نشانه های کووید طولانی چیست؟

به گزارش مجله عکسها، بر اساس آمار منتشر شده، بسیاری از مبتلایان به کووید-19 بهبود می یابند و در حال حاضر پزشکان نیز نسبت به روزهای ابتدایی همه گیری جان افراد بیشتری را نجات می دهند، اما همچنان میزان مرگ ومیر بالاست و موج کنونی همه رکوردهای قبلی را درنوردیده است. هرچه تعداد افراد مبتلابه ویروس کرونا افزایش یابند، تعداد مبتلایان به موارد شدید کووید-19 نیز افزایش می یابد. متاسفانه آمارها نشان نمی دهد که درصد زیادی از افراد، طی چند هفته از بیماری کووید-19 رهایی نمی یابند.

نشانه های کووید طولانی چیست؟

به نقل از نیوز، افراد هفته ها یا حتی ماه ها پس از رها شدن از عفونت کرونا همچنان علائم ویروس کرونا را تجربه می نمایند و هنوز تعیین نیست که چرا کووید طولانی مدت یا مزمن رخ می دهد یا چگونه می توان آن را متوقف کرد و در حال حاضر، تنها راه جلوگیری از تجربه کووید مزمن، جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

اکنون محققان یک قدم به کشف این رمز و راز بزرگ کووید-19 نزدیک شدند. گروهی از محققان سوئیسی ایده کلی در خصوص این که چگونه بسیاری از بیماران مبتلا به کووید-19 همچنان علائم را تجربه می نمایند، ارائه کردند.

دانشمندان دانشگاه ژنو (UNIGE)، بیمارستان های دانشگاهی ژنو (HUG) و اداره بهداشت عمومی ایالتی ژنو، 669 نفر را که آزمایش ابتلا به ویروس آنان مثبت بود و احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان نداشتند را مورد آنالیز قرار دادند. آنان دریافتند که 33 درصد افراد پس از 6 هفته مثبت بودن آزمایش، همچنان علائم بیماری را گزارش کردند.

شایان ذکر است که این نمونه کوچک و تحقیقات بیشتری ضروری است، اما اگر هر سه بهبودیافته کووید-19 یک نفر بیش از یک ماه این علائم را تجربه نمایند، در حال حاضر این تعداد میلیون ها نفر در دنیا هستند که هنوز از علائم کووید-19 رنج می برند.

تقریبا 69 میلیون نفر تا به امروز به این بیماری مبتلا شده اند که بیش از 15.5 میلیون نفر از آنان آمریکایی هستند. این موارد تنها به وسیله آزمایش سواب بینی (PCR) تایید می شوند، بنابراین تعداد واقعی افرادی که به ویروس مبتلا شده اند به طور قابل توجهی بیشتر از موارد اعلام شده است.

محققان همچنین در 6 هفته پس از تشخیص، محتمل ترین علائم کووید طولانی مدت را کشف کردند. این موارد شامل خستگی (14 درصد)، تنگی نفس (9 درصد)، از دست دادن چشایی یا بویایی (12 درصد)، سرفه مداوم (6 درصد) و سردرد (3 درصد) بود که مبتلایان کووید مزمن گزارش نموده اند.

بیماران سوئیسی در این مطالعه میانگین سنی 43 سال داشتند، 60 درصد زن و 25 درصد متخصص بهداشت بودند. علاوه بر این، 69 درصد از آنان هیچ عامل خطر زمینه ای مرتبط با عوارض کووید-19 نداشتند. گزارش های مختلف دیگری انواع علائم غیرمعمول کووید مزمن ازجمله مسائل شنوایی، مسائل پوستی و حتی افتادن دندان ها را اعلام کردند.

محققان سوئیسی قادر نیستند علت ایجاد کووید مزمن را بیان نمایند اما این قبیل داده ها می توانند به متخصصان بهداشت عمومی یاری نمایند تا برنامه ها و پروتکل های جدیدی را برای جلوگیری از عفونت و درمان مداوم به کسانی که علائم آنان بیش از دو هفته ادامه می یابد، ارائه نمایند.

محققان شرح می دهند که ماندگاری علائم باید شناخته گردد تا بتوان به درستی آن را رفع و مدیریت کرد. برای مدیریت به کمپین اطلاع رسانی برای عموم و کارکنان مراقبت های بهداشتی، کارفرمایان، شرکت های بیمه و جامعه احتیاج داریم. همه باید بدانند که همه افراد ممکن است تحت تاثیر کووید مزمن قرار بگیرند. بنابراین پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار است.

محققان سوئیسی قصد دارند گروه مشابهی را به مدت سه ماه، هفت ماه و 12 ماه پس از تشخیص اولیه آنالیز نمایند. همچنین گفتنی است، این گروه تنها گروه تحقیقاتی در زمینه کووید مزمن نیستند و گروه های دیگری از پزشکان در حال مطالعه کووید مزمن هستند، گزارش اخیر نیز حاکی از آن است که این شرایط ممکن است میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

نتایج این تحقیقات در Annals of Internal Medicine منتشرشده است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1480

به "نشانه های کووید طولانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های کووید طولانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید