علاقه مندی تجار داغستان برای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی پیشرفته ایران

به گزارش مجله عکسها، نشست هم اندیشی آنالیز راهکارهای توسعه و گسترش صادرات به جمهوری داغستان روسیه در مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران برگزار گردید.

علاقه مندی تجار داغستان برای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی پیشرفته ایران

در این مراسم که با حضور اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران، مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات، مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق ایران، جمعی از اساتید دانشگاه، بعضی از مدیرعامل های شرکت های دانش بنیان و سایر فعالان حوزه صادرات کشور برگزار گردید، درباره چالش ها، ظرفیت ها و نحوه صادرات محصولات دانش بنیان جمهوری اسلامی ایران به روسیه بحث و گفتگو انجام گرفت.

در ابتدای این نشست افشین کلاهی، رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق ایران با تاکید بر اینکه در حوزه فناوری، محصولات و خدمات نوآورانه ای در کشور وجود دارد که قابل ارائه است، گفت: باید مدل های ارائه این محصولات را توسعه دهیم.

کلاهی اضافه کرد: هدف این است که همکاری هایمان را با کشورهای اطراف به ویژه کشورهایی که با آنها اشتراکات فرهنگی داریم پررنگ تر کنیم. از این رو، فکر می کنم داغستان می تواند به عنوان یکی از آن مناطقی که مد نظر است، مطرح گردد.

او با تاکید بر اینکه، امیدوارم بتوانیم این همکاری ها را در چارچوب های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران پیش ببریم، گفت: همانطور که از نام مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات اتاق ایران معین است، وظیفه این مرکز شتاب دادن به صادرات است. در این راستا باید حمایت های نهادهای مختلف را یک کاسه نموده و یاری های اتاق ایران را هم به آن اضافه کند.

کلاهی مطرح نمود: در کنار همه اینها، بهره گیری از تجربه صادرنمایندگان عظیم و شناسنامه دار کشور و اتصال آنها به شرکت های جدید نوآور موضوعی است که باید به آن پرداخته گردد. در چنین شرایطی می توانیم مجموعه ای گردآوری کنیم که توانایی ارائه محصولات و خدمات به دیگر کشورها را دارد.

در ادامه این نشست سرپرست مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات ایران با بیان اینکه برقراری ارتباط هدفمند میان طرف عرضه و تقاضا کار این مرکز است، گفت: طبق رسالتی که جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس شرکت های دانش بنیان توسط بخش خصوصی و حمایت و توسعه آن در تمام حوزه ها بر عهده گرفته است؛ اتاق ایران، مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات ایران را با هدف توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و توسعه زیست بوم ها افتتاح نموده است.

مهدی اقتصادی توضیح داد: در این مدت ارتباط خوبی با افراد فعال در این زیست بوم گرفته ایم. هدفمان در ابتدا تعامل با کشورهای همسایه در حوزه صادرات و استفاده از ظرفیت های طرفین در این حوزه است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه داغستان در حوزه صادرات و ارتباط این منطقه با حوزه اوراسیا می توانیم پل ارتباطی برای صادارت محصولات ایرانی به آن منطقه و بالعکس ایجاد کنیم. از این رو، امیدوارم این مراسم مقدمه ای برای همکاری هایی در آینده در راستای افزایش صادرات محصولات دانش بنیان کشور باشد.

شرایط حضور ایرانی ها در بازار روسیه فراهم است

نماینده رسمی جمهوری داغستان در ایران نیز با بیان اینکه موضوعاتی که تا به امروز مطرح شد دقیقا مورد توجه ما هم است، گفت: در کشور روسیه بازارها و احتیاجهایی وجود دارد. از این رو، آمادگی پذیرش کالا و خدمات ایرانی را فراهم نموده ایم.

علی اُف ادامه داد: برای تسهیل در فرآیند همکاری، می توانیم با برگزاری نمایشگاه هایی محصولات دو کشور را به نمایش بگذاریم. درست است که شیوع کرونا فرایند کار را کمی سخت نموده اما با اعمال تغییراتی این اقدام میسر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه داغستان دروازه روسیه است، بیان نمود: به این معنا که برای صادرات محصولات به روسیه، داغستان منطقه ای استراتژیک محسوب می گردد. در ابن باره باید بگویم شرایط عملا فراهم است، پیش از این هم ارتباط هایی با تجار ایرانی داشته ایم و شرایط حضور ایرانی ها در بازار روسیه فراهم است.

نماینده رسمی جمهوری داغستان در ایران اضافه کرد: بنابراین، در نظر داریم نمایشگاه دائمی در روسیه ایجاد کنیم تا کسب وکارها، فعالان و دست اندرکاران این حوزه را در زمینه های معرفی محصولات، مباحث اقتصادی و حقوقی حمایت کنیم.

وی توضیح داد: در این حوزه برنامه ریزی نموده ایم و بسیاری از کشورها، شرکت های خود را ثبت نموده اند. ضمن اینکه تجار روسیه و داغستان هم بسیار علاقه مندند از واحدهای تولیدی ایران که با تکنولوژی پیشرفته فعالیت می نمایند، بازدید نموده و روی آنها سرمایه گذاری نمایند. از این رو، توانایی هرگونه تعامل را با جمهوری اسلامی ایران خواهیم داشت.

در ادامه این مراسم کارشناس مسئول کشورهای اوراسیا و CIS درامور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران نیز به مباحثی از قبیل چالش های مربوط به گمرک و هزینه های صادرات و واردات در منطقه اوراسیا پرداخت.

آنالیز مسائل اقتصادی و اقتصادی و زیرساخت های مورد احتیاج برای حل چالش های موجود از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست توسط زهرا جلیل زاده محمدی، مطرح شد.

ایجاد ارتباط هدفمند وظیفه مرکز شتابدهی صادرات است

در خاتمه این نشست رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان در پاسخ به اظهارات مطرح شده در طول این جلسه گفت: حمایت از شرکت های نوآور و فناور در کشور وظیفه نهادهای مختلف است. قسمتی از سازوکارهای صادراتی مربوط به بخش سنتی است که از گذشته هم کار صادرات را انجام می داده است.

افشین کلاهی ادامه داد: اما در این میان شرکت های نوآور و استارت آپ ها هم شکل گرفته اند که پتانسیل خوبی برای صادرات محسوب می شوند. در این میان ایجاد ارتباط دو طرفه میان این شرکت ها و استارت آپ ها با دیگر کشورها وظیفه مراکز شتابدهنده است.

وی اظهار کرد: البته باید متذکر شوم که در برنامه های این مرکز بحث هایی از قبیل ایجاد پایگاه های صادراتی، نمایشگاه دائمی شرکت های دانش بنیان در دیگر کشورها و همچنین بحث های مربوط به کاهش هزینه های حمل و نقل و ارتباطات بین المللی که در این جلسه به آنها اشاره شد، دیده شده است.

کلاهی اظهار داشت: با یاری مرکز نوآوری و شتابدهی صادرات ایران، می توانیم همه حمایت هایی که در کشور توسط نهادهای مختلف ارائه می گردد را در قالب یک مجموعه در کنار هم قرار دهیم.

وی اضافه کرد: در خصوص داغستان هم امیدوارم همکاری هایمان به نحو احسن ادامه پیدا کند؛ ضمن اینکه تجربه های موفقی هم با دیگر کشورها در این حوزه وجود داشته و می توانیم از آنها الگو بگیریم. البته شناسایی پتانسیل شرکت های فعال و معرفی آنها به کشور داغستان بسته به احتیاج منطقه و جذب حمایت ها کاری است که ما باید انجام دهیم و فکر می کنم می تواند تجربه موفقی باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1754

به "علاقه مندی تجار داغستان برای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی پیشرفته ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه مندی تجار داغستان برای سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی پیشرفته ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید