13 کشته و 121 زخمی در درگیری های مرز تاجیکستان-قرقیزستان

به گزارش مجله عکسها، وزارت بهداشت قرقیزستان امروز (آدینه) اظهار داشت، در جریان درگیری های امروز در مرز بین این کشور با تاجیکستان 13 غیرنظامی قرقیز کشته و 121 تن دیگر نیز زخمی شده اند.

13 کشته و 121 زخمی در درگیری های مرز تاجیکستان-قرقیزستان

به گزارش خبرنگاران، یکی از سخنگوهای وزارت بهداشت قرقیزستان گفت: تا ساعت 7:50 دقیقه صبح امروز، مجموع 134 تن در درگیری مرزی هدف قرار گرفته اند که 13 تن آنها کشته شده اند.

وی ادامه داد، 25 زخمی که به بیمارستانی در بیشکک، پایتخت منتقل شده اند و تحت درمان هستند.

روز چهارشنبه، نیروهای مرزی قرقیزستان و تاجیکستان بر سر بخش باتکن در مرز دو کشور درگیر شدند و این درگیری پس از آن رخ داد که طرف تاجیکستان کوشش کرد تا دروبین های مداربسته بر روی ستون های خط انتقال برق در منطقه مرزی مذکور نصب کند. طرف قرقیزستانی نیز کوشش کرد تا این ستون را قطع کند و نیروهای دو کشور وارد نبرد شدند.

درگیری ها پنجشنبه شب افزایش یافت و دو طرف تیراندازی به یکدیگر را آغاز کردند. پس از یک نبرد مسلحانه، دو طرف توافق کردند تا آتش بس نموده و بیان کردند که قصد دارند تا گروه های مشترکی را برای گشت مرزی سازمان دهی نمایند.

در همین حال، سادیر جاپاروف، رئیس جمهوری قرقیزستان امروز بیان کرد که اوضاع مرزی بین دو کشور به وسیله مصاحبه با ثبات شده است.

وی در یک نشست خبری گفت: در جریان مصاحبهها، علت اصلی تنش حذف شد. درگیری ها متوقف شده است. یک کارگروه دولتی به مصاحبهها ادامه می دهد. تمامی موارد پزشکی لازم و مواد غذایی بلافاصله به منطقه مورد منطقه ارسال شده است.

رئیس جمهوری قرقیزستان همچنین تاکید نمود که کمیسیون ویژه ای از سوی دولت های تاجیکستان و قرقیزستان سندی را برای آتش بس، خروج نیروهای نظامی و سربازان، تخلیه غیرنظامیان و انجام اقدامات لازم برای کاهش تنش در منطقه مرزی امضا نموده اند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1739

به "13 کشته و 121 زخمی در درگیری های مرز تاجیکستان-قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 کشته و 121 زخمی در درگیری های مرز تاجیکستان-قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید