مهدی سلطان محمدی: حذف دلار 4200 تومانی اثری بر بازار مسکن ندارد

به گزارش مجله عکسها، یک کارشناس اقتصاد مسکن، حذف ارز ترجیحی را در قیمت تمام شده ساخت بی تاثیر دانست و گفت: تورم عمومی ممکن است در قیمت مصالح ساختمانی اثرگذار باشد، اما بازار ظرفیت رشد ندارد؛ سال گذشته بازار مسکن کمتر از نرخ تورم رشد کرد و سال جاری هم این فرایند ادامه می یابد. شواهدی نیز مبنی بر افزایش سنگین قیمت دیده نمی گردد.

مهدی سلطان محمدی: حذف دلار 4200 تومانی اثری بر بازار مسکن ندارد

به گزارش ایسنا، مهدی سلطان محمدی اظهار کرد: برخلاف تصور خیلی ها که فکر می نمایند حذف ارز ترجیحی اثرات گسترده ای در ایجاد تورم داشته باشد، به نظر من این اثرات محدود خواهد بود و تورم تغییر چندانی نسبت به آنچه قبلا بود نخواهد کرد. قیمت کالا های اساسی مثل مرغ و نان و روغن افزایش یافته که کاهش قدرت خرید این کالا ها باید قاعدتا از طریقی جبران گردد، ولی سطح عمومی قیمت ها چندان تغییر نمی کند.

قیمت مسکن الزاما متناسب با نرخ تمام شده نیست

وی اضافه کرد: رشد قیمت کالا های اساسی همانطور که گفتم تاثیر محدودی بر تورم دارد و برای یک بار است. اگر بخواهیم در بخش ساختمان، این موضوع را آنالیز کنیم، به طور مثال باید بگوییم کارگری که در بخش ساختمان کار می نموده، انتظار دارد دستمزد بیشتری دریافت کند که مقداری قیمت تمام شده مسکن را بالا می برد، ولی قیمت مسکن در بازار الزاما متناسب و متناظر بر قیمت تمام شده نیست.

این کارشناس اقتصاد مسکن، بعلاوه تاثیر حذف ارز ترجیحی بر قیمت نهاده های ساختمانی را محدود دانست و اضافه کرد: بعد از حذف ارز 4200 تومانی، قیمت مصالح ساختمانی رشد چندانی نداشت. معمولا در ماه های فروردین و اردیبهشت همه بازار ها در حال تلاطم و نوسان هستند و مردم مقداری سردرگم می شوند. به خصوص که امسال دستمزد های کارگران 57 درصد افزایش یافته و صنعت ساختمان تا حدودی با دستمزد ارتباط دارد. ممکن است فشاری در قیمت تمام ایجاد گردد، ولی در عین حال تقاضا محدود است.

طرح جهش مسکن نمود چندانی نداشته است

سلطان محمدی تاکید نمود: با توجه به شرایط تقاضا باید ببینیم نقطه تعادل کجا خواهد بود. در مصالح ساختمانی انتظار افزایش قیمت را داریم، اما بازار ظرفیت ندارد. رشد قیمت نهاده های ساختمانی تا مقدار زیادی با تورم همسو است، ولی عرضه و تقاضا تاثیر بیشتری بر شرایط کلی بازار دارد. در حال حاضر به نظر نمی رسد که تقاضای بالایی وجود داشته باشد، مگر این که طرح جهش فراوری و تامین مسکن بخواهد بر روی بازار اثر بگذارد که این پروژه نیز تا کنون نمود چندانی نداشته است.

وی با اشاره به حذف تدریجی ارز 4200 تومانی در دو سال گذشته یادآور شد: در سال گذشته فقط به کالا های اساسی ارز دولتی تعلق می گرفت و ارز برای نهاده های ساختمانی قطع شد؛ بنابراین در همان مقطع تاثیر خود را به شکل رشد قیمت ها ایجاد کرد و اثرگذاری آن در حال حاضر اندک خواهد بود. هم اکنون تنها موضوعی که می تواند بر قیمت تمام شده مسکن اثرگذار باشد نرخ تورم و افزایش دستمزد ها است.

سال گذشته قیمت واقعی مسکن کاهش یافت

این کارشناس بازار مسکن اعلام نمود: مرور بازار مسکن در دهه های گذشته نشان می دهد در مقاطعی قیمت تمام شده مسکن بالا رفته، ولی رشد قیمت ها در بازار محدود بوده است. در مواقعی برعکس، قیمت تمام شده ثبات داشته، اما بازار دچار جهش قیمت شده است. قیمت مسکن متناسب با رشد هزینه ها افزایش نمی یابد. ممکن است شیب رشد مسکن از تورم خیلی بیشتر یا خیلی کمتر باشد.

وی شرح داد: وقتی بخواهد اصلاحات روی قیمت مسکن اتفاق بیفتد معمولا اندازه رشد آن از تورم عقب می ماند؛ اتفاقی که سال گذشته رخ داد. بدین صورت که تورم عمومی به حدود 40 درصد رسید، در حالی که افزایش قیمت مسکن در تهران حدود 16 درصد بود. این بدان مفهوم است که قیمت اسمی مسکن افزایش و قیمت واقعی آن کاهش یافته و بخشی از حباب در سال گذشته تخلیه شده است. من فکر می کنم این فرایند در امسال نیز ادامه داشته باشد و بخشی از قیمت مسکن تعدیل گردد؛ البته نه این که کاهش یابد بلکه افزایش آن کمتر از تورم خواهد بود.

سلطان محمدی درباره تاثیر حذف ارز ترجیحی بر بازار مسکن گفت: وقتی اندازه تورم عمومی بالا می رود یک همبستنگی بین رشد قیمت مسکن و تورم عمومی ایجاد می گردد، اما این همبستگی لزوما یک به یک نیست. بازار مسکن در مواقعی با تورم همسو و در مواردی غیرهمسو می گردد. در مواردی هم شدت و ضعف دارد. با این حال وقتی تورم بالا می رود فشاری در جهت افزایش قیمت مسکن ایجاد می گردد. البته پارامتر هایی مثل توان طرف تقاضا، قیمت نسبی کالاها، چرخه های مسکن و بازار های جانشین نیز در این فرآیند نقش دارند.

سناریوی محتمل، ادامه ثبات بازار مسکن است

این کارشناس اقتصاد مسکن درخصوص پیش بینی این بازار در امسال گفت: در حال حاضر شواهد تاییدنماینده ای برای بعضی ادعا ها مبنی بر رشد سنگین قیمت در آینده نزدیک دیده نمی گردد. قیمت مسکن در سال گذشته رشد نسبتا ملایمی داشت. سناریوی محتمل آن است که در امسال هم این فرایند تداوم داشته باشد. البته ممکن است نوساناتی دیده گردد. مثلا در اسفند افزایش شدید قیمت را داشتیم، اما در فروردین کاهش پیدا کرد. در اردیبهشت احتمالا با مقداری افزایش روبرو شده ایم که البته آمار هنوز بیرون نیامده است. این نوسانات جزئی در یک بازار نسبتا باثبات اتفاق می افتد.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2187

به "مهدی سلطان محمدی: حذف دلار 4200 تومانی اثری بر بازار مسکن ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی سلطان محمدی: حذف دلار 4200 تومانی اثری بر بازار مسکن ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید