10 میلیون ایرانی در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه ، رایگان شدن بیمه سلامت فقط یک راه دارد

به گزارش مجله عکسها، پوشش اجباری بیمه سلامت برای ایرانیان بدون بیمه درمانی در حالی در انتظار اجرای آزمون ارزیابی وسع از طرف وزارت رفاه است که بنابر اعلام مسئولان حدود 7 تا 10 میلیون ایرانی هنوز هیچ پوشش بیمه درمانی ندارند.

10 میلیون ایرانی در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه ، رایگان شدن بیمه سلامت فقط یک راه دارد

به گزارش مجله عکسها به نقل از ایسنا، 13 آبان امسال برنامه پوشش اجباری بیمه سلامت با حضور معاون اول رئیس جمهوری با هدف پوشش بیمه ای 7 تا 10 میلیون ایرانی فاقد بیمه درمانی کلید خورد و مقرر شد به منظور معین سهم افراد متقاضی در پرداخت حق بیمه، آزمون ارزیابی وسع آنها از سوی وزارت رفاه انجام و نتیجه ظرف مدت یک ماه به بیمه سلامت اعلام و به این ترتیب معین شود که چه کسانی استحقاق برخورداری از یارانه دولت را در بخش بیمه سلامت دارند.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه، افرادی که در دهک های درآمدی یک، 2 و 3 قرار می گیرند، حق بیمه شان به طور صد درصدی توسط دولت پرداخت خواهد شد. دهک درآمدی 4 نیز 50 درصد حق بیمه شان را دولت پرداخت می کند. اما افرادی که حقوقشان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، صد درصد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت خواهند کرد.

مسلم آن است که در این برنامه ملی، پوشش اجباری بیمه سلامت و ارزیابی وسع کاملا به یکدیگر وابسته هستند و در واقع اجرای یکی به اجرای دیگری بستگی دارد. در یک کلام، بر اساس آیین نامه دولت، وزارت رفاه مکلف است ارزیابی وسع را برای معین دهک های درآمدی انجام دهد تا سازمان بیمه سلامت بتواند افراد فاقد بیمه درمانی را تحت پوشش قرار دهد.

ارزیابی وسع همچنین برنامه ای بود که باید در آغاز طرح تحول سلامت و اقدامات اجرا شده برای پوشش بیمه ای 11 میلیون ایرانی فاقد بیمه درمانی صورت می گرفت اما اجرایی نشد و در نهایت نیز بیمه رایگان 11 میلیون نفر بدون لحاظ بودجه معین، به ایجاد بدهی های سنگین برای سازمان بیمه سلامت منجر شد. در مجموع، ظاهرا یا هنوز فرمول معینی برای معین دهک های درآمدی به منظور اجرای بیمه اجباری سلامت نهایی نشده یا حداقل اطلاع رسانی شفافی در این زمینه از سوی مسئولان مربوطه صورت نگرفته است.

در هر حال، بنا به اذعان مسئولان سازمان بیمه سلامت، عدم اجرای ارزیابی وسع در سال های آغاز طرح تحول سلامت و بیمه همگانی سلامت باعث شد بسیاری از افرادی که توانایی مالی داشتند هم با برخورداری از بیمه سلامت چشم به دست دولت برای استفاده از یارانه بیمه رایگان داشته باشند و نتیجه این شد که در همان ابتدا چیزی حدود 11 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شدند. این در شرایطی بود که ماجرای همپوشانی بیمه ای با سایر سازمان های بیمه گر نیز رخ داد و کلاف سردرگمی شکل گرفت که در انتظار رفع همپوشانی بیمه ای و هدفمند کردن بیمه رایگان برای محرومان واقعی ماند. بر همین اساس نیز هیات دولت در مصوبه 27 مرداد 98 خود در زمینه پوشش اجباری بیمه سلامت، این موارد را مورد توجه قرار داد و هدفمندی یارانه دولتی به سمت اقشار کم درآمد را در دستور کار قرار داد.

حالا پس از گذشت بیش از یک ماه از آغاز رسمی این طرح که با حضور معاون اول رئیس جمهوری انجام شد، بیمه سلامت از عدم اجرای تعهدات وزارت رفاه خبر می دهد.

  • فهرست های وزارت رفاه متناقض است

محمد هاشمی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت در این خصوص گفت: بیمه سلامت برای اجرای آیین نامه دولت آمادگی کامل دارد و چه قبل از اجرای رسمی این طرح و چه در یک ماه اخیر، بارها در این زمینه اطلاع رسانی شده است. تعدادی از افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند، در سایت سازمان بیمه سلامت و دفاتر پیشخوان دولت ثبت نام کرده اند و این اسامی برای استعلام به وزارت رفاه ارسال شده است.

هاشمی ادامه داد: این در حالی است که فهرست های اعلام شده از طرف وزارت رفاه متناقض است و از طرفی دهک های درآمدی اول تا چهارم به سازمان بیمه سلامت اعلام نشده اند. مهم ترین بخش موضوع همین است که این دهک ها به شکل شفاف اعلام شوند، زیرا این گروه ها باید از یارانه دولت برای بیمه رایگان بهره مند شوند.

  • اگر وزارت رفاه اعلام نظر نکند، فرد رایگان بیمه نمی شود

طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز در نشست خبری 6 آبان خود درباره انجام ارزیابی وسع گفت: بر اساس آیین نامه، وزارت رفاه باید بر اساس اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعات ایرانیان، ظرف یک ماه ارزیابی وسع را انجام دهد و به بیمه سلامت اعلام کند. تنها پوشش بیمه اجباری سلامت بر عهده سازمان بیمه سلامت است.

موهبتی افزود: اگر کسی می خواهد از یارانه دولت استفاده کند باید فرم مربوطه را پر و برای وزارت رفاه ارسال کند. اگر وزارت رفاه دهک فرد را یک تا 3 اعلام کند، همه حق بیمه توسط دولت پرداخت می شود. اگر وزارت رفاه ظرف یک ماه اعلام نظر نکند، فرد رایگان بیمه نمی شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامتسازمان بیمه سلامت فقط می تواند کسی را رایگان بیمه کند که وزارت رفاه به صورت رسمی اعلام کند در دهک های یک تا 3 واقع شده است. همچنین، اگر بر اساس اعلام وزارت رفاه فردی در دهک درآمدی 4 قرار داشته باشد، 50 درصد حق بیمه وی نیز توسط دولت پرداخت می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 675

به "10 میلیون ایرانی در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه ، رایگان شدن بیمه سلامت فقط یک راه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 میلیون ایرانی در انتظار اعلام نظر وزارت رفاه ، رایگان شدن بیمه سلامت فقط یک راه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید