پامپئو از لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای و تحریم 2 فرد ایرانی خبر داد

به گزارش مجله عکسها، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که معافیت های هسته ای ایران ذیل برجام را لغو کرده و 2 ایرانی مرتبط با برنامه هسته ای این کشور را تحریم می کند.

پامپئو از لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای و تحریم 2 فرد ایرانی خبر داد

به گزارش گروه بین الملل مجله عکسها، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد پنج شنبه ضمن اعلام این خبر که ظرف 60 روز، معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران به سرانجام می رسند، از تحریم دو شخصیت مرتبط با برنامه هسته ای ایران خبر داد.

وی در اکانت توییتری خود نوشت: امروز، من به معافیت های تحریمی مربوط به پروژه های برجامی در ایران سرانجام می دهم که ظرف 60 روز اجرایی می شوند. با تشدید [فعالیت های] هسته ای ایران مشخص است که این همکاری ها باید سرانجام یابند. تلاش های بیشتر برای زیاده خواهی هسته ای تنها منجر به فشار بیشتر بر رژیم می شوند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: من همچنین دو هدایت کننده برنامه غنی سازی هسته ای ایران را تحریم می کنم - مجید آقایی و امجد سازگار. دانشمندان ایران باید انتخاب کنند: یا خارج از محدوده اشاعه ای به صورت صلح آمیز کار کنند و یا خطر تحریم را بپذیرند.

دو توییت پی در پی پامپئو ساعتی پس از آن منتشر شدند که روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد معافیت های صادر شده برای همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران را تمدید نکند.

واشنگتن پست نوشته دولت ترامپ معافیت های تحریمی ناظر بر همکاری های بین المللی برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و انتقال سوخت مصرف شده و پسماند رآکتور هسته ای را تمدید نخواهد کرد.

روزنامه واشنگتن پست اما مدعی شده بود که دولت ترامپ معافیت جداگانه ای که قبل از حصول برجام صادر می شده و مربوط به همکاری های بین المللی در نیروگاه اتمی بوشهر است را به مدت 90 روز تمدید خواهد کرد.

همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران، یکی از بندهای توافق هسته ای سال 2015 با گروه 1+5 است. بر این اساس، دولت آمریکا معافیت هایی را برای برخی از تحریم های یکجانبه مربوط به صادرات اقلام قابل استفاده در برنامه هسته ای به ایران، صادر کرد. این معافیت ها تا قبل از اعلام اخیر پامپئو هر بار تمدید شده بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1130

به "پامپئو از لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای و تحریم 2 فرد ایرانی خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو از لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای و تحریم 2 فرد ایرانی خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید