خالق موسیقی متن تام و جری و پلنگ صورتی چه کسانی بودند؟

به گزارش مجله عکسها، روزنامه خراسان - نسترن کاشف: بعید است کارتون های کودکی، بدون موسیقی شان در ذهن مرور شوند. جالب این که موسیقی اغلب این کارتون ها را آهنگ ساز های مشهوری ساخته اند یا اگر آهنگ ساز گمنامی داشته است، آن قدر تاثیرگذار بوده که در ذهن ها ماندگار شده است.

خالق موسیقی متن تام و جری و پلنگ صورتی چه کسانی بودند؟

جالب تر این که سازنده بعضی از آهنگ های این کارتون ها، آهنگ سازانی بوده اند که آهنگ سازی فیلم های سینمایی را به طور جدی دنبال می کردند و آهنگ سازی کارتون نیز، به همان اندازه برایشان جدی بوده است. آهنگ هایی که اینک ماندگار شده اند و توسط ارکستر های بزرگ جهان دوباره نواخته می شوند. در ادامه می خواهیم درباره آهنگ ساز های پنج کارتون خاطره انگیز بگوییم.

تام و جری

موسیقی تام و جری تعقیب و گریزانه است. یعنی موسیقی درست در لحظه هایی اوج می گیرد که تام به دنبال جری می دود و عاقبت ناکام می ماند. لحظات تعلیق یا زمانی که یکی از دو شخصیت اصلی در حال نقشه و توطئه علیه دیگری است یکی دیگر از موقعیت هایی است که موسیقی بسیار پررنگ می گردد.

اسکات برادلی، قطعه های پیچیده ای برای این کارتون ساخته که ترکیبی از موسیقی جاز، کلاسیک و پاپ است. جالب این که موسیقی متن این کارتون، بار ها توسط ارکستر سمفونیک های مطرح جهان اجرا شده است.

پلنگ صورتی

بعید است موسیقی پلنگ صورتی با دیرین های پی در پی آن را به یاد نداشته باشید. هنری مانچینی، آهنگ ساز آمریکایی و ایتالیایی تبار، موسیقی این کارتون را در سال 1963 ساخت و برای ساخت آن نامزد دریافت جایزه بهترین موسیقی متن اسکار 1994 شد.

زمینه پلنگ صورتی بر اساس سبک موسیقی جاز است و مانچینی، بخشی از نت ها را بر اساس حرکات بدن پلنگ صورتی نوشته است. موسیقی این کارتون آن قدر درخشان است که به عنوان یکی از بیست موسیقی متن برتر قرن اخیر انتخاب شده است. وی در طول فعالیت هنری خود توانست برنده چهار جایزه اسکار گردد.

آن شرلی با مو های قرمز

موسیقی باشکوه آن شرلی با آن دکلمه جذابش را به خاطر دارید؟ این آهنگ که به زنگ تلفن همراه و موسیقی آسانسور های زیادی در کشورمان تبدیل شده است، در اصل اثر Careless Whisper به معنای نجوای بی پروا جورج مایکل خواننده معروف آمریکایی است.

جالب این که او این آهنگ را تنها زمانی که 17 سال داشته، در اتوبوس نوشته و بعد آن را ساخته است. نسخه بی کلام این اثر را دو آهنگ ساز بزرگ سینما، یعنی ریچارد کلایدرمن، پیانیست معروف که چندی پیش در ایران نیز روی صحنه رفت و جیمز لست ساخته اند که در این کارتون پخش شد.

پسر شجاع

بیشتر بچه های دهه شصتی پسر شجاع با نام اصلی داستان دون چاک را به خاطر دارند. این کارتون را می توان نقطه آغاز آشنایی ما با پویانمایی ژاپنی دانست. این کارتون در 26 اپیزود 40 دقیقه ای فراوری شده بود و همه اپیزود ها در جنگلی که محل زندگی پسر شجاع بود اتفاق می افتاد.

هر چند ترانه تیتراژ این کارتون برای پخش از صدا و سیما حذف شد، اما موسیقی تیتراژ آن بسیار مورد استقبال نهاده شد. موسیقی متن این کارتون که ساخت هیروشی یامازاکی است بیشتر شبیه تلفیق صدای حیوانات جنگل است.

فوتبالیست ها

بیشتر کارتون های خارجی برای ورود به صدا و سیما و پخش از آنتن ملی تغییراتی داشته اند. نام اصلی کارتونی که اغلب آن را به اسم فوتبالیست ها می شناسیم کاپیتان سوباسا است. کارتونی که بچه ها بسیاری رویای خود را در آن تعقیب می کردند و برای دیدن گل شدن یا نشدن یک موقعیت، باید یک هفته در انتظار دیدن قسمت بعدی می ماندند.

موسیقی مهیج این کارتون را تاکایوکی بابا و هیروموتو توبیساوا ساخته و سعی نموده اند در ساخت آن از صدا هایی نزدیک به سوت داور و هیاهوی تماشاگران استفاده نمایند تا بتوانند فضای ورزشی کارتون را به مخاطب القا نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 548

به "خالق موسیقی متن تام و جری و پلنگ صورتی چه کسانی بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خالق موسیقی متن تام و جری و پلنگ صورتی چه کسانی بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید