وزارت دفاع: آرامش به کربلا و نجف بازگشت

به گزارش مجله عکسها، اوضاع کربلا و نجف همراه با بسیاری دیگر از استان های عراق پس از گذشت چند روز از اعتراضات خشونت بار در بغداد و چند شهر دیگر، روز شنبه کاملا آرام گزارش می گردد.

وزارت دفاع: آرامش به کربلا و نجف بازگشت

به گزارش ایرنا از استان های نجف و کربلا حاکی است این دو استان که این روز ها بیش از سایر ایام سال مقصد زیارتی زائران عراقی و غیر عراقی از جمله صد ها زائر ایرانی است، با مذاکره نمایندگان معترضان و نمایندگان مجلس عراق و اعلام بعضی تصمیمات برای تامین خواسته های آنان، شرایط کاملا عادی دارد.

استان کربلا که از ابتدا نیز شاهد اعتراضات و یا درگیری های خاصی نبود همچنان شرایط عادی خود را سپری و مردم و مسوولان محلی خود را برای پذیرایی از زائران اربعین آماده می نمایند.

استان نجف که طی روز های اخیر شاهد بعضی درگیری ها و از جمله حمله معترضان به ساختمان استانداری و بعضی دیگر از رخداد های امنیتی بود از روز گذشته آرام شده و استاندار نجف نیز دقایقی پیش با اطلاعیه ای، اجرای مقررات منع آمد و شد در این استان را لغو کرد با این حال اعتراضات جزیی در یکی دو نقطه این شهر امشب نیز ادامه داشت.

بر این اساس در شرایطی که بغداد پایتخت عراق نیز با روندی شتابنده به سمت عادی شدن وضعیت پیش می رود، دیگر استان های عراق نیز که تا پیشتر منع آمد و شد در آن ها اجرا شده بود، همراه با پایتخت، این مقررات را لغو کردند تا زندگی مردم در استان های مرکزی و جنوبی عراق به شرایط عادی بازگردد.

با این حال اوضاع در استان های دیوانیه و ذی قار همچنان آشفته گزارش می گردد. مقررات منع آمد و شد در استان دیوانیه امشب نیز تمدید شد و از استان ذی قار نیز خبر می رسد که به خشونت کشیده شدن اعتراضات امروز در مرکز این استان باعث آتش زدن مقر حزب های حکمت ملی و حزب فضیلت شده است.

این خبر و کم و کیف حادثه و خسارت های احتمالی هنوز از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

این در حالی است که رسانه های عربی و بعثی و بعضی شبکه های تلویزیونی عراق، همچنان سعی می نمایند شرایط عراق را بحرانی نشان دهند و با انتشار تصاویر و ویدئو های روز های قبل، از بروز درگیری، تیراندازی و کشته و زخمی های بسیار در مناطق مختلف عراق از جمله بغداد خبر می دهند و روی محور های عدم مذکره معترضان با دولت و مجلس و ادامه اعتراضات یا اسقاط نظام تمرکز دارند.

در همین خصوص وزارت ارتباطات عراق نیز از رسانه ها خواسته است با رعایت صداقت و حرفه ای گری از انتشار مطالب غیر مستند و ملتهب نماینده خودداری نمایند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت که وضعیت کربلا که از ابتدا نیز چندان شاهد تنش ودرگیری نبوده است، اکنون کاملا آرام است و وضعیت عادی بر شهر حاکم است.

میرمسعود حسینیان در عین حال با اشاره به این که مواکب عراقی ویژه اربعین هنوز در کربلا مستقر نشده اند و زائران ایرانی ممکن است با مشکل اسکان و... روبرو شوند، از آنان خواست در صورت امکان سفر خود به عراق را چند روزی به تاخیر بیاندازند.

وی بار دیگر از زائران خواست به توصیه های مختلفی که پیشتر به وسیله رسانه ها به زائران شده بویژه مراقبت از افراد و وسایل همراه و بخصوص اسناد و مدارک و گذرنامه خود عمل نمایند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف نیز با تایید روند رو به آرامش شهر نجف گفت که همچنان بعضی محدودیت های رفت و آمد در شهر و نیز ترافیک در بعضی نقاط وجود دارد، اما وضعیت کلی شهر آرام است.

حمید مکارم در تبادل نظر با خبرنگار ایرنا از زائران خواهان رعایت همه توصیه های مربوط به زیارت اربعین شد و به طور ویژه بر روی موضوع گمشدگان تاکید نمود.

وی گفت: با توجه به کثرت جمعیت، اعضای خانواده یا گروه به راحتی یکدیگر را گم می نمایند و بسیاری از آنان هیچ مشخصات، گردن آویز، شماره تلفن، آدرس محل اقامت خانواده که بتوان آن ها را برای یافتن سایر اعضای خانواده یا کاروان یاری و هدایت کرد همراه ندارند.

سرکنسول ایران همچنین از زائران اربعین خواست تا جایی که می توانند در این ایام از همراه آوردن بیماران و افراد مسن نیازمند به ویلچر خودداری نمایند، چون با توجه به ازدحام جمعیت، محدودیت راه ها و جهت ها و مسائل مربوط به آن باعث سختی مضاعف برای خود و بیماران می شوند.

سال گذشته حدود دو و نیم میلیون زائر ایرانی در مراسم راهپیمایی اربعین حسینی (ع) شرکت کردند و پیش بینی شده است این رقم سال جاری به سه تا چهار میلیون نفر برسد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 520

به "وزارت دفاع: آرامش به کربلا و نجف بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت دفاع: آرامش به کربلا و نجف بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید