بیایید با کانادا آشنا شویم

به گزارش مجله عکسها، کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است ، کانادا با مساحت 98/9 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور دنیا از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور دنیا از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در دنیا است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است؛ کانادا کشوری است با مردمی مهربان، شهرهایی پیشرفته و زیبا و مناظر طبیعی متنوع و فوق العاده، از کوهستان های پر برف و یخ یوکان، سواحل شرقی و کوهستان های کلگری گرفته تا جنگل های بارانی ونکوور. یک فرصت مناسب برای بازدید از این کشور زیبا، نوروز 99 است که زمان کافی برای گشت و گذار در کانادا را در اختیارتان می گذارد.

بیایید با کانادا آشنا شویم

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با دور زمین همراه باشید، سفر دل اگیز به شهرهای تورنتو و ونکوور را با ما تجربه کنید.

کانادا با مساحت 98/9 میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است

تاریخچه کشور کانادا

نام کانادا از واژهٔ سرخ پوستی Kanata به معنی دهکده یا سرپناه می آید. در سال 1535 ساکنان این منطقه که اکنون با نام شهر کبک شناخته می شود ، از این واژه استفاده کردند تا نشانی این محل را به ژاک کارتیه که مقصدش به سمت دهکده استاداکونا بود بدهند ، کارتیه واژه کانادا را هم برای آن دهکده و هم کل منطقه ای که در آن موقع به آن دونا کونا می گفتند استفاده می کرد همچنین در سال 1547 در نقشه ها نیز با همین عنوان کانادا ثبت شد؛ آثار به دست آمده از زندگی نخستین بومیان کانادایی که در بخشی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند و نیز آنالیز های باستان شناسی در شمالی ترین بخش کشور، یوکان نشان می دهد که زندگی در آن به 26500 سال پیش و در جنوبی ترین بخش به 9500 سال پیش برمی شود؛ این کشور تا سال 1713 مستعمره فرانسه بود و در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در یکم جولای 1867 کانادا استقلال یافت ، این کشور عضو کشورهای همسود است و همچنین کنفدراسیون کانادا ، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می شود؛ حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است ، الیزابت دوم ملکه بریتانیا ، ملکه کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می نماید.

موقعیت و جمعیت کانادا

کانادا دومین کشور عظیم جهان پس از روسیه است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه است و با آن که گستردگی کانادا از همسایه اش آمریکا بیشتر است، جمعیتی برابر 11 درصد جمعیت آمریکا دارد؛ نزدیک به 90 درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن ، تا فاصله 200 کیلومتری آمریکا زندگی می نمایند ، پرجمعیت ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوورهستند؛ جمعیت کانادا بر طبق آخرین گزارش اداره آمار کانادا ،بیش از سی و پنج میلیون و پنجاه و شش هزار نفر است ، حدود چهار پنجم مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از 150 کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می نمایند.

زبان و مذهب کانادا

زبان فرانسه زبان مادری حدود 6/6 میلیون کانادایی است ، بیشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می نمایند ، اما در حدود 1 میلیون نفر از آن ها در استان های دیگر کانادا به سر می برند و حدود 76 درصد از فرانسوی زبانان بیرون استان کبک ، در استان های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می نمایند ، زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می شوند؛ بر پایه آمار رسمی در این کشور 163٬290 نفر ایرانی زندگی می نموده اند که 83٬495 نفر از ایشان مرد و 79٬800 نفر زن بوده اند ، جمعیت ایرانی تبارها 121٬505 بوده ، که این دو رقم بیش از 34% رشد جامعه ایرانیان کانادا را طی 5 سال نشان می دهد؛ بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت های گوناگون که عمدتا مهاجرند ، در کانادا زندگی می نمایند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهایتورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و بعضی شهرهای دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا

مردمان کشور زیبای کانادا از آداب و رسوم خاصی در روابط خود با یکدیگر بهره می برند و ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به کانادا ، کمی بیشتر راجع به فرهنگشان بدانید؛ البته با توجه به منطقه گرایی و تنوع فرهنگی بالای کانادا، بسیار سخت است که یک سبک معین رفتاری برای ایجاد ارتباط معرفی کرد، با این وجود بعضی سبک های ارتباطی پایه وجود دارند که تا حدود زیادی در کل کشور پذیرفته و استاندارد شده اند؛ در کانادا تا زمانی که روابط دو نفر از حالت رسمی خارج نشده، یکدیگر را به نام فامیل صدا نموده در زمان دست دادن نیز مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه می نمایند. همچنین در حالت کلی در مناطق انگلیسی زبان قطع کردن صحبت دیگری مرسوم نیست، اما در مناطق فرانسوی زبان، بیشتر محتمل است که کسی صحبت دیگری را قطع کند؛ آداب هدیه دادن : به طور کلی، کانادایی ها برای جشن های تولد و کریسمس هدیه می دهند. اگر برای شام به خانه کسی دعوت شوند، یک جعبه شکلات یا یک دسته گل با خود می برند، البته در کبک، دسته گل را پیش از شام ارسال می نمایند. در کانادا همچنین هدایا معمولاً بلافاصله پس از دریافت باز می شوند. در این کشور هیچگاه استفاده از پول نقد به عنوان هدیه به هیچ عنوان مرسوم نیست. در مراسم ترحیم نیز از گل سوسن هرگز استفاده نمی شود؛ آداب غذا خوردن : آداب غذا خوردن در کانادا تا حدود زیادی غیر رسمی است. در هنگام صرف غذا چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست نگه داشته شده و هیچ کس آرنج خود را روی میز نمی گذارد. همچنین باید منتظر بمانید تا جایگاه شما معین شده و هیچگاه قبل از آغاز مهمانی آغاز به خوردن غذا نکنید

آب و هوای کانادا

شما گردشگران کانادا برای انتخاب مناسب زمان سفرتان احتیاج است از آب و هوای فصول مختف کانادا اطلاع داشته باشید ، آب وهوای کانادا به دلیل وسعت و تنوع زیاد جغرافیایی بسیار متغیر است ، چهار فصل در کانادا به شکل قابل تفکیک دیده می شود از آب وهوای جنگل های گرمسیری و بارانی گرفته تا مناطق قطبی را میتوان مشاهده کرد؛ دمای هوا در مناطق جنوبی استان آلبرتا و مانیتوبا که پوشیده از چمنزار است در تابستان 38 درجه و در زمستان تا منفی 24 درجه تغییر می نماید ، کمترین نوسان دمای سالانه میان بیشترین و کمترین دما متعلق به شهر های ونکوور و ویکتوریا در سواحل اقیانوس آرام است؛ همچنین بیشترین نوسان دما در انتاریو و کبک اتفاق می افتد ، این شهرها دارای زمستان های سرد و سخت و تابستان های گرم وشرجی هستند؛ استان های حاشیه اقیانوس اطلس مانند نیوبرانزویک و نیوفانلند دارای بهار و تابستانی معتدل و زمستانی طوفانی و بسیار سرد هستند .

منبع: معراج
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 941

به "بیایید با کانادا آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیایید با کانادا آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید