مجلس نمایندگان عراق قانون انتخابات کشور را تصویب کرد

به گزارش مجله عکسها، تسنیم نوشت: مجلس نمایندگان عراق امروز قانون جدید انتخابات این کشور مشتمل بر 50 ماده قانونی را تصویب کرد.

مجلس نمایندگان عراق قانون انتخابات کشور را تصویب کرد

به نقل از سوریه نیوز یک منبع مجلسی عراق گفت، مجلس در جلسه ای به ریاست حسن الکعبی معاون رییس مجلس عراق این قانون را تصویب کرد.

به گفته این منبع، قانون انتخابات شامل 50 ماده است که به صورت انفرادی با رعایت تسلسل به آن رای داده شد. وی گفت برخی بندها در جریان رای گیری لغو شدند.

به نقل از رسانه های عراقی، مجلس نمایندگان عراق در جلسه امروز خود 36 ماده از مجموع 50 ماده قانون جدید انتخابات را تصویب کرد. 14 ماده این قانون در جلسه گذشته این مجلس تصویب شده بود.

این قانون مشتمل بر 9 فصل است که در فصل اول به تعاریف و اهداف، فصل دوم به حق انتخاب، فصل سوم حق کاندید شدن، فصل چهارم حوزه های انتخابیه، فصل پنجم نظام انتخاباتی، فصل ششم ثبت نام رای دهندگان، فصل هفتم تبلیغات انتخاباتی، فصل هشتم احکام قضایی و فصل نهم به احکام عمومی و پایانی پرداخته شده است.

یکی از تغییرات عمده در قانون جدید انتخابات عراق تغییر سازوکار انتخابات از شیوه لیستی به شیوه فردی است. این بدان معنا است که واجدین شرایط رای دادن از این پس به جای رای دادن به لیست های حزبی، به طور فردی به هریک از نامزدها رای خواهند داد.

براین اساس، هر فرد مایل به کاندید شدن در انتخابات به صورت فردی کاندید می شود و پیروزی از آن کسی است که بالاترین میزان آرا را کسب کرده باشد.

قانون جدید انتخابات عراق را به چندین حوزه انتخابیه تقسیم کرده است.

در اولین واکنش مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق تصویب این قانون یک پیروزی برای مردم این کشور توصیف کرد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 726

به "مجلس نمایندگان عراق قانون انتخابات کشور را تصویب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس نمایندگان عراق قانون انتخابات کشور را تصویب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید