واردات واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین در حال آنالیز است

به گزارش مجله عکسها، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر واردات واکسن اسپوتنیک وی و فراوری مشترک آن در کشور تا انتها سال، دو واکسن دیگر خارجی کرونا وارد می گردد و واردات دو واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین در این جهت در دست آنالیز است.

واردات واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین در حال آنالیز است

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، کیانوش جهانپور روز آدینه در تبادل نظر با ایرنا اضافه نمود: واردات واکسن به کشور منوط به اخذ مجوز از کمیسیون تشخیص صلاحیت دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و داروست. زمانی که مجوز چنین واکسنی صادر نشده باشد، هیچ واکسنی نمی تواند خریداری و وارد کشور گردد.

وی گفت: تا این لحظه فقط واکسن اسپوتنیک وی روسیه احراز شرایط نموده البته شرکت های دیگری هستند که یا مدارکشان را تکمیل نموده اند یا در حال تکمیل هستند. واکسن این شرکت ها در دست داوری است. البته یکی از این واکسن ها مدارکش را تکمیل نموده ولی هنوز آنالیز و نظر کمیسیون دارو سازمان غذا و دارو اعلام نشده، این واکسن، واکسن شرکت بهارات بیوتک هند است که مدارک آن تکمیل شده و در مرحله داوری است اما هنوز مجوزی اخذ ننموده است. واکسن های دیگر هم در حال تکمیل مدارک هستند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن سینوفارم از چین نیز گفت: سینوفارم هم در حال تکمیل مدارک در سازمان غذا و داروی ایران است. عمده مدارک این واکسن نیز ارائه شده ولی هیچکدام هنوز مجوزی دریافت ننموده اند و هیچ واکسنی بدون مجوز سازمان غذا و دارو وارد نمی گردد.

وی ادامه داد: پیش بینی می کنیم تا قبل از نوروز حداقل یک یا دو واکسن خارجی دیگر بتوانند شرایط را احراز نمایند و مجوز مصرف در ایران را بگیرند.

جهانپور گفت: نمونه واکسن اسپوتنیک هم برای آنالیز اولیه جهت انطباق با اسناد فنی این واکسن به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال شده است. نه اینکه از نو بخواهند این واکسن را تایید نمایند یا از نو اختراع گردد. هر واکسنی که تحویل می گردد برای انطباق با اسنادی که قبلا ارسال شده به آزمایشگاه می رود بعد برچسب گذاری می گردد به محض اینکه برچست گذاری شد می تواند وارد چرخه مصرف گردد مثل واکسن اسپوتنیک که پس از تایید آزمایشگاه غذا و دارو وارد چرخه مصرف در ایران شد.

به گزارش ایرنا، تا به امروز فقط واکسن اسپوتنیک وی روسیه توانسته در ایران مجوز استفاده بگیرد. قرارداد خرید حدود دو میلیون از این واکسن با شرکت گامالیای روسیه بسته شده که به تدریج وارد کشور می گردد.

وزارت بهداشت اعلام نموده تا خاتمه سال جاری یک میلیون و 300 هزار نفر در ایران واکسن کرونا را دریافت می نمایند. اولویت تزریق واکسن با کادر درمان است که از کارکنان بخش های آی سی یو آغاز شده و به تدریج به سایر کادر درمان و بعد از آن سالمندان با سنین بالاتر و بیماران خاص و صعب العلاج گسترش پیدا می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1526

به "واردات واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین در حال آنالیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات واکسن بهارات بیوتک هند و سینوفارم چین در حال آنالیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید