اندازه افزایش حقوق کارکنان شرکت های دولتی در سال آینده چقدر است؟

به گزارش مجله عکسها، به گزارش خبرنگاران، بخشنامه بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، از سوی سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است و آنها مکلفند بودجه پیشنهادی خود را تا حداکثر 20 مهر ماه به این سازمان ارائه دهند.

اندازه افزایش حقوق کارکنان شرکت های دولتی در سال آینده چقدر است؟

اما آنچه که در بخشنامه آمده در حوزه حقوق از این حکایت دارد که سازمان برنامه و بودجه تاکید نموده تمامی شرکت های دولتی از جمله شرکت هایی که دارای قوانین و مقررات خاص پرداخت حقوق و مزایا هستند افزایش ضریب ریالی حقوق را به طور علی الحساب 10 درصد در نظر بگیرند که رقم قطعی ضریب باید به تصویب هیات وزیران برسد.

بعلاوه افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی الحساب 10 درصد لحاظ خواهد شد و رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار می رسد.

طبق این بخشنامه ضریب حقوق اعلامی در بخشنامه بودجه 1401 ابلاغی به وسیله رئیس جمهور ملاک محاسبه و تنظیم نهایی هزینه پرسنلی تمامی شرکت های دولتی خواهد بود.

افزایش حقوق کارکنان دولت فعلا معین نیست

اما آنچه که مطرح شده مربوط به شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت خواهد بود و این جدا از حقوق و مزایایی است که دولت بابت کارکنان خود پرداخت می نماید که فعلا اندازه افزایش حقوق کارکنان دولت معین نشده و در بخشنامه کل بودجه 1401 گنجانده خواهد شد، ولی در نهایت اندازه افزایش حقوق کارکنان دولت و کارکنان شرکت های دولت برابری خواهد نمود.

لازم به شرح است که بودجه کل کشور از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت تشکیل می گردد که حقوق و مزایای کارکنان دولت از محل منابع عمومی از بودجه عمومی پرداخت می گردد که در سمت مصارف در هزینه های جاری قرار می گیرد.

بنابراین آنچه که در خصوص این افزایش 10 درصدی در بخشنامه بودجه شرکت های دولتی مطرح است مربوط به خود این شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت است که بودجه آنها از منابع عمومی دولت جدا است و به عبارتی دولت پرداختی از محل منابع عمومی به آنها ندارد.

این در حالی است که مشخص اندازه افزایش حقوق باید متناسب با نرخ تورم صورت گیرد و براساس قانون بودجه سال جاری افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان تا 25 درصد پیش بینی و مقرر شد که دریافتی های بالای 10 میلیون تومان مشمول این 25 درصد نشده و فقط به اندازه ثابت دو میلیون و 500 هزار تومان افزایش حقوق داشته باشند.

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصاد کلان خبرنگاران بخوانید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1880

به "اندازه افزایش حقوق کارکنان شرکت های دولتی در سال آینده چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه افزایش حقوق کارکنان شرکت های دولتی در سال آینده چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید