مشاور امنیت ملی افغانستان: صلح با طالبان باعث تمرکز بر مبارزه با داعش می&zwnjشود

به گزارش مجله عکسها، مشاور امنیت ملی افغانستان روز شنبه گفت: فرایند موفقیت آمیز صلح با طالبان به دولت این کشور اجازه می دهد منابعش را بر مقابله با داعش و حملات این گروه به اهداف نرم متمرکز کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان: صلح با طالبان باعث تمرکز بر مبارزه با داعش می&zwnjشود

به نقل از خبرگزاری فرانسه، افغانستان در حال دست و پنجه نرم کردن با موج خشونتی است که با وجود مذاکرات برجسته صلح با طالبان که از ماه سپتامبر در قطر آغاز شد، شدیدتر شده است.

داعش مدعی مجموعه ای از حملات علیه اهداف آسیب پذیر، از جمله حمله ماه نوامبر به دانشگاه کابل شده که در آن مردان مسلح، نارنجک منفجر کرده و در محوطه دانشگاه دست به کشتار زدند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفت گرچه داعش از قلمروی تحت کنترل خود جابه جا و منابع بودجه آن مختل شده، این گروه همچنان شبکه ای از ترور را حفظ کرده است.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: البته آن حملات توسط داعش بسیار آسیب رسان هستند، موجب ترس بسیار در مردم ما می شوند و سخت در تلاش هستیم از حمله داعش به شهرهایمان جلوگیری کنیم.

وی در حاشیه کنفرانس امنیتی منامه در پایتخت بحرین اظهار کرد: با تهدیدات بسیاری روبرو هستیم... بنابراین منابع ما گسترده است.

محب گفت: یکی از دلایلی که بر این فرایند صلح با طالبان متمرکز هستیم، آن است که اگر به صلح با طالبان دست پیدا کنیم، نیروهای امنیتی ما ظرفیت های خود را به سمت گروه های تروریستی نظیر داعش سوق می دهند و بعد می توانیم بسیار راحت تر با آن ها مقابله کنیم.

مذاکرات دوحه در روزهای اخیر با ایجاد مرام نامه ای که به فرایند صلح اجازه ورود به مرحله بعدی یعنی ایجاد دستورکار برای مذاکرات را می دهد، پیشرفت زیادی داشته است.

محب گفت: درگیری بین طالبان و افغانستان، درگیری طولانی بوده و دهه ها به طول انجامیده؛ برای سرانجام دادن به این درگیری مسلماً نارضایتی های بسیاری وجود دارد که باید به آن رسیدگی شود.

وی گفت: همه خسته هستند. تقاضای مردم افغانستان، سرانجام دادن به این درگیری است، اما تفاوت های بسیاری وجود دارد؛ فکر می کنم با روحیه خوب، می توانیم به صلح برسیم. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1465

به "مشاور امنیت ملی افغانستان: صلح با طالبان باعث تمرکز بر مبارزه با داعش می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور امنیت ملی افغانستان: صلح با طالبان باعث تمرکز بر مبارزه با داعش می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید