کی روش و تحریم علیه ایران!

به گزارش مجله عکسها، به نظر می رسد فضاسازی های اجرا شده از سوی سرمربی سابق تیم ملی علیه ایران و مسائل تحریم، مسائل جدی را در روند انتخاب سرمربی جدید تیم ملی به وجود آورده است.

کی روش و تحریم علیه ایران!

آیسان سعیدی - نیمکت تیم ملی کماکان بلاتکلیف است. نیمکتی که پس از جدایی تلخ کارلوس کی روش در پی ناکامی در جام ملت ها هنوز صاحب خود را نشناخته و ظاهرا قرار نیست به این زودی ها تعیین گردد. تیم ملی ایران اکنون چهارمین ماه بدون سرمربی را سپری می نماید و با توجه اتفاقات پیرامونی فوتبال ایران و مسائل عجیب و غریب به نظر می رسد این انتظار طولانی تر خواهد شد و حالاها حالاها ادامه خواهد داشت.

بعد از جدایی کارلوس کی روش از تیم ملی فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال اظهار داشت سرمربی تیم ملی به زودی و قبل از خاتمه سال 97 معرفی خواهد شد اما این اتفاق رخ نداد. در ادامه مسئولان فدراسیون باز هم اظهار داشتند که سرمربی تیم ملی برای بازی های فیفادی و محبت آمیز پیش رو انتخاب خواهد شد اما تا امروز این اتفاق رخ نداده. در این میان سکوت رمزآلود فدراسیون فوتبال و شخص آقای رئیس نیز بر ابهامات نیز افزوده. همواره رسم بر این است که در پروسه انتخاب یک سرمربی، چندین کاندیدا معرفی می شوند و در نهایت پس مذاکرات و آنالیز شرایط نفر نهایی و منتخب معرفی می گردد اما مهدی تاج بنا به دلایلی این پروسه را بر هم زده و تمامی گزینه های مدنظرش را مخفی نگاه داشته و همین ابهامات را بیشتر و بیشتر می نماید. بهانه اصلی تاج برای این تصمیم عجیب جلوگیری از بازارگرمی و البته سنگ اندازی در جهت مذاکرات است اما همین مخفی کاری سبب شده هر از چند گاهی نام چند گزینه بی ربط و حتی عجیب رسانه ای گردد که خیلی زود تعیین می گردد گزینه های فوق پوچ بوده. در این مدت نام هایی همچون بلان، فن مارویک، مونتلا، رنار، کلینزمن، لوپتگی و ادووکات مطرح شده اند و عجیب اینکه به نظر می رسد گزینه اصلی هیچکدام از این ها نباشد!

در جهت این مذاکرات مخفیانه اما حالا اخبار جدیدی به گوش می رسد که بازی را پیچیده تر نموده و روند مذاکرات را با کندی روبرو نموده است.

پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی در خفا ادامه دارد اما پیگیری ها حاکی از بروز بعضی سنگ اندازی ها و موانع در این زمینه است که البته مسئولان فدراسون فوتبال در کوشش هستند این مسائل را به هر شکل ممکن حل نمایند.

یکی از مهم ترین مباحث مطروحه در این باره، فضاسازی هایی است که کارلوس کی روش به محض خروج از ایران علیه فوتبال ایران انجام داده. اعلام شکایت رسمی از ایران به فیفا توسط وکیل این مربی پرتغالی و.... مواردی بوده که سرمربی سابق تیم ملی در این مدت از انجام آن فروگذار ننموده. ظاهرا در این ماجرا فیلیپه مدیر رسانه ای سرمربی سابق تیم ملی که اینک در کلمبیا او را همراهی می نماید، به شکل منظم فضاسازی را مهندسی نموده و ظاهرا در این مساله پیروز هم بوده است.

در این میان عدم پرداخت حق و حقوق ماه های آخر کی روش روی نیمکت تیم ملی به دلیل مسائل موجود نیز مزید بر علت شده و سرمربی پرتغالی با اشاره به این مشکل سندی متقن برای نقدها و ادعاهای خود پیدا نموده.

ظاهرا در میانه مذاکرات اجرا شده بین فدراسیون فوتبال ایران و گزینه های نهایی و جدید نیمکت تیم ملی، اشاره هایی به این مباحث شده و ظاهرا موضوع به این شکل برای مربیان جدیدی که فدراسیون با آنها در حال مذاکره است جا افتاده که فدراسیون فوتبال اساسا توانایی عمل به هیچ یک از تعهدات خود را ندارد و فاقد امکانات اردویی، زمین تمرین، هتل و است و همین موضوع باعث ایجاد کندی روند به نتیجه رسیدن تاج با گزینه های مدنظر شده است.

با وجود اظهارات کی روش، هر گزینه ای از کشورمان ذهنیتی تاریک خواهد داشت و برای پذیریش پیشنهاد ایران دچار تردیدهای جدی می گردد چرا که ضمانت اجرایی برای انجام وعده ها و ادعاهای فدراسیون نمی بیند.

ورای حرف ها و ادعاهای کی روش، مساله مهم دیگر تحریم است. دور جدید تحریم های ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شروع شده و وی اخیرا معافیت فروش نفت ایران نیز برداشته تا فشار را بیشتر و بیشتر کند. اتفاقی که اگرچه در اهداف کاملا سیاسی دارد و حوزه آن فعالیت های اقتصادی ایران است اما در نهایت تبعات آن به حوزه های دیگر نیز کشیده شده و همه مراودات ایران در حوزه بین المللی در عرصه های مختلف را تحت تاثیر قرار داده. از همین رو هر مربی خارجی پس از دریافت پیشنهاد ایران باید به این نکته مهم و کلیدی فکر کند که قرار است پای به کشوری بگذارد که تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است و همین فضای فعالیت او را با محدودیت های جدی روبرو خواهد نمود. فراموش نکنیم که آمریکا برای افراد خارجی که مهر ورود به ایران را در پاسپورت خود داشته باشند، ورود به خاک آمریکا را ممنوع اعلام نموده و این ماجرا را بیش از پیش پیچیده تر نموده. اگرچه نهادهای بین المللی ورزش و در راس آنها IOC ورزش را کاملا از سیاست جدا دانسته و بر تاثیرگذاری سیاست بر ورزش همواره واکنش نشان داده اند اما در نهایت زور نهادهای بین المللی به قوانین و تحریم ها نمی رسد. این همان موضوعی است که کارلوس کی روش در مدت زمان حضورش روی نیمکت ایران چندین بار به آن اشاره صریح و جدی داشت و به فیفا و IOC نقدها تندی وارد کرد.

فراموش نکنیم که تحریم ها روی مبادلات اقتصادی بین المللی ایران نیز به شدت تاثیرگذار است و از همین رو برای پرداخت دستمزد سرمربی خارجی با مسائل فراوانی روبرو خواهیم بود. نظیر اتفاقی که بارها و بارها برای کی روش اتفاق افتاده و حتی عدم پرداخت دستمزد معوقه او نیز به همین موضوع ارتباط دارد. مسئله ای که حتی برانکو سرمربی پرسپولیس نیز به نوعی دیگر درگیر آن شده و همین مسائل را برای جذب مربی خارجی سرشناس بیشتر و موانع را افزونتر می نماید.

باید دید فدراسیون فوتبال و در راس آن مهدی تاج بحران پیش رو چگونه مدیریت خواهند کرد.

12

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 255

به "کی روش و تحریم علیه ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کی روش و تحریم علیه ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید