قایق بادبانی قدیمی بندر کنگ هتل می گردد ، نخستین هتل شناور در بندر کنگ به آب انداخته می گردد

به گزارش مجله عکسها، مرمت و آماده سازی جهاز بادبانی (لنج بادبانی) جهت استفاده گردشگری دریایی توسط واحد عمرانی شهرداری بندر تاریخی کنگ در حال اجرا است.

قایق بادبانی قدیمی بندر کنگ هتل می گردد ، نخستین هتل شناور در بندر کنگ به آب انداخته می گردد

مجله عکسها: ایوب زارعی شهردار بندرکنگ در این زمینه گفت: در حال بازسازی جهاز بادبانی قدیمی با یاری ناخدایان قدیم و متخصصان هستیم تا اقامتگاه هایی متفاوت برای گردشگران ایجاد کنیم.

وی اضافه نمود: این اقامتگاه، اولین هتل شناور کشور به این سبک خواهد بود که در بندر تاریخی کنگ به آب انداخته خواهد شد.

جهاز یا جهازات در اصطلاح دریانوردی سنتی در خلیج فارس و دریای سرخ و اقیانوس هند نام عمومی انواع شناورهای چوبی منطقه است که بادبان بندی لچکی داشتند.

جهاز عموماً به معنی وسیله یا دستگاه است اما در زمینه دریانوردی به معنی کشتی و قایق است. در زبان سواحلی واژه جهازی به همین معنی به کار می رود. در انگلیسی و بسیاری از دیگر زبان های اروپایی داو (dhow) گفته می گردد، گرچه ریشه این واژه روشن نیست و معلوم نیست از چه زبانی گرفته شده است.

در چند دهه اخیر به جهازهایی که به جای بادبان دارای موتور هستند در فارسی لنج گفته می گردد که از واژه انگلیسی launch به معنی کشتی یا قایق کوچک و چوبی و موتوردار گرفته شده است.

پیشینه ساخت جهاز چندان روشن نیست اما سنت ساخت این کشتی ها از زمان های دور در هند، عمان، کویت و ایران وجود داشته است.

بندر کُنگ یکی از شهرهای تابعه شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است. این شهر از بنادر تاریخی و تجاری استان هرمزگان و یکی از قدیمی ترین بنادر ایران محسوب می گردد.

بندر تاریخی کنگ دارای قدمتی بیش از 3000 سال است و بر اساس متون تاریخی، هسته این شهر در طول این دوران پنج بار تغییر مکان داده و آنچه امروز کنگ نامیده می گردد با قدمتی بیش از 400 سال دارای بافتی ارزشمند بوده و زندگی در آن جریان دارد. در بندر کنگ آنچه بیش از همه به چشم بیاید معماری خانه ها و بادگیرهای بلندی است که در نقاط مختلف این شهر دیده می گردد.

منبع: چمدان
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 361

به "قایق بادبانی قدیمی بندر کنگ هتل می گردد ، نخستین هتل شناور در بندر کنگ به آب انداخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قایق بادبانی قدیمی بندر کنگ هتل می گردد ، نخستین هتل شناور در بندر کنگ به آب انداخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید