آموزش نصب بلوک شیشه ای

به گزارش مجله عکسها، بلوک های شیشه ای نمونه ای از مصالح کاربردی و دکوراتیو در نظر گرفته می شوند. استفاده از بلوک های شیشه ای به عنوان دیوار یا پنجره باعث عبور نور از بیرون به فضای داخلی می گردد. بلوک های شیشه ای دارای بافت، به حفظ حریم شخصی نیز یاری می نمایند، از این رو استفاده از آنها در اطراف دوش حمام نیز کارآمد می باشد. آن چه که در این مطلب از ما به بیان آن می پردازیم، بلوک های شیشه ای و ویژگی های آن می باشد پس با ما همراه باشید.

آموزش نصب بلوک شیشه ای

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

تاریخچه استفاده از بلوک های شیشه ای در ساخت و ساز

در اوایل سال 1800 میلادی، بلوک شیشه ای برای تامین نور در زیرزمین ها و داخل کشتی ها استفاده شد. در ابتدا، چهارگوشی از شیشه معمولی برش می دادند اما بعداً از شیشه های منشور تحت فشار قرار گرفته برای انتشار نور استفاده می کردند. برای فیکس کردن این شیشه های منشور، از قاب های استیل استفاده می شد.

آنها برای پنجره های سقفی کاربرد ویژه داشتند. سپس در سال 1904، یک معمار فرانسوی اولین سقف گنبدی شکل را با بتن و شیشه طراحی و اجرا نمود. رواج یافتن بلوک های شیشه ای توخالی برای ساختمان های عمودی در مقایسه با بلوک های سخت به دلیل عایق بودن آنها در برابر حرارت و صوت صورت گرفت.

بلوک های شیشه ای در ابعاد و الگوهای مختلف با توجه به نوع کاربرد فراوری می شوند. این بلوک ها برای ساخت دیوارهای خارجی و داخلی ساختمان در اشکال منحنی یا صاف کاربرد دارند.

دلایل استفاده از بلوک های شیشه ای

 • زیبایی و تطبیق پذیری

تطبیق پذیری فوق العاده بلوک های شیشه ای به دلیل داشتن مدل ها و ابعاد مختلف، امکان استفاده از آنها را در طرح های گوناگون معماری فراهم نموده است. دیوارهای شیشه ای، پارتیشن ها و پنجره ها به خوبی زیبایی این بلوک ها را با عبور نور به نمایش می گذارند.

شیشه در تنوعی از رنگ ها فراوری می گردد، از این رو هنگامی که صفحات شیشه ای مجزا بر روی یکدیگر قرار می گیرند رنگ و ظاهر آنها تغییر خواهد نمود. ظاهر رنگی شیشه می تواند تحت تاثیر عوامل محیطی نظیر نور خورشید و انعکاس ابر و آسمان نیز قرار گیرد.

 • قابلیت دید و انتقال نور

بعضی بلوک های شیشه ای از قابلیت دید برخوردار هستند. آنها در برابر خراش مقاومت بالایی دارند و حدود 80 درصد نور را از دو جهت عبور می دهند.

 • حفاظت از انرژی

شیشه به شدت گرما را از خود عبور می دهد و یک شیشه دوجداره به عنوان عایقی ایده آل عمل می کند. شیشه دوجداره نقش مهمی در کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ایفا می کند و به میزان قابل توجه هزینه قبوض را کاهش می دهد.

 • عایق صوتی و حرارتی

بلوک های شیشه ای صدای بسیار کمی از خود عبور می دهند، از این رو یک عایق صوتی به شمار می آیند. بیشتر شیشه هایی که برای ساخت این بلوک ها استفاده می شوند چند لایه بوده و عایق می باشند. در ساخت شیشه لمینت از طلق PVB استفاده شده که خود عاملی برای اکوستیک بودن شیشه به شمار می آید.

شیشه های دوجداره نیز همانطور که از نامشان پیداست از دو لایه شیشه که فضای بین آنها با گاز آرگون پر شده ساخته می شوند. این شیشه ها هم عایق صوتی و هم عایق حرارتی محسوب می شوند، زیرا گاز موجود بین جداره ها مانع از انتقال حرارت و صوت می گردد.

 • عدم تحمل بار

بلوک شیشه ای از قابلیت تحمل بار برخوردار نیست از این رو با استفاده از تجهیزات لازم محکم نگه داشته می گردد. دلیل این عدم مقاومت توخالی بودن بلوک هاست. این بلوک ها از دو لایه مجزا که بهم فشرده شده اند ساخته می شوند.

نکات مهم در استفاده از بلوک شیشه ای

 • از آنجا که بلوک های شیشه ای را نمی توان به صورت سفارشی تهیه نمود، اینکه چگونه اندازه های استاندارد با فضای موجود مطابقت پیدا می نمایند، موضوعی حائز اهمیت است. برای محاسبه نمودن تعداد بلوک ها، طول دیوار در ارتفاع آن ضرب می گردد تا مساحت کلی حاصل گردد، سپس این مقدار تقسیم بر اندازه یک بلوک می گردد. البته همواره تعداد بلوک ها را بیشتر خریداری نمود، زیرا احتمال شکستگی در حین نصب وجود دارد.
 • با استفاده از انواع آجر شیشه ای می توان میزان عبور نور را در فضا کنترل کرد. اگر احتیاجی به نور زیاد نباشد می توان از آجرهای مات استفاده نمود و در صورت احتیاج به نور زیاد استفاده از نوع شفاف آنها توصیه می گردد.
 • انتخاب درست رنگ و طرح آجرهای شیشه ای و نصب آنها نقش بسزایی در زیبایی ساختمان ایفا می کند. از بلوک های رنگی می توان برای دیوار، پنجره، اپن آشپزخانه، سقف و کف استفاده نمود. انعکاس نور توسط بلوک های رنگی زیبایی منحصر بفردی به دکوراسیون محیط مورد نظر می بخشند.
 • در صورت استفاده از بلوک های رنگی برای لابی و یا نماکاری ساختمان بهتر است از رنگ های سرد مانند آبی لاجوردی، سورمه ای و آبی روشن استفاده گردد اما در محیط های صمیمی استفاده از رنگ های گرم مانند نارنجی و قرمز توصیه می گردد.

کاربرد بلوک های شیشه ای

اصلی ترین هدف استفاده از بلوک های شیشه ای در ساختمان تامین نور طبیعی است. این بلوک ها در طرح ها و رنگ های متنوع فراوری می شوند؛ از جمله آجرهای شیشه ای مات، شفاف، طرح دار، رنگی، ضد آتش و توپر. از بلوک های شیشه ای در دکوراسیون داخلی، پارتیشن بندی، نماکاری انواع ساختمان ها، ساخت نورگیر، راه پله ها، انبارها، استخرها، رستوران ها و اماکن مذهبی استفاده می گردد.

مزایای بلوک یا آجر شیشه ای

 • ضخامت بلوک های شیشه ای در مقایسه با دیوارهای آجری کمتر است، در نتیجه فضای مفید ساختمان با استفاده از آنها بیشتر خواهد شد.
 • امکان استفاده از این بلوک ها در طرح و رنگ مختلف وجود دارد و با توجه به سلیقه می توان طرح مورد نظر را از کنار هم قرار دادن این بلوک های شیشه ای ایجاد نمود.
 • قیمت تمام شده دیوارهایی که با بلوک شیشه ای ساخته می شوند در مقایسه با دیوارهای سنتی پایین تر است.
 • دیوارهای شیشه ای را می توان با یک شیشه پاک کن و دستمال تمیز نمود.
 • استفاده از آجر شیشه ای و نصب آن نسبت به بلوک و آجرهای سنتی آسان تر و سریع تر است، زیرا احتیاجی به اجرای مراحلی نظیر دیوارچینی، گچ و خاک، سفیدکاری و رنگ آمیزی نمی باشد.
 • این بلوک ها برای تفکیک فضاهای مختلف ساختمان و تامین نور کافی برای آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

مراحل نصب بلوک شیشه ای

 • آن چه که در ابتدا باید انجام دهید، انتخاب بلوک شیشه ای مناسب برای انجام این کار می باشد. استفاده از بلوک های شیشه ای عظیم، اجازه ورود نور بیش تری به فضای داخلی می دهند. به کارگیری بلوک های شیشه ای نازک برای پنجره انتخاب مناسبی می باشند. این امکان برای شما وجود دارد که از بلوک های شیشه ای در اندازه، رنگ و بافت های متفاوت استفاده نموده و به نمای مورد نظر دست پیدا کنید.
 • پس از انتخاب نمونه مناسب از بلوک شیشه ای، نمایی از آن چه که در ذهن برای نصب بلوک های شیشه ای دارید، طراحی کنید. در هنگام طراحی به یاد داشته باشید این بلوک ها قابلیت برش دادن ندارند. در هنگام نصب نیز باید به اندازه 0.6 تا 1 سانتی متر در بین بلوک های شیشه ای فاصله وجود داشته باشد.
 • در زمان نصب بلوک های شیشه ای باید از فاصله دهنده ها استفاده نمایید. بهتر است در هنگام طراحی، استفاده از سایر متریال مانند چوب در کنار بلوک های شیشه ای را از قلم نیاندازید.
 • در این مرحله باید نسبت به تهیه ملات مناسب بلوک های شیشه ای بر اساس دستورالعمل نوشته شده بر روی محصول اقدام نمایید. میزان ملاتی که برای انجام این کار احتیاج دارید، به وسعت دیوار یا پنجره ای که قصد استفاده از بلوک های شیشه ای را دارید و هم چنین اندازه آن ها بستگی دارد.
 • توجه داشته باشید میزان تهیه ملات به اندازه ای باشد که در یک ساعت از آن استفاده گردد. چرا که بعد از آن امکان استفاده از آن نبوده و دوباره باید نسبت به تهیه آن اقدام نمایید.
 • پس از تهیه ملات، نوبت به نصب بلوک های شیشه ای می رسد. برای انجام این کار یک لایه ملات در محل مورد نظر ریخته و اولین ردیف بلوک شیشه ای را بر روی آن قرار دهید. برای انجام این کار یک بلوک شیشه ای را بر روی محل مورد نظر قرار داده و با استفاده از ماله یک طرف بلوک شیشه ای را ملات بزنید. سپس بلوک شیشه ای دیگر را در کنار آن قرار دهید.
 • این کار فضای خالی بین بلوک های شیشه ای را پر می کند. توجه داشته باشید پر کردن فضای خالی بین دیوار و بلوک شیشه ای با استفاده از ملات پر نمی گردد و برای انجام این کار به نوارهای مخصوص احتیاج می باشد. استفاده از این نوارها به بلوک ها اجازه انبساط داده و باعث انطباق آن با تغییرات آب و هوایی می گردد.
 • در هنگام نصب بلوک های شیشه ای، در بین آن ها از فاصله دهنده های مناسب استفاده نمایید. استفاده از این وسیله این اطمینان را حاصل می کند که بلوک های شیشه ای شکل منسجمی داشته و وزن ردیف بالایی باعث بیرون زدن ملات از بین کاشی ها نمی گردد. برای انجام این کار می توانید از فاصله دهنده هایی که به شکل T می باشند، استفاده نمایید. زمانی که اولین ردیف از بلوک های شیشه ای را نصب کردید، فاصله دهنده ها را دربین کاشی ها درون ملات فشار دهید.
 • پس از انجام این کار از فاصله دهنده هایی که به شکل X می باشند در بین بلوک های شیشه ای استفاده نمایید. استفاده از این وسیله این اطمینان را حاصل می کند که فاصله بین بلوک ها برابر با یکدیگر می باشند. از این دو مدل فاصله دهنده در پشت و جلوی بلوک های شیشه ای بهره ببرید. در این صورت فاصله دهنده ها با یکدیگر برخورد نخواهند داشت.
 • استفاده از پایه های فلزی محافظ در جهت اطمینان از نصب بلوک های شیشه ای در فاصله های 61 سانتی متری از یکدیگر می تواند مقاومت لازم برای نصب بلوک های شیشه ای را فراهم کند. برای انجام این کار از یک لایه ملات استفاده نموده و پایه فلزی را بر روی آن قرار دهید.
 • قبل از این که ملات سفت گردد، با استفاده از یک کاردک بر روی آن کشیده و سطح آن را صاف و یکدست کنید. در صورتی که از بلوک های شیشه ای خیلی کوچک استفاده ننموده اید، باید به طور منظم این کار را انجام دهید.
 • پس از انتها کار با استفاده از یک پارچه نم، سطح بلوک های شیشه ای را پاک نموده تا در صورتی که ملاتی بر روی آن ها باقی مانده است، پاک گردد.
 • زمانی که کار نصب و پاک کردن سطح آن به انتها رسید، نسبت به سیلر زنی آن اقدام نمایید. به یاد داشته باشید که در فواصل زمانی منظم از درزگیر در بین بلوک های شیشه ای و دیوار و یا فریم ها و از سیلر سیلیکون در بین بلوک ها استفاده نمایید.

قیمت بلوک شیشه ای

عوامل مختلفی بر قیمت بلوک شیشه ای تاثیرگذار می باشد، از جمله ابعاد بلوک شیشه ای، برند و کیفیت متریالی که در ساخت بلوک های شیشه ای مورد استفاده قرار گرفته است.

توضیح محصولقیمت محصولتاریخ بروز رسانی
بلوک شیشه ای کفی سفید110000 ریال به ازای هر عدد1399/5/26
بلوک شیشه ای ساده 19*19116000 ریال به ازای هر عدد1399/5/26
بلوک شیشه ای رنگی تزریقی 19*19186000 ریال به ازای هر عدد1399/5/26

نکات انتهای

ما در این نوشته به آنالیز بلوک های سیمانی و مشخصات آنها پرداختیم. همانطور که گفتیم بلوک شیشه ای یکی از عناصر اصلی معماری محسوب می گردد که علاوه بر جنبه دکوراتیو، کاربردهای متفاوتی دارد. مهندسین، معماران و طراحان معتبر از این عنصر برای دکوراتیو نمودن فضاهای مختلف ساختمان استفاده می نمایند.

بلوک یا آجر شیشه ای از اکریلیک و یا شیشه در اندازه های مختلف ساخته می گردد و جایگزین مناسبی برای پنجره های سنتی در نظر گرفته شده است. شما در کدام قسمت منزل یا محل کار خود از این بلوک های شیشه ای استفاده نموده اید؟

منبع: ساختمانچی
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1271

به "آموزش نصب بلوک شیشه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نصب بلوک شیشه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید