نظر کارشناسان برجسته روسیه درباره انتخابات آمریکا

به گزارش مجله عکسها، کارشناسان برجسته روسیه درباره اینکه پیروزی چه کسی - دونالد ترامپ یا جو بایدن - در انتخابات ریاست جهوری آمریکا برای روسیه بهتر است، صحبت نموده و بیشتر آنها معتقدند: هر دو نفر یک نقطه مشترک دارند: روسیه دشمن است و باید مهار گردد.

نظر کارشناسان برجسته روسیه درباره انتخابات آمریکا

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه کامرسانت، چاپ مسکو نوشته است: در تاریخ سوم نوامبر (13 آبان ماه)، انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده برگزار می گردد. از طرف جمهوری خواستار - دونالد ترامپ رئیس دولت فعلی و از سوی دموکرات ها - جو بایدن معاون رئیس جمهوری سابق، برای رسیدن به کاخ سفید، با یکدیگر رقابت می نمایند. این روزنامه از کارشناسان پرسیده است که پیروزی کدام یک از این دو نامزد برای روسیه بهتر خواهد بود؟

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

نیکولای ازلوبین - رئیس مرکز تحقیقاتی منافع دنیای (در واشنگتن):

- از لحاظ تاریخی، برای روسیه احتمالاً پیروزی بایدن بهتر است، ولی به طور خاص برای روسیه امروزی، استقرار و قدرت آن، بدیهی است که ترامپ بهتر خواهد بود. اگرچه دوره ریاست جمهوری هیچیک از آنها قطعاً برای روسیه آسان و شیرین نیست.

کنستانتین کاساچوف - رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه :

- هر یک از آنها که دارای عقل سلیم و نه روس هراس بالینی باشد. ما در اینجا با یک فضای کلی در آمریکا روبرو هستیم که در آن بسترهای گفت وگو محدود شده، توافق نامه ها شکسته شده و اصل به احتمال قوی مقصر بودن روسیه حاکم است. هر کسی که از این جو غیرواقعی فراتر رود، برای روسیه راحت تر خواهد بود.

میخائیل تاراتوتا - روزنامه نگار و خبرنگار برنامه زمان در ایالات متحده آمریکا در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90:

- اساساً، هیچ چیز برای ما تغییر نخواهد کرد. دموکرات ها و جمهوری خواستار ممکن است اختلافات زیادی در برنامه های خود داشته باشند، ولی جایی که آنها با یکدیگر نقطه مشترک دارند، این مسئله است که روسیه دشمن است و باید کاملاً مهار گردد.

ولادیمیر لوکین - سفیر روسیه در ایالات متحده در سال های 1992 الی 1994:

- اگر بایدن پیروز گردد، بیشتر آنچه ترامپ انجام داده است، باقی خواهد ماند، ولی با استفاده از یک سس ایدئولوژیکی متفاوت. پیروزی ترامپ هم فقط او را در درستی راستا انتخاب شده خود تقویت می نماید. در دوره دوم ریاست جمهوری، او دیگر نگران دوره سوم نخواهد بود و همه چیز برایش راحت تر خواهد بود.

آندری فئدوروف - مدیر مرکز تحقیقات سیاسی و بنیاد مشاوره و معاون سابق وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه:

- در صورت پیروزی ترامپ، دیگر سایه دوره دوم بر اقدامات وی وجود نخواهد داشت و این امید کوچکی برای تغییر است. در صورت پیروزی بایدن، چنین شرایطی به سادگی اتفاق نخواهد افتاد. تیم وی در حال توسعه یک برنامه کامل برای اقدامات علیه فدراسیون روسیه، از جمله محدودیت در همکاری ها با ایران، به خصوص مسدود کردن کار تعدادی از بانک های ما و تعطیلی جزئی SWIFT هستند.

یوگنی کوگان - رئیس مرکز تحقیقاتی شرکای مسکو:

- ترامپ بهتر است که با احتیاط بیشتری نسبت به برخورد با روسیه موضع گیری می نماید. البته در عین حال، با تمام صحبت ها در این رابطه که پس از پیروزی بایدن پس انداز دلاری مردم و شرکت ها در روسیه تحت تحریم قرار خواهد گرفت، به نظر من این مسئله یادآور وجود شبه زیر تخت است.

فئودور وویتولوفسکی - مدیر موسسه اقتصاد و روابط بین الملل در آموزشگاه علوم روسیه:

- در مورد انتخاب یکی از نامزدهای فعلی، مهم نیست که چه کسی برنده می گردد. آنچه مهم است اینکه ما می توانیم چه کاری همراه با دونالد ترامپ و چه کاری همراه با جو بایدن انجام دهیم. در عین حال، محتوای منفی دستور کار هر دو دولت همچنان باقی و تحت نظر هر یک از دو رئیس جمهوری بر اقدامات دولت آمریکا مسلط خواهد بود.

آندری کالسنیکوف - رئیس برنامه سیاست داخلی و نهادهای سیاسی روسیه در مرکز کارنگی مسکو:

- ترامپ روابط شخصی خوبی با رئیس جمهور پوتین داشت، اما این به هیچ وجه بر ماهیت روابط روسیه و آمریکا تأثیری نگذاشت. بنابراین، حتی اگر ترامپ مجدداً انتخاب گردد، همچنان یک ابزار کور دموکراسی آمریکایی باقی خواهد ماند. اعتقاد بر این است که بایدن از جمله در نگرش منفی نسبت به اقتدارگرایی روسیه قابل پیش بینی تر است. اما این به معنای تیرگی اتوماتیک روابط دو کشور نیست، چرا که این روابط نه به دستورات ترامپ یا بایدن، بلکه به آنچه روسیه در سیاست داخلی و خارجی انجام خواهد داد، بستگی دارد.

پاول پالاژچنکو - کارشناس بنیاد گورباچف:

- اوضاع در روابط روسیه و آمریکا نزدیک به فاجعه است. سیاست خارجی ترامپ به تبعیت از اهداف داخلی او شکل می گیرد که هنوز برای دوره دوم ریاست جمهوری وی تعیین نشده است. در مورد او عدم اطمینان بیشتری وجود خواهد داشت، در حالیکه می توان سیاست خارجی بایدن را با وضوح بیشتری محاسبه کرد. هرچند این مسئله بدان معنا نیست که کار روسیه با او راحت تر خواهد بود.

یوگنی ساتانوفسکی، رئیس موسسه خاورمیانه روسیه:

- همانطور که زمانی در خود ایالات متحده گفته می ش د: هندی خوب، یک هندی مرده است. بنابراین باید گفت، رئیس جمهوری خوب در آمریکا هم یک رئیس جمهور مرده است. روابط ما به حدی سقوط نموده است که هیچ جای پایین تر رفتنی نیست. ابتکارعمل های آمریکایی ها این روابط را به این شرایط رسانده است و ما باید روابط و اشکال همزیستی با آنها را متوقف کنیم.

ناتالیا بوبنووا - کارشناس مسائل آمریکا و کارشناس خلع سلاح:

- در صورت پیروزی ترامپ، فرصت های بیشتری برای تعامل وجود خواهد داشت، اما پیروزی بایدن برای کل بشریت بهتر است، اگر ما منطقی فکر کنیم. در این صورت می توان از جمله به انعقاد پیمان بعدی استارت، بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای با ایران و توافق نامه مربوط به آب و هوای پاریس، امیدوار بود. اما در انتخاب هر یک از دو نامزد، نکته منفی هم وجود دارد، برای اینکه یکی از نامزدها اعلام می نماید که بدترین حالت برای روسیه بوده و دیگری می گوید که روسیه تهدید اصلی برای ایالات متحده است.

کنستانتین دالگوف - نماینده شورای فدراسیون (سنای) روسیه:

- من نه هوادار ترامپ هستم و نه بایدن. من هوادار ولادیمیر پوتین هستم. من هوادار ایالات متحده ای هستم که بتواند سهمی واقعی در حفظ صلح و امنیت و بهبود روابط با همه کشورها داشته باشد و همانطور که مقامات بلندپایه مسکو بارها گفته اند، مواضع ما شخصیتی نیست و با هر رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا، مطابق با رفتار منطقی و عادلانه او کار خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1379

به "نظر کارشناسان برجسته روسیه درباره انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر کارشناسان برجسته روسیه درباره انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید