وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد

به گزارش مجله عکسها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مزایده معادن شناسایی شده تا خاتمه اسنفد 1399 اقدام کند.

وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد

به گزارش خبرنگاران نمایندگان مجلس در جلسه علنی عصر امروز (شنبه) و در ادامه آنالیز جزییات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی بند (د) تبصره 16 و بندهای الحاقی 2 و 5 تبصره 18 را تصویب کردند.

بر اساس بند د تبصره 16، دولت به وسیله خزانه داری کل کشور مکلف است ماهانه معادل دو درصد از یک دوازدهم هزینه های جاری شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (3) این قانون که سودده و فاقد زیان انباشت طبق آخرین صورت مالی حسابرسی شده باشند به استثنای هزینه های استهلاک و هزینه عملیاتی بانک و بیمه را از حساب های آنها برداشت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

طبق بند الحاقی 2 تبصره 18، به منظور جمع آوری نقدینگی سرگردان مردمی، وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز است نسبت به واگذاری مجوزها و معادن تعطیل در اختیار خود در قالب شرکت های سهامی عام پروژه به وسیله بازار سرمایه اقدام نماید.

آیین نامه اجرایی این بند با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تایید شورای عالی بورس اجرایی می گردد.

هرگونه نقل و انتقال دارایی به یا از شرکتهای سهام عام پروژه، صندوق های سرمایه گذاری غیر مستقیم و یا صندوق های سرمایه گذاری اعم از پروژه، زمین و ساختمان، املاک و مستغلات از پرداخت مالیات نقل و انتقال معاف است.

همچنین بر اساس بند الحاقی 5 تبصره 18، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مزایده معادن شناسایی شده تا انتها اسفند ماه 1399، اقدام نماید.

کلیه پروانه های صادره سال های قبل که در اختیار بخش های خصوصی - تعاونی و نهادهای عمومی غیر دولتی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفته چنانچه تا انتها اسفند 1399 منجر به اکتشاف و استخراج نشده اند و همچنین سهم معادنی که در اختیار دستگاه های اجرایی و شرکت های وابسته به آنها از جمله ایمیدرو قرار گرفته، چنانچه حداکثر تا انتها تیرماه 1399منجر به اکتشاف و استخراج نشده باشند، لغو و به وسیله مزایده در اختیار متقاضیان جدید قرار می گیرد.

چنانچه معادن واگذار شده در سال 1400 ظرف مدت 10 ماه از تاریخ واگذاری منجر به اکتشاف نگردد پروانه صادره لغو و به وسیله مزایده به متقاضیان جدید واگذار می گردد.

سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور مالی و دارایی در معین و بازنگری نرخ حقوق دولتی معادن به ترکیب اعضای شورای عالی معادن اضافه می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1603

به "وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صنعت مکلف به مزایده معادن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید