گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارتی از ترکیه به مشهد برداشته شد

به گزارش مجله عکسها، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از شروع گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارتی از ترکیه به مشهد اطلاع داد.

گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارتی از ترکیه به مشهد برداشته شد

به گزارش مجله عکسها به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابوالفضل مکرمی فر مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز چهارشنبه 9 آبان با اعلام این خبر گفت: هیئت جذب سرمایه گذاری و گردشگری از ایران به دعوت بنیاد علویون ترکیه به این کشور رفته و پس از مذاکره تفاهم نامه ای را امضا نموده اند که زمینه حضور علویون برای زیارت از بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد و بازدید از فوشنجان و ارامگاه عطار و خیام در نیشابور فراهم گردد.

او ادامه داد: دراین هیئت، غلامعلی ارباب خالص مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق، سعید ولی زاده رئیس انحمن دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگانی دیگر از دفاتر خدمات مسافرتی و هتلداران استان در این هئیت حضور داشتند.

مکرمی فر توضیح داد: این هیئت با شهردارمنطقه ینی محله آنکارا، استاندار آنکارا دیدار و از چندین پروژه گردشگری نیز بازدید کرد.

او اضافه کرد: هیئت ایرانی با سرمایه گذاران بخش خصوصی و اقتصادی فعال درحوزه گردشگری در مقر بنیاد علویون دیدار و گفت و گو کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به نقش این دیدارها در ارتقا سطح همکاری گردشگری زیارت بین خراسان رضوی و ترکیه اشاره نمود و گفت: تفاهم نامه ای نیز بین بخش خصوصی خراسان رضوی و بنیاد علویون ترکیه امضا شده است.

مکرمی فربا اشاره به متن این تفاهم نامه اظهار کرد: با توجه به وجود مشترکات متعدد فرهنگی، تاریخی و حسن روابط موجود میان دو کشور و با هدف تبادل گردشگری میان دو کشور به ویژه فراهم ساختن تسهیلات لازم جهت سفر اتباع ترکیه و علویون به مشهد مقدس، نیشابور و بجنورد، زیارت امام رضا(ع) و بازدید از زادگاه بکتاش ولی در روستای فوشنجان نیشابور و دیگر مکان های تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی از جمله خیام، عطار نیشابوری و فردوسی تفاهم شد.

او اضافه کرد: در گام اول به منظور عملیاتی و اجرایی کردن توافق های صورت گرفته در این سفر، مکان لازم برای ایجاد دفتر اطلاع رسانی گردشگری به طور متقابل واگذار گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: هم چنین در تفاهم نامه ای که به امضای بخش خصوصی خراسان رضوی و آنکارا رسید مقرر شد فاروق علی یلدیریم و هیئت همراه به مشهد دعوت شوند و طی یک تا 2 ماه آینده به مشهد آمده و در این سفر قرارداد واگذاری مکان های مورد نظر ، متضمن جزئیات و چگونگی شیوه مدیریت اجرایی و نحوه فعالیت آن به امضا برسد تا پس از آن فعالیت رسمی و علمی دفاتر مورد نظر شروع گردد.

محمد بکتاش ولی یا حاجی بکتاش ولی، عارف و بنیانگذار مکتب بکتاشیه در سال 1209 میلادی در نیشابور روستای فوشنجان به جهان آمد، نام و نسب او را به محمد بن ابراهیم بن موسی خراسانی ثبت نموده اند. طبق روایات سنتی، حاج بکتاش اهل نیشابور خراسان است، او در حوالی چهل سالگی به روم (آسیای صغیر) مهاجرت کرد و در سال 1270 میلادی در 62 سالگی در گذشت.

کهن ترین اشاره به نام حاج بکتاش در وقف نامه ای است که در سال 695 قمری و 1295 میلادی نگاشته شده است و در آن از مرحوم بکتاش ولی یاد شده است.

منابع دیگری که به سده شانزدهم میلادی تعلق دارد نیز ثابت می نماید که عارفی شیعی به نام حاجی بکتاش نیشابوری خراسانی وجود داشته و از نیمه دوم سده سیزدهم میلادی به عنوان پیر طریقت بابایی در آسیای صغیر پیروانی داشته است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 اسفند 1397 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 147

به "گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارتی از ترکیه به مشهد برداشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های عملیاتی ورود گردشگران زیارتی از ترکیه به مشهد برداشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید