موضع جنجالی وزیر دفاع امریکا: ما رفتیم، جهان افغانستان را دریابد

به گزارش مجله عکسها، در حالی که نقدها مقامات کابل و همچنین انتقادهای بین المللی نسبت به خروج غیرمسئولانه امریکا از افغانستان رو به افزایش است، لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، ضمن اقرار به وخامت شرایط امنیتی در افغانستان از کشورهای جهان خواست برای حل منازعه افغانستان وارد عمل شده و با افزایش فشارهای بین المللی کابل و طالبان را مجبور به نشستن پشت میز مذاکره و مصالحه کنند.

موضع جنجالی وزیر دفاع امریکا: ما رفتیم، جهان افغانستان را دریابد

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، لوید آستین تنها یک روز پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا زمان نهایی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را 31 آگوست بیان نمود، در توئیتی نوشت: اوضاع امنیتی افغانستان نیازمند فشارهای بین المللی است تا با توافق سیاسی و مذاکره برای انتها دادن به این مناقشه، دولتی را به مردم افغانستان بدهد که شایسته آن هستند. اوتأکید کرد: کل جهان می تواند به ایجاد این فشار کمک کند.

این خواسته در حالی مطرح شده است که بیش از یک سال مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در کابل، تا به امروز بی نتیجه بوده است و طالبان بر میزان خشونت ها و تهاجم هایش در افغانستان اضافه کرده است. با این حال امید می رود، مذاکراتی که آخر هفته قبل در تهران و مسکو با طرف های افغانستانی انجام شد، گشایش هایی صورت گیرد.

لوید آستین همچنین در حالی خواهان مشارکت جهانی برای حل بحران افغانستان شد که روز جمعه در دیدار با همتای فرانسوی خود نقشه راهی نو برای همکاری های مشترک بین دو کشور امضا کرد. بخشی از این توافقنامه به مسأله خاورمیانه و همچنین افغانستان اختصاص دارد. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه هم که معتقد به ایجاد تلاش های بین المللی برای مقابله با تهدیدات گروه هایی مثل طالبان، القاعده و داعش است، پس از دیدار با آستین در توئیتی از توافق دو کشور برای همکاری های نظامی در قالب عملیات ویژه خبر داد.

سخنگوی پنتاگون هم خبر داده است، عملیات ویژه ای که بر سر آن توافق شده، شامل همکاری در تمامی زمینه ها می شود. وی همچنین شرح داد، هرچند این توافقنامه روی منطقه خاصی تمرکز ندارد اما هر دو کشور در پی راهی برای همکاری های نظامی هستیم تا حتی اگر نیروهای خود را از شمال آفریقا، عراق و افغانستان خارج کردیم بتوانیم به مبارزه با گروه های تندرو و افراطی ادامه دهیم. این در حالی است که همچون بایدن، امانوئل مکرون هم خروج نیروهای خود از شمال آفریقا و اقتصادی را اعلام کرده است.

ادامه نبردها در افغانستان

از میدان های جنگ در افغانستان هم خبرها حاکی از تداوم نبردها است. به گزارش روزنامه هشت صبح، جنگ در غزنی از خارج از این شهر به داخل آن کشیده شده و نبردها کوچه به کوچه شده اند. صبح دیروز نصیر احمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی در گفت و گو باخبرنگاران گفت شرایط امنیتی غزنی خوب نیست و طالبان وارد شهر شده اند و به سمت خانه های مردم خمپاره پرتاب می کنند. به گفته او، صبح دیروز حوزه ششم امنیتی شهر غزنی تبدیل به خط مقدم نبردها بین دو طرف شده بود.

تداوم جنگ در افغانستان باعث شده است، نیروهای جهادی قدیمی این کشور که با اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1980 مبارزه می کردند، دیگر بار اسلحه به دست گیرند. اسماعیل خان، والی سابق هرات یکی از نوترین کسانی است که از تشکیل واحد نظامی خود برای مبارزه با طالبان خبرداده است. تصمیم او دیروز با واکنش سیاستمداران و دیگر رهبران جهادی افغانستان که پیشتر به صف نبردهای نو افغانستان پیوسته بودند، رو به رو شد.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در پیامی در صفحه شخصی فیسبوک خود با تحسین حرکت وسیع مردمی در حمایت از نیروهای امنیتی برای مقابله با طالبان در تقدیر از اسماعیل خان نوشت: وی از پیشکسوتان جهاد و مقاومت بوده و در مبارزه علیه افراط گری و مداخله بیگانگان پیشینه درخشانی دارد و از بنیانگذاران و حامیان نظام سیاسی و قانون اساسی کشور بود ه است.

وی در این پیام از همه نیروها و شخصیت های سیاسی و مردمی خواسته است، حرکت اسماعیل خان را الگوی خود قرار دهند. صلاح الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت هم در بیانیه ای حرکت اسماعیل خان و سایر رهبران جهادی را جرقه های امیدی دانست که نوید مقاومت و ایستاد گی می دهند. صلاح الدین ربانی از نهادهای مسئول امنیتی هم خواسته است تمام امکانات را در اختیار نیروهای مردمی قرار دهند تا از ارزش ها و شهرها دفاع کنند.

غنی خطاب به طالبان: بیایید با هم توافق کنیم

در حالی که خبرها حاکی از دست به دست شدن ولسوالی های مختلف در افغانستان است، صبح دیروز اشرف غنی در سخنانی در خوست به طالبان درباره اقداماتی که انجام می دهند هشدار داد. به گزارش روزنامه هشت صبح، غنی گفت: اگر طالبان افغانستان را دوست دارند، به مردم وعده بدهند که مداخله بیرونی را نمی پذیرند و افغانستان را به دست دیگران نمی سپارند. قول دهند که آب افغانستان را به دیگران نمی فروشند، مداخله بیگانگان را نمی پذیرند، افغانستان را از چهارراه اقتصادی به یک راه مبدل نمی کنند... غنی شرح داد که جهان و مردم افغانستان می دانند که طالبان از کجا می آیند و در کجا زندگی می کنند. به گفته او، اگر روزانه 200 تا 400 افغان کشته شوند، هیچ کسی سود نمی برد. غنی افزود: طالبان هرچیزی را که دولت افغانستان آباد می کند، ویران می کنند و به هزاران خانه بمب پرتاب می کنند. غنی گفت: از سوریه، یمن، لبنان، الجزایر و عراق درس گرفتیم، از بی اتفاقی چیزی به دست نمی آید. به طالبان می گوییم شریعت خدا را بپذیرید. غنی سپس طالبان را دعوت به مذاکره کرد و گفت: بیایید با هم بنشینیم مذاکره کنیم؛ می گویید می خواهیم با امریکا توافق کنیم. اکنون که امریکایی ها رفتند توافقنامه را از چه کسی می خواهید و فکر می کنید غیر از من چه کسی می تواند زندانیان شما را آزاد کند؟ او همچنین خطاب به نیروهای امنیتی افغانستان گفت در برابر کسانی که از درون نظام را تخریب می کنند صبر و تحمل نکنند.

اردوغان: ترکیه مسئولیت امنیت فرودگاه کابل را به عهده می گیرد

یکی از مناطقی که نگرانی های زیادی درباره آن وجود دارد، فرودگاه بین المللی کابل است که پیشتر در نشست ناتو بایدن و اردوغان درباره اینکه ترکیه مسئولیت امنیت آن را بپذیرد، توافق کردند. هرچند که طالبان تأکید کرده، ترکیه هم باید از افغانستان خارج شود. دیروز در همین ارتباط رئیس جمهوری ترکیه تأیید کرد کشورش بعد از خروج نظامیان ناتو از افغانستان به اداره فرودگاه بین المللی کابل و محافظت از آن خواهد پرداخت. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه میدل ایست آی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: ما در مذاکرات با امریکا و ناتو تعیین خواهیم کرد چه مسئولیت هایی را به عده بگیریم و این گام را به مناسب ترین شکل ممکن برخواهیم داشت. چند روز پیش هم دولت افغانستان بیان نمود، از برنامه های ترکیه برای اداره این فرودگاه حمایت می کند و همچنین گفت که حضور آنکارا به دفع حملات بالقوه از سوی طالبان کمک خواهد کرد.

تأمین امنیت فرودگاه کابل امری حیاتی برای عملیات های هیأت های دیپلماتیک مستقر در افغانستان بعد از تکمیل خروج امریکا از این کشور است. ترکیه از سال 2013 در این فرودگاه به همراه امریکا، مجارستان، فرانسه و دیگر همپیمانان ناتو حضور داشته است.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1831

به "موضع جنجالی وزیر دفاع امریکا: ما رفتیم، جهان افغانستان را دریابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضع جنجالی وزیر دفاع امریکا: ما رفتیم، جهان افغانستان را دریابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید