حکومتی کاملا زنانه در فنلاند(

به گزارش مجله عکسها، هم اکنون فنلاند در آستانه برقراری یک حاکمیت کاملا زنانه است. از 200 کرسی مجلس فنلاند هم هم اینک 93 کرسی در اختیار زنان است.

حکومتی کاملا زنانه در فنلاند(

مجله عکسها- با انتخاب جوان ترین نخست وزیر تاریخ فنلاند، حالا ائتلاف سیاسی پشت سر نخست وزیر جدید این کشور یک ائتلاف کاملا زنانه است که رهبران هر 5 حزب عضو ائتلاف زن هستند و سن 4 رهبر عضو دولت ائتلافی زیر 35 سال است.

روز یکشنبه سانا مارین وزیر 34 ساله سابق حمل و نقل فنلاند به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شد. مارین جوان ترین نخست وزیر تاریخ فنلاند است و ائتلافی سیاسی کاملا زنانه را راهنمایی و رهبری خواهد نمود.

فنلاند در سال 2000 صاحب نخستین رییس جمهوری زن و 3 سال بعد در سال 2003 صاحب اولین نخست وزیر زن تاریخ خود شد، اما ویژگی خاص دولت جدید فنلاند علاوه بر زن بودن همگی رهبران دولت ائتلافی،شاخصه جوان بودن آنهاست.

در انتخابات مجلسی ابتدای سال میلادی جاری نیز زنان فنلاند پیروز شدند در رکوردی تاریخی 93 کرسی از 200 کرسی مجلس این کشور (47 درصد کرسی های مجلس) را از آن خود نمایند.

فنلاند را شاید بتوان زنانه ترین حکومت حال حاضر جهان دانست که در دو بخش قوه مجریه و مقننه این کشور دست بالا از آن زنان است.

فنلاند در شاخص جهانی شکاف جنسیتی در سال 2018 پس از 3 کشور ایسلند، نروژ و سوئد در مقام چهارم است.

رهبران 5 حزب ائتلافی دولت جدید فنلاند همگی زن و جوان هستند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 676

به "حکومتی کاملا زنانه در فنلاند(" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکومتی کاملا زنانه در فنلاند("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید