خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ دور بعدی گفتگوها هفته آینده

به گزارش مجله عکسها، نشست کمیسیون مشترک برجام در حالی سرانجام یافت که پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین شده و هیأت ها از شرایط مذاکرات و جهت طی شده ابراز رضایت نموده و توافق کردند دور بعدی گفت وگوها هفته آینده از سر گرفته گردد.

خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ دور بعدی گفتگوها هفته آینده

به گزارش خبرنگاران، نشست کمیسیون مشترک برجام که با حضور هیأت های ایران و 1+4 (آلمان، فرانسه، چین، روسیه و انگلیس) و نماینده اتحادیه اروپا در گرند هتل شهر وین برگزار گردیده بود، بعد از حدود یک ساعت سرانجام یافت.

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشت و سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز رئیس هیأت ایرانی در این نشست بود.

در این نشست روسای هیأت ها مروری بر پیشرفت های حاصله در دور چهارم و آخرین شرایط متن ها نموده و به گفتگو در مورد راستا پیش رو پرداختند.

هیأت ها با اشاره به متن های تهیه شده که در نتیجه نشست های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده ، از شرایط کلی مذاکرات و راستا طی شده ابراز رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب آهنگ کنونی در ادامه گفت وگوها تاکید کردند.

لازم به ذکر است در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی های مختلف بین هیأت ها چه در سطوح معاونان و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیأت های همه کشورهای عضو برجام در یک نشست مشترک کوشش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیأت ها و سپس گزارش به پایتخت ها آماده نمایند.

در نتیجه این رایزنی ها و نیز کوشش های هیأت های کارشناسی طرف های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله ای رسیده است که جز بعضی موارد اختلافی پیچیده که احتیاجمند تصمیم های سیاسی در پایتخت های کشورها است، بقیه بخش های متن تقریبا آماده است.

هیأت ها در سرانجام این دور از گفتگوها راهی پایتخت های خود شدند و قرار است دور دیگر گفتگوها هفته آینده مجددا از سر گرفته گردد.

عراقچی امروز و پیش از نشست کمیسیون مشترک برجام گفته بود: در دو هفته گذشته که دور چهارم مذاکرات بود، به نظرم پیشرفت های خوبی اجرا شده و چند موضوع کلیدی مانده که احتیاج به آنالیز بیشتر و تصمیم گیری در پایتخت ها است که امیدواریم در چند روز آینده صورت بگیرد و در دور بعدی که برای مذاکرات خواهیم آمد، بتوانیم درباره آن مسائل ان شاءالله به یک جمع بندی برسیم.

رئیس هیأت مذاکره نماینده ایرانی در وین گفت: الان در موقعیتی قرار داریم که می توانیم جمع بندی کلی داشته باشیم. چند موضوع کلیدی هست که باید حل گردد. روی بقیه موارد توافق وجود دارد روی متن ها نگارش خوبی انجام شده است و الان موقعی است که یک رجوع مجدد به پایتخت ها انجام و مشورت های آخر انجام گردد و ان شاءالله بعد از آن مذاکرات را ادامه می دهیم.

به گزارش فارس، دور جدید رایزنی ها در وین به منظور احیای برجام از 17 اردیبهشت ماه از سر گرفته شد و از آن روز این رایزنی ها در پایتخت اتریش و در سطوح مختلف در جریان است و براساس اظهارنظر مقام ارشد وزارت خارجه ایران، به مرحله مذاکره درباره متن رسیده است.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت.

نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفتگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1742

به "خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ دور بعدی گفتگوها هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام؛ دور بعدی گفتگوها هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید