ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات 1400؛ نگرانی این روز های اصولگرایان؟

به گزارش مجله عکسها، در روز های اخیر که احتمال ورود افرادی، چون حسن خمینی یا محمدجواد ظریف بالا گرفته است بعضی رسانه های اصلاح طلب از نگرانی اصولگرایان از ورود این افراد به عرصه انتخابات سخن می گویند.

ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات 1400؛ نگرانی این روز های اصولگرایان؟

به گزارش خبرنگاران، برآورد ها درباره حضور ظریف یا حسن خمینی به انتخابات 1400 هر چند در میان اصلاح طلبان نیز با مخالفت هایی روبرو شده است، اما اصولگرایان بیشتر از طرح این گزینه ها برآشفتند. آنقدر که رسانه های اصلاح طلب پیوسته از نگرانی اصولگرایان از ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات می گویند.

البته این رسانه ها اظهارات بعضی اصولگرایان و رسانه های وابسته به آن ها را اساس ادعای خود قرار می دهند. چنانچه کیهان در یکی از شماره های خود در ستون اخبار ویژه با طرح این سوال که آیا با حضور بایدن می توان ظریف را به عنوان گزینه ای مناسب برای 1400 در نظر گرفت؟ نوشت: پاسخ به این سوال منفی است. نخست اینکه حامیان ظریف ادعا می نمایند با پیروزی بایدن فرصت برای مذاکره با آمریکا و برطرف تنش ها فراهم شده است. اما وقتی تمایلی برای مذاکرات وسیع وجود ندارد ظریف با چه وعده هایی قرار است مردم را برای حضور در 1400 متقاعد کند؟ … موضوع دومی که در این زمینه باید مد نظر قرار داد این است که دلسردی مردم از جریان اصلاحات بسیار عمیق تر از این است که با تبلیغ گزینه ظریف و با تاکید بر گزینه هایی، چون تقابل یا مذاکره، به دوقطبی سازی بپردازند و به دنبال جذب مردم باشند.

این روزنامه درباره نامزدی حسن خمینی نیز نوشت: صرف نظر از میزان انطباق یا عدم انطباق سیدحسن خمینی با بخش عمده ای از این شرایط، محرز است که وی فاقد کمترین سابقه اجرایی (حتی در حد اداره یک شهر و اداره کوچک) برای احراز شرط مدیر و مدبر بودن است. تنها فعالیت او تولیت آستان امام خمینی (ره) و مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام (ره) می باشد.

شدت دریافت حملات بعضی تندرو ها به این چهره ها به ویژه به ظریف در حاشیه مراسم تشییع مصباح یزدی مصادیق عینی است که این گروه به عنوان شاهد ادعای خود می آورند.

از این منظر، اصولگرایان به پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 خوش بین و مطمئن هستند و با اینکه اصلاح طلبان گزینه های زیادی را مطرح می نمایند، اصولگرایان هیچ یک از آن ها را رقیب جدی نمی دانند، مگر نام چهره هایی، چون ظریف یا حسن خمینی که آن ها را برافروخته می نماید و دیگر فراموش می نمایند که تا لحظاتی پیش، خود را پیروز قطعی میدان 1400 می دانستند.

به گفته اصلاح طلبان، مواضع تند اصولگرایان نسبت به این چهره ها، نشان دهنده نگرانی اصولگرایان از ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات است. چنانچه جلال جلالی زاده در این باره به خبرنگاران می گوید: اصولگرایان نگران هستند، چون آن ها به هر صورت در پی این هستند که افرادی مطرح نشوند که از لحاظ صندلی و پایگاه رای احتمال رای آوری بیشتری نسبت به گزینه آن ها داشته باشند. به همین جهت کوشش می نمایند بر سر راه این چهره ها، مانع ایجاد نمایند، سنگ اندازی نمایند یا به نوعی واکنش منفی نشان بدهند. این روش آن هاست. آن ها می ترسند که افرادی در انتخابات 1400 بیایند که در میان مردم صندلی داشته باشند و رقیب قدرتمندی برای نامزد آن ها در انتخابات بشوند.

وی می افزاید: اصولگرایان در پی مشارکت حداکثری نیستند. آن ها می ترسند و قطعا کوشش می نمایند که چنین افرادی به انتخابات نیایند. شورای نگهبان نمی تواند این ها را ردصلاحیت کند و با استقبال مردم هم روبرو می شوند و مهمتر این که ممکن است بعضی نامزد های اصولگرا به خاطر ورود آن ها به انتخابات از عرصه انتخابات کنار بروند. حتی بخشی از بدنه رای اصولگرایان با ورود این افراد، ممکن است به سمت این شخصیت ها کشیده شوند و همین از میزان رای اصولگرایان در انتخابات 1400 کم می نماید.

اما اصولگرایان در این باره اظهارات اصلاح طلبان را تنها ادعا هایی واهی می دانند و می گویند اتفاقا اصولگرایان در پی مشارکت حداکثری هستند و بنابراین از ورود هر فردی که بتواند بر تنور انتخابات بدمد استقبال می نمایند و نگران نمی شوند. حسین کنعانی مقدم در این باره به خبرنگاران می گوید: اصلا استراتژی اصولگرایان در این دوره از انتخابات، مشارکت حداکثری وحضور مردم پای صندوق های رای است؛ چون این را مایه اصلی مردمسالاری دینی می دانند و از رقابت هر چقدر هم سنگین تر و نزدیک تر باشد استقبال می نمایند.

او اظهارات اصلاح طلبان را تبلیغات این جریان می نامد و می گوید: این ادعا ها بیشتر به خاطر این است که بگویند اصولگرایان از مشارکت حداکثری مردم واهمه دارند. در حالی که چنین چیزی نیست. هر شخصیتی که بتواند مردم را پای صندوق های رای بیاورد و اعتماد آنان را موجب گردد این پیروزی نظام است.

او نگرانی این روز های اصولگرایان را نه ورود حسن خمینی و ظریف به انتخابات؛ بلکه آرای خاکستری می داند و می افزاید:آرای خاکستری، حجم زیادی از آرا را به خود اختصاص می دهند، اما چالش این روز های ما این است که این آرا ممکن است به خاطر بداخلاقی های سیاسی و فقدان اعتماد به دلیل عملکرد بعضی جریان های سیاسی، وارد انتخابات نشوند.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1548

به "ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات 1400؛ نگرانی این روز های اصولگرایان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ظریف یا حسن خمینی به انتخابات 1400؛ نگرانی این روز های اصولگرایان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید