محمد هاشمی: اعلام لیست دارایی مسئولان می تواند به کاهش فساد بینجامد

به گزارش مجله عکسها، عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با توجه به شرایط فعلی و دادگاه هایی که اخیراً برگزار شده است، اعلام لیست اموال مسئولان می تواند بازدارنده و مفید باشد تا کمتر شاهد چنین اتفاقاتی در آینده باشیم.

محمد هاشمی: اعلام لیست دارایی مسئولان می تواند به کاهش فساد بینجامد

ایسنا نوشت: محمد هاشمی در پاسخ به این پرسش که موضوع اعلام اموال مسئولان به سامانه ای که برای این هدف راه اندازی شده است، چقدر به شفافیت مالی یاری می نماید، اظهار کرد: طبق قانون اساسی یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که مسئولان لیست اموال خود را در هنگام شروع مسئولیت و خاتمه کار اعلام نمایند که در اختیار قوه قضاییه قرار گیرد و نظارت بر چگونگی تغییر لیست اموال انجام گردد.

وی اضافه کرد: آنچه که الان در این زمینه مطرح است تعداد بیشتری از مسئولان که در قانون اساسی اشاره شده را در بر می گیرد. مثلا تعدادی از مسئولان دولتی به این لیست اضافه شدند که پیش از این نبوده اند. اما این طرحی است که مجلس داشته است و کوشیده در این زمینه قانون را توسعه دهد و شامل بخش های بیشتری سازد.

این عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه آنچه امروز در این زمینه انجام می گردد مصوبه مجلس بوده و مورد تایید مجمع تشخیص نیز قرار گرفته است، اظهار کرد: باید تاکید کنیم که قوه قضاییه در این زمینه خواهان اعلام لیست اموال به صورت یک طرفه نشده است بلکه این موضوع از سوی مجلس نیز پیگیری شده و سپس مجمع تشخیص نیز آن را تایید نموده است.

هاشمی با اشاره به چگونگی آنالیز این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: در آنجا قرار شد که چون تعداد مسئولانی که باید اموال خود را اعلام می کردند افزایش یافته بود در سامانه ای که برای این منظور راه اندازی شده بود دارایی ها ثبت گردد و صرفاً در اختیار رئیس قوه قضاییه قرار گیرد تا شخص وی بتواند آنها را مورد آنالیز قرار دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا لیست اموال مسئولان به اطلاع مردم نرسیده است، اظهار کرد: انجام نفس این عمل که لیست اموال به یک مرجع اعلام گردد با توجه به اتفاقاتی که اخیرا رخ داده است می تواند بازدارنده و مفید باشد. مسئولان هم باید بدانند که بر آنها نظارتی در این زمینه صورت می گیرد تا بیشتر مراقب اعمال خود باشند هرچند که تا آنجا که ما با مسئولان دولتی آشنایی داریم حقیقتاً انسان های پاکدستی هستند اما ممکن است عده ای قصد سوءاستفاده داشته باشند که این موضوع با اعلام اموال و نظارت بر آن رفع خواهد شد.

این عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید نمود: اما در خصوص اینکه چرا لیست دارایی های مسئولان به اطلاع مردم نرسیده است، این موضوع مربوط به قانون می گردد و نمی توان که درباره آن اظهارنظر شخصی کرد. خاطرم هست که این مساله در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد آنالیز قرار گرفته بود و درباره اینکه به اطلاع مردم برسد نیز بحث و تبادل نظرهای فراوانی انجام شد اما در نهایت تصمیم بر این شد که کار به صورت فعلی انجام گردد. حال اینکه درست یا نه بحث دیگری است که باید در زمان خود به آن پرداخت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 527

به "محمد هاشمی: اعلام لیست دارایی مسئولان می تواند به کاهش فساد بینجامد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد هاشمی: اعلام لیست دارایی مسئولان می تواند به کاهش فساد بینجامد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید