هزینه 4 هزار میلیارد دلاری کرونا بر اقتصاد جهانی

به گزارش مجله عکسها، به گزارش تجارت نیوز، بانک توسعه آسیا بیان نمود هزینه همه گیری ویروس کرونا برای اقتصاد جهان 4.1 تریلیون دلار یا حدود 5 درصد تولید ناخالص داخلی است و بستگی به گسترش این بیماری در سراسر اروپا، آمریکا و سایر اقتصادهای بزرگ دارد.

هزینه 4 هزار میلیارد دلاری کرونا بر اقتصاد جهانی

دوره کوتاه تر محدودیت مالی این آسیب را تا دو تریلیون دلار یا 2.3 درصد تولید جهانی پایین می آورد. آسیای در حال توسعه از جمله چین 36 درصد کل هزینه این همه گیری را پرداخت می کند.

یاسویوکی ساوادا، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا گفت: هیچ کس نمی تواند بگوید همه گیری ویروس کرونا چقدر گسترده خواهد بود و محدودیت های مالی چقدر طول می کشد. احتمال اختلال های مالی شدید و بحران مالی را نمی توان نادیده گرفت.

بانک توسعه آسیا در ششم مارس اعلام کرده بود شیوع ویروس کرونا 347 میلیارد دلار برای اقتصاد جهان هزینه خواهد داشت و نرخ رشد جهان را 0.4 درصد پایین می آورد. از آن زمان، مرکز شیوع ویروس از چین به اروپا و آمریکا منتقل شده و حالا تعداد کل مبتلایان در جهان از یک میلیون نفر هم گذشته است.

تخمین های جدید این بانک تأثیر مستقیم همه گیری این ویروس را بر گردشگری، مصرف و سرمایه گذاری در نظر گرفته است. اگر اختلال های مربوط به بخش عرضه تشدید شوند، هزینه این همه گیری افزایش خواهد یافت.

بانک توسعه آسیا در گزارش خود پیش بینی رشد اقتصاد را در 2020 برای آسیا تا 2.2 درصد نسبت به 5.5 درصدی که در سپتامبر سال گذشته پیش بینی کرده بود پایین آورد. این بانک رشد مالی چین را 2.3 درصد پیش بینی کرد در حالی که قبلاً آن را 6 درصد اعلام کرده بود.

اقتصاد چین در سال گذشته 6.1 درصد رشد داشت. طبق گزارش این بانک، تمام مناطق آسیا در سال جاری میلادی رشد ضعیف تری خواهند داشت. به گفته ساوادا، اگر این بیماری طی 3 تا 6 ماه مهار شود بهبود اقتصاد جهان سریع تر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 خرداد 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 997

به "هزینه 4 هزار میلیارد دلاری کرونا بر اقتصاد جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه 4 هزار میلیارد دلاری کرونا بر اقتصاد جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید