه رفتید بخش های مختلف آن را بشناسید.

کاخ ورسای

وقتی بهترین زمان سفر به پاریس را انتخاب می کنید بدانید در هر فصلی هستید، کاخ ورسای زیبایی مخصوص به خودش را دارد. مثل مراکز خرید پاریس که همواره دیدنی است. پس فقط برای برج ایفل نیست که باید فرانسه را ببینیم. جالب است بدانید در ابتدا اینجا یک کاخ نبود و فقط یک شکارگاه و اقامتگاه اختصاصی برای لویی سیزدهم و خانواده او به حساب می آمد سپس در سال 1624 او فرمان داد تا کاخی در این محوطه بسازند. سپس در زمان لویی چهاردهم این اقامتگاه تبدیل به مجموعه ای باشکوه شد. با باغ هایی فرانسوی و انگلیسی در اطراف آن.

به علاوه قسمت های بعدی کاخ کم کم به آن اضافه شدند. ساخت دکوراسیون داخلی کاخ و طراحی باغ، باغ های فرانسوی، فواره های زیبا و… اندک اندک برای تکریم قدرت پادشاه به این مجموعه اضافه شدند. در زمان لویی پانزدهم و شانزدهم هم باز قسمت های جدیدی از باغ ساخته و تکمیل شد.

ویژگی های کاخ ورسای

 • 101 هکتار زمین دارد با فواره ها و درختان مختلف.
 • تالار آینه از 357 میلیون آینه تشکیل شده.
 • اقامتگاه اصلی این کاخ، اقامتگاه سیاره ها نام دارد.
 • سالن اپرا، تریانون های بزرگ و کوچک و اقامتگاه ماری آنتوانت هم از این مجموعه هستند.
 • در کاخ ورسای حدوداً 2,143 پنجره ساخته شده است.
 • در زمان انقلاب فرانسه، آثار هنری کاخ ورسای به موزه لوور به امانت سپرده شدند.
 • قدمت باغ این کاخ مربوط به قرن هفدهم است. بزرگ ترین باغ در نوع خود و در اروپا.

بخش های مختلف کاخ

 • جناح شرقی کاخ ورسای

  میدان آرم (Armes) در جناح شرقی این کاخ واقع شده است. در مرکز آن یک میدان با مجسمه برنزی از لویی چهاردهم واقع شده است. در بخش غربی ورودی، یک دروازه آهنی طلاکاری شده با نرده هایی سنگی برای ورودی اصلی و پشت این دروازه، دربار بزرگ است که از شمال و جنوب با ساختمان های وزرا احاطه می گردد.

 • ورودی سلطنتی کاخ ورسای

  ورودی سلطنتی، دروازه ای طلاکاری شده است که دربار افتخار را از دربار سلطنتی، جدا می نماید. وقتی به سمت جنوب می رویم، به عمارت کلاه فرنگی دوفور (Dufour) می رسیم. عمارت گابریل نیز در شمال دربار سلطنتی واقع شده است. برای پذیرش گردشگران هر دو محوطه به طور کامل بازسازی شده است.

 • کاخ مرمر

  کاخ مرمر سوی دیگر دربار سلطنتی قرار گرفته و سنگ های مرمر سفید و سیاه دارد. کف ایوان هم پوشیده از همین سنگ هاست. در اطراف این کاخ ساختمان های مرکزی ساخته شده و سر در این کاخ هم ده ها نیم تنه مرمری از گذشته گان امپراطور قرار داده شده اند.

 • ساختمان مرکزی مجموعه ورسای

  اینجا از دو طبقه همکف و اول تشکیل شده که طبقه همکف آن مخصوص اعضای اصلی خانواده سلطنتی بود. آپارتمان های خصوصی ملکه، ماری آنتوانت، پسر ارشد و دختران لویی پانزدهم و نیز محل اقامت ژنرال های ارتش نیز در همین طبقه واقع شده است.

  آپارتمان های مجلل شاه و ملکه در طبقه اول واقع شده اند. همچنین چندین سالن برای سرگرم کردن میهمانان و اعضای دربار. سالنی وجود دارد که به دلیل پنجره بیضی شکلش به چشم گاو معروف شده. ملازمان شاه تا زمان شرفیابی وی در آنجا منتظر می شدند. جالب است بدانید اتاق خوابی که لویی چهاردهم در آن از جهان رفت هم در همین طبقه قرار گرفته است.

 • تالار آینه کاخ ورسای

  تالار آینه مشهور ترین اتاق در مجموعه کاخ ورسای است. 70 متر طول و 17 آینه بزرگ طاق دار دارد. سقف ها مجموعه ای از نقاشی های لویی چهاردهم هستند. مجسمه ها و نقش برجسته های طلاکاری شده و دیوارهای مرمری از جاذبه های آن است.

 • جناح شمالی کاخ ورسای

  شاید آخرین کار مهمی که در این کاخ انجام شد، ساختن کلیسایی در جناح شمالی کاخ بود. مراسم نیایش های روزانه و ازدواج ها و غسل تعمید سلطنتی در آن انجام می شد. گالری ها، سالن ها و آپارتمان های دیگری نیز در همین قسمت واقع است.

 • سالن اپرای سلطنتی کاخ ورسای

  سالن اپرای سلطنتی در شمالی ترین نقطه کاخ واقع شده است برای ازدواج پسر ارشد لویی شانزدهم و ماری آنتوانت استفاده می شد. و بیشتر محل اقامت، بزم و ولخرجی شاهان و خاندان سلطنتی بود که بعد از واقعه تظاهرات زنان دیگر این محل به عنوان اقامتگاه سلطنتی استفاده نشد.

 • جناح جنوبی کاخ ورسای

  جناح شاهزادگان در این قسمت از کاخ قرار داشت. محوطه ای که ده ها نقاشی از نبرد های مهم را به تصویر می کشند و بیش از 80 نیم تنه از رهبران نظامی شناخته شده که در آن قرار داده شده است.به چشم می خورد.

 • باغ ها

  از نظرم زیباترینِ جای این کاخ، همین باغ های ورسای است. در پشت کاخ قرار دارند، و مشرف به ایوانی است که از حوضچه های تزئینی، مجسمه ها و تندیس های برنزی پر شده اند. در بخش غربی ایوان، فواره لاتونا ساخته شده است. صحنه هایی از کتاب دگردیسی (Ovid) را به نمایش گذاشته است. یک خیابان وسیع با مرکز چمن کاری شده به نام فرش سبز هم وجود دارد که به فواره تماشایی آپولو می رسد، با دریاچه ای مصنوعی که قبلاً باتلاق بوده است. فواره اژدها هم وجود دارد که آب را تا 27 متر به بالا پرتاب می نماید، کمی هم آن طرف تر فواره نپتون واقع شده است و به دلیل وجود مجسمه های نفیس و حجم آب عظیم توسط 99 آبفشان، شهرت دارد.

 • تریانون ها

  دو کاخ کوچکتر در آن سوی باغ فعلی ورسای معروف به تریانون ها وجود دارند. اقامتگاهی برای لویی چهاردهم در سال 1670. بعدها به اقامتگاه محبوب ماری آنتوانت بدل شد. در خلال انقلاب فرانسه غارت شدند و بخش اعظم وسایل آن ها به سرقت رفت. و سپس ناپلئون دستور بازسازی این کاخ ها را صادر کرد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 820

به "کاخ ورسای ؛ جاذبه دیدنی پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ ورسای ؛ جاذبه دیدنی پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید