ماده 100 قانون شهرداری ها احتیاج به اصلاح جدی دارد

به گزارش مجله عکسها، سکینه اشرفی در اولین نشست کمیته تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات شهرداری های کلان شهرهای کشور ایران، به تشریح علل قانون شکنی و دور زدن قانون در جامعه پرداخت و اظهار کرد: یکی از مسائل کشور بحث تورم قوانین است؛ این موضوع هم راه را برای دور زدن قانون توسط قانون شکنان فراهم نموده و هم اجرای قانون را برای متولیان سخت نموده است.

ماده 100 قانون شهرداری ها احتیاج به اصلاح جدی دارد

معاون شهردار تهران ادامه داد: کوشش برای به حداقل رساندن این مشکل عزم ملی می خواهد که بیشتر هم بر عهده قوه مقننه است اما دستگاه هایی مثل شهرداری می توانند در این مسیر مؤثر باشند.

وی به روز نبودن قوانین در حوزه شهرداری ها را یکی دیگر از مسائل قانونی در کشور دانست و اضافه نمود: ماده 100 قانون شهرداری ها یکی از قوانین قدیمی و مشکل زا برای شهرداری هاست؛ بر اساس آمار ارائه شده، شکایت از آرای کمیسیون های ماده 100 به دیوان عدالت اداری، جزو بالاترین آمار شکایت هاست که متأسفانه همه آن را از چشم شهرداری ها می دانند درحالی که در کمیسیون مزبور، شرکای دیگری هم علاوه بر نماینده شهرداری ها حضور دارند.

معاون شهردار تهران، منطبق نبودن قوانین با احتیاجهای جامعه را سومین مشکل برشمرد و گفت: قوانین مرتبط با مدیریت شهری اگرچه قوانین مترقی و خوبی در زمان خود بوده اند اما در آن موقع بحث توجه به محیط زیست، به اندازه امروز مورد دغدغه نبوده است و در این قوانین نیز کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که امروزه، بحث محیط زیست و رفع آلایندگی و آلودگی از کلان شهرها، مهم ترین مسئله شهرداری هاست و قوانین نیز باید مطابق با این دغدغه، که احتیاج جامعه است، اصلاح گردد.

اشرفی، به بحث توجه به منشور حقوق شهروندی هم اشاره نمود و اظهار کرد: یکی از اولویت های دولت یازدهم و دوازدهم موضوع ابلاغ و اجرای منشور حقوق شهروندی بوده است که شهرداری ها را می توان هم مخاطب این قانون دانست و هم بر نقش شهرداری ها در اجرا و بسط این منشور در همه سطوح شهری، تأکید کرد.

وی افزود: بحث حقوق شهروندی باید در قوانین و مقرراتی که برای حوزه شهر تدوین می شوند، دیده شده و همگان هم بر آن تأکید داشته باشند.

اشرفی حضور اعضای کمیته تدوین قوانین و مقررات شهرداری های کلان شهرها را یک فرصت خوب دانست و از آن ها خواست با توجه به اولویت های مطرح در مدیریت شهری، قوانین کارآمد را تدوین و پیشنهاد نمایند.

کمال مرادی، مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران کلان شهرهای ایران هم در این نشست، تشکیل کمیته تدوین و تنقیح قوانین و مقررات را یکی از ابتکارات پیشنهادی شهردار تهران دانست و گفت: نظرات فنی و کارشناسی متخصصان حقوقی در رفع بسیاری از مسائل حوزه شهری می تواند راهگشا باشد.

وی افزود: کمیسیون حقوقی دبیرخانه مجمع شهرداران کلان شهرها دارای سه کمیته تخصصی است که کمیته تدوین و تنقیح قوانین و مقررات به عنوان زیربنایی ترین کمیته هم در این کمیسیون و هم در کل دبیرخانه موردتوجه واقع شده است.

مرادی گفت: خروجی کمیته ها باید یک ثمره مشورتی برای شهرداران کلان شهرها باشد و امیدواریم که گام های برداشته شده در کمیته تدوین و تنقیح قوانین و مقررات بتواند، بخش زیادی از مسائل در حوزه قوانین مدیریت شهری را رفع کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 16 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 137

به "ماده 100 قانون شهرداری ها احتیاج به اصلاح جدی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده 100 قانون شهرداری ها احتیاج به اصلاح جدی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید