گورستان پارتی طاق بستان به سایت موزه تبدیل می شود

به گزارش مجله عکسها، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، گورستان پارتی طاق بستان به سایت موزه تبدیل می شود.

گورستان پارتی طاق بستان به سایت موزه تبدیل می شود

محمد مهدی فیض آقایی با اشاره به برنامه ریزی برای ساماندهی گورستان پارتی طاق بستان اظهار کرد: مجموعه فرهنگی تاریخی طاق بستان جمعا حدود هشت هکتار وسعت دارد که چهار هکتار آن را گورستان پارتی و درختان کاج تشکیل داده و مابقی فضایی است که مردم از آن بازدید می کنند.

وی افزود: گورستان پارتی در سال 1348 از طریق کارگران شهرداری به صورت اتفاقی کشف شد و در همان زمان از طریق مرحوم سیف الله کامبخش فرد از باستان شناسان مطرح ایرانی مورد کاوش قرار گرفت.

مدیر پایگاه ملی طاق بستان خاطرنشان کرد: طی کاوش هایی که مرحوم کامبخش فرد در این محوطه باستانی انجام داد، حدود 40 خمره از دوره اشکانی کشف شد که در آن مردگانی به شکل جنین به همراه مقداری آذوقه تدفین شده بودند.

به گفته این مسئول، کشف آثاری از دوره های مفرغ میانی، نو و عصر آهن سه و دوره اشکانی از دیگر دستاوردهای کاوش مرحوم کامبخش فرد در این محوطه باستانی بوده است.

وی افزود: بعدها در اوایل دهه 90 که پرونده ثبت جهانی طاق بستان در دستور کار قرار گرفت، دکتر سجاد علی بیگی از باستان شناسان کرمانشاهی چندین گمانه نو را به منظور تعیین عرصه و حریم این گورستان انجام داد.

مدیر پایگاه ملی طاق بستان یادآور شد: طی این کاوش ها، بقایای یک روستا به قدمت 5500 سال کشف شد.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا هم رایزنی هایی اجرا شده تا بتوانیم ادامه کاوش ها را در این محوطه باستانی داشته باشیم و با توجه به کاوش هایی که سابقا در آن اجرا شده، می توانیم یک سایت موزه را در حد بین المللی در این محوطه راه اندازی کنیم.

فیض آقایی تاکید کرد: در صورتی که این امر محقق شود، یک مساحت چهار هکتاری دیگر هم به فضای بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی طاق بستان اضافه خواهد شد، چرا که مردم درخصوص نوع تدفین انسانهای گذشته علاقمند هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2378

به "گورستان پارتی طاق بستان به سایت موزه تبدیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستان پارتی طاق بستان به سایت موزه تبدیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید