کدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟

به گزارش مجله عکسها، خبرگزاری خبرنگاران- از زمانی که سازمان بهداشت دنیای(WHO) سویه اُمیکرون را به عنوان یک سویه نگران کننده کووید 19 خاطرنشان کرد، در سراسر دنیا این دغدغه شکل گرفته که کدام واکسن ها در برابر آن موثر عمل می نماید.

کدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، نیوز در مطلبی نوشت در حالی که دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی در خصوص این سویه ندارند و ممکن است شدت بیماری حاصل از آن کمتر از دلتا باشد اما اعتقاد بر این است که سرعت انتقال آن نسبت به انواع قبلی بالاتر است.

این سویه باعث بسته شدن بعضی از مرزهای بین المللی و تغییر دستورالعمل های سفر در تعدادی از کشورها از جمله استرالیا شده است. استرالیا یکی از کشورها با بالاترین نرخ واکسیناسیون در دنیا است.

آیا واکسن های فایزر، مدرنا و آسترازنکا در برابر سویه تازه محافظت ایجاد می نماید؟

در حال حاضر پاسخ ساده این است که این واکسن ها به احتمال زیاد حفاظت لازم را ایجاد خواهند کرد اما هیچکس به طور قطع به این موضوع اطمینان ندارد. این سویه در افراد واکسینه شده و واکسینه نشده آفریقای جنوبی شناسایی و به گفته کارشناسان ابتلا به آن باعث خستگی شدید اما بیماری خفیف می گردد.

به گفته تونی کانینگهام، ویروس شناس موسسه وست مید(Westmead) استرالیا، دانشمندان در سراسر دنیا دنبال این هستند که آیا آنتی بادی های محافظ در واکسن های مورد استفاده به مقدار کافی در برابر این سویه مقاوم است یا خیر.

پروفسور کانینگهام ادامه داد: من شک دارم که واکسن های فایزر، مدرنا و آسترازنکا مورد استفاده در استرالیا بیماری شدید سویه اُمیکرون را پوشش دهد چون به وضوح مشاهده شده این سویه کسانی که واکسینه شده اند را هم آلوده می نماید. البته نباید از یاد برد که ما فقط به مقدار کمی آنتی بادی برای محافظت در برابر این بیماری شدید احتیاج داریم.

نظر دانشمندان چیست؟

پل کلی، یک کارشناس ارشد پزشکی، در این خصوص گفت: هم اکنون دانشمندان در حال اجرا تست های آزمایشگاهی برای معین مقدار کارایی واکسن های فعلی در برابر سویه تازه هستند.

پروفسور کلی گفت: این ویروس از اولین مرتبه ای که در استرالیا تشخیص داده شد، توسعه خود را شروع نموده است؛ بنابراین می توان در سطح بین المللی آزمایش های مزبور را انجام داد.

کاترین بنت، اپیدمیولوژیست دانشگاه دیکین نیز در این زمینه گفت: دانشمندان در حال تجزیه وتحلیل نرخ عفونت ناشی از ابتلا به این ویروس در آفریقای جنوبی و سایر کشورهای آفریقایی برای معین مقدار آلودگی بین افراد واکسینه شده و واکسینه نشده هستند. یکی از مسائل فعلی درصد پایین افراد واکسینه شده در منطقه آفریقاست.

در آفریقای جنوبی، جایی که به گفته او بیشتر فعالیت های اپیدمیولوژیک در حال اجرا است، نرخ واکسیناسیون حدود 24.1 درصد برای کل جمعیت است.

پروفسور بنت تاکید نمود: در حال حاضر برای نتیجه گیری بعضی موارد خیلی زود است.

وی اضافه کرد: 2 فرد آلوده به این ویروس زمانی که که از آفریقا وارد استرالیا شدند، کاملا واکسینه بودند. در حال حاضر روشن است که واکسن ها در مقابل سویه های دیگر به ویژه برای بیماری های شدید مقاومت ایجاد می نماید. من تصور می کنم باید به واکسن ها اطمینان داشت.

عقیده سازندگان واکسن در خصوص سویه اُمیکرون چیست؟

سازندگان واکسن مانند فایزر و مدرنا روی چیزی کار می نمایند که بعضی از واکسن های نسل بعدی را برچسب گذاری می نماید. این واکسن ها تحت عنوان mRNA می تواند انواع خاص ویروس کرونا مانند اُمیکرون را که در گردش است، هدف قرار دهد.

پروفسور بنت اظهار کرد: طبق گفته های شرکت های فراورینماینده واکسن تا اوایل سال آینده فراوری واکسن ها تنها چند هفته طول می کشد. این موضوع یکی از نقاط قوت فناوری mRNA است. انتظار می رود اخبار بیشتری در خصوص اثربخشی واکسن های کنونی در برابر سویه تازه بشنویم.

پروفسور کانینگهام نیز در این باره توضیح داد: اگر واکسن های فعلی کارآمد باشد و اُمیکرون سویه غالب در دنیا نگردد، فراوری واکسن تازه برای هدف قرار دادن آن هیچ فایده ای ندارد.

توسعه دهندگان واکسن از جمله گروه وی در موسسه وست مید در حال کار روی واکسن های نسل بعدی خود هستند که در برابر انواع مختلف این ویروس مقاوم است.

وی می گوید: این تقریبا شبیه همان کاری است که دانشمندان کوشش می نمایند برای فراوری واکسن دنیای آنفلوآنزا انجام دهند.

دانشمند بریتانیایی که تحقیقات زیربنای واکسن آسترازنکا را رهبری می نماید در این باره اعلام کرد: در صورت احتیاج می توان واکسن تازهی را علیه سویه تازه ساخت.

پروفسور اندرو پولارد، مدیر گروه واکسن آکسفورد، اظهار کرد: واکسن های موجود باید علیه سویه تازه کارایی داشته باشد اما نتیجه قطعی این موضوع تنها پس از انجام تحقیقات بیشتر در هفته های آینده آشکار خواهد شد. بعید است یک بیماری همه گیر در جمعیت واکسینه شده مانند سال گذشته(با نوع دلتا) رخ دهد اما در صورت لزوم فرآیند فراوری واکسن تازه به طور فزاینده ای به خوبی انجام می گردد و اگر به آن احتیاج باشد، می توان آن را به سرعت فراوری کرد.

نکته کلیدی در این ماجرا این است که آدمیان باید باهوش تر از ویروس در حال حرکت باشند.

شدت بیماری سویه اُمیکرون چه مقدار است؟

به گفته پروفسور کانینگهام یکی دیگر از عواملی که دولت ها و سازمان دنیای بهداشت باید آن را ارزیابی نمایند، شدت بیماری اُمیکرون است.

وی گفت: آنچه تا به امروز مشاهده شده، این است که تا مقطع فعلی اُمیکرون بیماری خفیف تری به نظر می رسد.

پل کلی اعلام کرد: تجزیه وتحلیل های اولیه نشان داد در مقایسه با سویه های قبلی، اُمیکرون یک بیماری نسبتا خفیف است اما نباید از یاد برد که آمار مبتلایان قطعی و مشکوک فقط چندصد نفر بوده است. در واقع تنها زمانی که مبتلایان بیشتری مشاهده گردد، می توان شدت این بیماری را ارزیابی کرد. تا به امروز روشن شده اُمیکرون هنوز همان سارس کوو 2 است و ویروس تازهی نیست.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2019

به "کدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام واکسن کرونا در برابر سویه اُمیکرون موثر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید