جزیره های نخلی؛سه مجمع الجزایر دیدنی دبی، عکس

به گزارش مجله عکسها، این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد این جزایر مسکونی، سرگرمی و تجاری است. با تکمیل این پروژه، 520 کیلومتر به خط ساحلی دبی اضافه خواهد شد و بیش از 100 هتل لوکس، 10،000 ویلای لوکس ساحلی، 5،000 آپارتمان و همچنین ده ها پارک آبی، مارینا، رستوران، مرکز خرید، امکانات تفریحی و ورزشی، اسپا، سینما و مراکز ویژهٔ غواصی را به وجود می آورد.

جزیره های نخلی؛سه مجمع الجزایر دیدنی دبی، عکس

نخل جمیرا یکی از 3 مجمع الجزایری است که در دبی ساخته شده است. نخل جبل علی در سمت چپ و مجمع الجزایر جهان و نخل دیره در سمت راست آن قرار دارند. نخل جمیرا دارای 17 شاخهٔ بزرگ است که توسط یک حصار 12 کیلومتری حفاظت شده می باشد. ساخت این جزیره در سال 2001 آغاز شده و در سال 2008 به پایان رسید.

مساحت این جزیره 5 در 5 کیلومتر است و دارای 860 ویلای ساحلی است. مونوریل نخل جمیرا با طول 5.4 کیلومتر و ظرفیت حمل 2 تا 3 هزار مسافر در روز در اواسط سال 2009 افتتاح شد. ابتدای این مونوریل به متروی دبی وصل است و انتهایش نیز به هتل آتلانتیس ختم می شود.

نخل جمیرا یکی از 3 مجمع الجزایری است که در دبی ساخته شده است

نخل دیره

نخل دِیره (به انگلیسی: Palm Deira) یکی از سه جزیرهٔ نخلی شهر دبی، امارات متحده عربی است. این نخل بزرگ ترین مجمع الجزایر از مجموعهٔ جزیره های نخلی دبی است و بیش از 8،000 ویلای مسکونی و لوکس بر روی آن ساخته خواهد شد که هر کدام دسترسی خصوصی به ساحل خواهند داشت. ساخت نخل دیره از سال 2004 آغاز شد و برنامه ریزی شده بود که تا سال 2015 به اتمام برسد اما با وقوع بحران مالی 2008-2012 بحران های مالی گسترده در جهان که از سال 2008 آغاز شد و تا به امروز نیز ادامه دارد، کار بر این پروژه در سال 2008 به صورت موقت متوقف شد و همچنان نیز ادامه دارد.

این نخل که در ساحل منطقهٔ دیره واقع شده است، دارای 41 شاخه می باشد و 8 برابر نخل جمیرا و 5 برابر نخل جبل علی است و در صورت تکمیل، 1 میلیون نفر را در خود جای خواهد داد. نخل جمیرا، مجمع الجزایر جهان و نخل جبل علی، همگی در سمت چپ نخل دیره قرار دارند.

طول این جزیره 14 و عرض آن 8،5 کیلومتر است و 80 کیلومتر مربع مساحت کل آن است. نخل دیره در کورنیش دیره در بخشی از آب که دارای 6 متر عمق می باشد ساخته می شود و تا عمق 22 متری زیر خلیج فارس ادامه می یابد.

نخل دِیره یکی از سه جزیرهٔ نخلی شهر دبی، امارات متحده عربی است

نخل جبل علی

ساخت این جزیره در سال 2002 آغاز شد و برنامه ریزی شده بود تا در سال 2008 به پایان برسید اما هم اکنون به صورت موقت متوقف شده است. این جزیره 50٪ از جمیرا بزرگ تر است و شامل 6 مارینا (ساحل تفریحی)، یک پارک آبی، دهکده دریا و موج شکن ها می باشد. این جزیره دارای 17 شاخه می باشد. نخل دیره، نخل جمیرا و مجمع الجزایر جهان، همگی در سمت راست و دبی واترفرونت در سمت چپ نخل جبل علی قرار دارند. نخل جبل علی در ساحل منطقهٔ آزاد جبل علی واقع شده است.

ویژگی منحصربه فرد این نخل این است که در بین شاخه های نخل و حصار دورش، بیتی از محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی واقع شده است که در رویش خانه های ویلایی ساخته خواهد شد.

نخل جبل علی 50٪ از نخل جمیرا بزرگ تر است

آسیب های زیست محیطی

گفته می شود ساخت جزایر نخلی دبی آثار واضح و مهمی بر محیط زیست خلیج فارس گذاشته است. فعالان زیست محیطی بر این باورند که چنین تغییرات بزرگی در یک اکوسیستم پایدار آثار مخرب قابل توجهی وارد و حیات وحش را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای ساخت این جزایر حجم وسیعی از سنگ و خاک از نقاط مختلف بستر خلیج فارس به محل ساخت و ساز آورده می شود. این کار از طرفی باعث از بین رفتن حیات گیاهی موجود در محلهای خاک برداری می شود از طرف دیگر به دلیل گل آلود شدن وسیع آب باعث خفگی جانوران دریایی شده و تیرگی آب نوری را که به گیاهان دریایی می رسد کاهش می دهد. صخره های مرجانی و بسترهای صدفی زیر این رسوبات دفن می شوند و جاندارانی که از نظر غذایی به این گونه ها وابسته اند به دلیل کمبود مواد غذایی در معرض خطر قرار می گیرند.

ساخت جزایر مصنوعی موجب از بین رفتن آبسنگ های مرجانی نیز می شود. این در حالی است که امارات و دوبی بزرگ ترین سواحل آبسنگ های مرجانی را دارا هستند که بر اثر ساخت جزایر مصنوعی، این آبسنگ ها کاملاً از بین رفته اند. مرجان ها خاصیت فیلتر کردن آب را دارند بنا بر این وقتی چنین ساحل بزرگ مرجانی از بین می رود، فرایند فیلتر کردن آب هم کاهش یافته و به تدریج از بین می رود و دوره ماندگاری آلودگی در آب های خلیج فارس بالا می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1627

به "جزیره های نخلی؛سه مجمع الجزایر دیدنی دبی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره های نخلی؛سه مجمع الجزایر دیدنی دبی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید