تور برزیل: نماینده مجلس: نفت می دهیم، گوشت منجمد برزیلی می گیریم

به گزارش مجله عکسها، دبیر دوم کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در حال حاضر کوشش داریم که همین رویکرد یعنی تهاتر نفت و مشتقات آن با محصولات کشاورزی را با دیگر کشور ها پی بگیریم و آنالیز کنیم که با کدام کشور ها می توانیم در این زمینه مبادله داشته باشیم.

تور برزیل: نماینده مجلس: نفت می دهیم، گوشت منجمد برزیلی می گیریم

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش شرق، ذبیح الله اعظمی ساردویی، دبیر دوم کمیسیون کشاورزی مجلس خاطر نشان کرد: ما توانستیم در حد چند صد هزار تن مشتقات نفتی به برزیل صادر و در ازای آن نهاده های دامی دریافت کنیم؛ مشکلاتی در بین این راه وجود داشت، اما در حال حاضر حل شده اند و حجم مبادلات در حال توسعه است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون کشاورزی جزییات تهاتر نفت با محصولات کشاورزی را آنالیز نموده است؟ گفت: بحث تهاتر نفت با محصولات کشاورزی نخستین بار در دولت سیزدهم مطرح شده است از این رو ما وزیر نفت، معاونان وی و روسای شرکت های پتروشیمی را به کمیسیون کشاورزی فرا خواندیم.

نماینده مردم کرمان در مجلس توضیح داد: یکی از کشور های هدف صادرات مواد پتروشیمی به خصوص کود ازته (این کود برای رشد و نمو گیاهان بسیار اهمیت دارد) کشور برزیل است از سوی دیگر این کشور یکی از تامین کنندگان اصلی ذرت، کنجاله سویا و گوشت ما نیز است، از این رو مقرر شد شرکت های پتروشیمی ازته که احتیاج مبرم این کشور است را تامین و در مقابل این کشور احتیاج های ما در زمینه محصولات کشاورزی را رفع کند.

به گفته وی، در حال حاضر کوشش داریم که همین رویکرد یعنی تهاتر نفت و مشتقات آن با محصولات کشاورزی را با دیگر کشور ها پی بگیریم و آنالیز کنیم که با کدام کشور ها می توانیم در این زمینه مبادله داشته باشیم. به عنوان مثال روسیه یکی از اصلی ترین کشور های تامین کننده گندم ما است، اما نمی توانیم به این کشور مشتقات نفت بدهیم و از آن ها تقاضای گندم کنیم چراکه این کشور خود نفت دارد.

اعظمی ساردویی در پاسخ به این پرسش که آیا پیشنهاد تهاتر نفت با محصولات کشاورزی عملیاتی شده است؟ گفت: بله ما توانستیم در حد چند صد هزار تن مشتقات نفت به برزیل بدهیم و در ازای آن نهاده های دامی دریافت کنیم؛ مشکلاتی در بین این راه وجود داشت، اما در حال حاضر حل شده اند و حجم مبادلات در حال توسعه است.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه ای وجود دارد که از محل تهاتر نفت بخشی ازآن برای خودکفایی فراوری برنج تخصیص داده گردد؟ گفت: چنین مسئله ای در کمیسیون کشاورزی مطرح نشده است، اما اگر ما خواستار خودکفایی در فراوری برنج هستیم با بازسازی و نوسازی کارخانه های شالی کوبی و زه کشی 500 هزار هکتار از اراضی شمالی و تقویت آب بندان های شمال کشور به این مهم دست خواهیم یافت.

وی در ادامه توضیح داد: کمیسیون کشاورزی جلسات متعددی را با وزیر جهاد کشاورزی برگزار نموده است و وی را مکلف نموده ایم که تا سال آینده این برنامه ها عملیاتی شوند. اگر وزارت کشاورزی با تمام قوا جلو بیایید خودکفایی در فراوری برنج دور از فکر نخواهد بود.

دبیر دوم کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به دعوت رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به مجلس، گفت: ریاست این سازمان به کمیسیون کشاورزی گزارش داد که ما به کشاورزان شمالی رقم تازه برنج با عملکرد فراوری 4 الی 5 تن در هر هکتار را به کشاورزان شمالی معرفی کردیم و باید منتظر باشیم که آیا در عمل نیز کاشت این رقم نتیجه خواهد داد. این سازمان در شهریور سال آینده باید گزارش های افزایش عملکرد در این زمینه را کمیسیون کشاورزی ارائه بدهند.

این نماینده مجلس با اشاره به عملکرد پایین در سطح، گفت: طعم و مزه برنج های پرمحصول چندان با ذائقه ایرانی خوشایند نیست و کمتر کسی آن ها را انتخاب می نماید و باید کوشش کنیم ارقامی کشت گردد که بتواند بازار خود را پیدا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 2110

به "تور برزیل: نماینده مجلس: نفت می دهیم، گوشت منجمد برزیلی می گیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور برزیل: نماینده مجلس: نفت می دهیم، گوشت منجمد برزیلی می گیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید