محرومیت شهرداری های بدهکار به کتابخانه ها از دریافت ارزش افزوده

به گزارش مجله عکسها، منصور کوهی رستمی عصر امروز دوشنبه در نشست خبری هفته کتاب اظهار کرد: سال جاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب است که شعار حال خوش خواند برای آن انتخاب شد.

محرومیت شهرداری های بدهکار به کتابخانه ها از دریافت ارزش افزوده

وی افزود: برنامه های مختلفی برای هفته کتاب در سطح کتابخوانی از جمله برگزاری نشست کتابخوانی، مسابقات و همچنین برنامه های متنوع با تمرکز بر کودک از جمله نقاشی، بازدید از مدارس، برگزاری نمایشگاه ها و غیره برنامه ریزی شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به برنامه ریزی اجرای 800 برنامه برای کتابخانه ها توضیح داد: در سطح شهرستانی نیز برای 27 شهرستان دارای اداره کتابخانه های عمومی فعال برنامه های خاصی با برنامه ریزی های قبلی اجرا می گردد.

کوهی رستمی بیان نمود: با توجه به مجموعه برنامه های درنظر گرفته 10 هفته کتاب را به دو هفته کتاب تغییر داده شد و تاریخ آن از 19 تا 30 آبان تغییر یافت.

وی مطرح کرد: 13 نمایشگاه کتاب برپا و بزرگترین آن نیز در کتابخانه عمومی خوزستان واقع در شهر اهواز برگزار گردید.

کوهی رستمی یادآور شد: 24 و 26 آبان به عنوان روزهای عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی اهواز انتخاب شده اند.

وی با اشاره به بهره برداری از دو کتابخانه در شهرستان باوی و منطقه منبع آب اهواز در دو هفته کتاب خوزستان ادامه داد: تجلیل از کتابداران و کتابخوانان فعال نیز در دستور کار برنامه های این دوهفته واقع شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به برگزاری شبی با کتاب در 27 شهرستان خوزستان بیان نمود: چهار شاخص بین المللی زیربنا، کتاب در اختیار مردم، اعضای کتابخانه ها و تعداد کتابخانه ها را همواره باید مدنظر داشت که تقویت هر کدام از آنها به توسعه فرهنگی یاری شایانی دارد.

کوهی رستمی افزود: به ازای هر 100 خوزستانی دو متر مربع فضای کتابخانه ای داریم که باید تا سال 1404 به چهار متر افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: در مجموعه کتابخانه های خوزستان دو میلیون و 555 هزار و 673 نسخه کتاب وجود دارد که به ازای هر 100 خوزستانی 54 نسخه کتاب موجود است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان گفت: میانگین کشوری عضویت مردم در کتابخانه های عمومی زیر سه درصد است، افزود: یکی از شاخص های میزان توسعه یافتگی خصوصا در حوزه فرهنگی تعداد اعضای کتابخانه های عمومی است؛ در خوزستان 135 هزار و 48 نفر معادل سه درصد جمعیت استان عضو کتابخانه های عمومی هستند.

کوهی رستمی اطلاع داد: در خوزستان 173 کتابخانه نهادی و 49 کتابخانه مشارکتی داریم که به ازای هر 25 هزار خوزستانی یک باب کتابخانه در استان داریم.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار برای تکمیل 11 کتابخانه نیمه کاره ای که از سال 91 آغاز به کار نموده بودند، گفت: این کتابخانه ها در مناطق روستایی و محروم هستند که یک باب آن در هفته دولت افتتاح و دو واحد نیز در این دوهفته کتاب خوزستان افتتاح می گردد؛ همچنین مابقی تا دهه فجر و سالروز تأسیس نهاد کتابخانه ها در اسفند ماه به بهره برداری می رسند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به اینکه برخی کتابخانه ها از لحاظ بهسازی فضای مطلوبی نداشتند، اطلاع داد: در بازه زمانی سال 91 تا 96 مجموعا 32 باب کتابخانه بهسازی شدند؛ برای 15 تا 20 کتابخانه دیگر نیز در بودجه عمرانی امسال اعتبار درنظر گرفته شده است.

کوهی رستمی با اشاره به ارائه خدمات اینترنت رایگان به مردم یادآور شد: در مرحله اول 17 کتابخانه استان به این امتیاز تجهیز و کوشش می گردد تا سال آینده نیز این ظرفیت در تمامی کتابخانه های خوزستان ایجاد گردد.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه دیجیتالی به معنای واقعی کلمه در کشور نداریم، گفت: برای استان خوزستان برنده طرح کتابخانه دیجیتال دانشگاه تربیت معلم شد و بنا شده تا این دانشگاه نسبت به راه اندازی یک باب کتابخانه دیجیتال در استان اقدام کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به اینکه در 132 کتابخانه خوزستان بخش کودک به صورت مستقل فعال شده افزود: کتابخانه های عمومی خوزستان در حوزه آموزش و پژوهش از نمره 23 سال گذشته به نمره 71 در امسال ارتقاء پیدا کردیم.

کوهی رستمی با اشاره به اینکه 490 نفر در کتابخانه های عمومی فعالیت دارند، یادآور شد: فقط 8 نفر از آنها دیپلم و مابقی لیسانس و مقطع بالاتر آن عمدتا در رشته علم اطلاعات و جامعه شناسی دارند.

وی اطلاع داد: مراحل اولیه ثبت انجمن خیران کتابخانه ساز انجام و تا فصل آخر امسال اولین مجمع این خیران را برگزار می کنیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به رویکرد مهم تبدیل کتابخانه ها به مراکز فرهنگی و اجتماعی گفت: از ابتدای سال تاکنون 3 هزار و 520 برنامه در سطح استان اجرا شده که 41 هزار و 838 مشارکت کننده داشتیم؛ در این میان برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی مهمترین رویداد بود که 50 هزار و 670 نفر در بخش های مکتوب و آنلاین این جشنواره شرکت داشتند.

کوهی رستمی اظهار کرد: نظام مجموعه سازی تهیه کتاب برای کتابخانه های عمومی استان متمرکز و در سطح ملی انجام می گردد؛ البته در این بین برای انتخاب کتاب در کتابخانه های مختلف از کتابداران نظرسنجی می گردد.

وی با اعلام این خبر که شهرداری های استان به غیر از اهواز از سال 83 تا 95 مبلغ هفت میلیارد و 800 میلیون تومان بدهی به کتابخانه های عمومی دارند، بیان نمود: بر اساس دستور استاندار خوزستان مصوب شده تا انتها آبان ماه امسال شهرداری هایی که بدهی خود را به کتابخانه ها پرداخت نکنند از دریافت اعتبار ارزش اضافه نموده محروم شوند.

به گزارش مجله عکسها، در حاشیه این نشست خبری پوستر جشنواره کتابخوانی حال خوش خواندن رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 155

به "محرومیت شهرداری های بدهکار به کتابخانه ها از دریافت ارزش افزوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرومیت شهرداری های بدهکار به کتابخانه ها از دریافت ارزش افزوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید