لزوم اهدای خون در جامعه کرونا زده ، تشویق جوانان به اهدا

به گزارش مجله عکسها، هر ساله 14 ژوئن برابر با 24 خرداد به نام روز دنیای اهدا کننده خون نامگذاری شده است. برای شعار سال جاری اهدای خون تو، تداوم تپش قلب دنیا در نظر گرفته شده است.

لزوم اهدای خون در جامعه کرونا زده ، تشویق جوانان به اهدا

به گزارش خبرنگاران ، بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در این رابطه به خبرنگاران گفت: شعاری که در نظر گرفته شده در واقع شعاری برای ارتقا سلامت دنیا و نجات جان انسان است. بر اساس این شعار از همه مردم درخواست می گردد که به طور مستمر خون خود را اهدا نمایند.

حاجی بیگی با بیان اینک تمرکز کمپین سال جاری بر نقش جوانان در تضمین خون سالم و کافی است اضافه نمود: از اهدا نمایندگانی که خون خود را اهدا می نمایند تقدیر می کنیم. بعلاوه افزایش آگاهی های عمومی در خصوص احتیاج به اهدای خون مستمر و داوطلبانه از وظایف ماست. ارزش های اجتماعی مربوط به اهدای خون باید ارتقا یابد و باید بدانیم این مسئله در اتحاد و همبستگی اجتماعی نقش دارد.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم اهدای خون در شرایط کنونی جامعه کرونا زده ایران تاکید نمود: تشویق جوانان به اهدای خون از دیگر اهداف کمپین سال جاری است. در واقع جوانان به اهدای خون در فراخوان های بشردوستانه تشویق می شوند. استفاده از پتانسیل جوانان در ارتقا سلامت بسیار مهم است و جز اهداف کمپین محسوب می گردد.

حاجی بیگی در سرانجام گفت: سال جاری هم در کوشش هستیم که با توجه به شیوع کرونا برنامه های مرتبط به اهدای خون را با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کنیم.

این مقام مسئول اذعان داشت: تقویت و راه اندازی کمپینهای مجازی و استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی در دستور کار استانها قرار می گیرد.

آمار مربوط به انتقال خون

*از 118 و نیم میلیون اهدا خون جمع آوری شده در سطح دنیا ، 40 درصد در کشورهای با عایدی بالا جمع می گردد که 16 درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده است.

*در کشورهای کم عایدی ، حداکثر 54 درصد از انتقال خون به بچه ها زیر 5 سال انجام می گردد. در حالی که در کشورهای با عایدی بالا ، بیشترین گروه بیمار دریافت نماینده خون بالای 60 سال هستند که 75 درصد از کل انتقال خون ها را تشکیل می دهند.

*بر اساس نمونه گیری های مختلف تعیین شده است که اندازه اهدای خون در جوامع پیشرفته 31.5 درصد، در جامعه با عایدی میانه 15.9 درصد و در جوامع فقیر 6.8 درصد است.

*از سال 2013 تا 2018 افزایش 7.8 میلیونی در اهدای خون در سراسر دنیا گزارش شده است.

*بعلاوه آمارها نشان می دهد 79 کشور بیش از 90 درصد احتیاج خود به خون را از اهدانمایندگان خون در کشورهای دیگر تامین می نمایند.

سن و جنس اهدا نمایندگان خون

داده ها در خصوص تعیینات جنسیتی اهدا نمایندگان خون نشان می دهد که در سطح دنیای 33 درصد اهدای خون به وسیله زنان انجام می گردد ، اگرچه این دامنه به طور گسترده ای متنوع است. در 14 کشور از 111 کشور گزارش دهنده ، کمتر از 10 درصد یاری های اقتصادی به وسیله اهدا نمایندگان زن انجام می گردد.

تعیینات سنی اهدا نمایندگان خون نشان می دهد که به ترتیب ، جوانان بیشتری در کشورهای با عایدی کم و میانه خون اهدا می نمایند تا در کشورهای با عایدی بالا.

انواع اهدا نمایندگان خون

3 اهدا نماینده خون وجود دارد:

1-داوطلبانه

2-خانواده / جانشین

3-پرداخت شده. (برای اهدای خون پول می گیرند)

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1806

به "لزوم اهدای خون در جامعه کرونا زده ، تشویق جوانان به اهدا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم اهدای خون در جامعه کرونا زده ، تشویق جوانان به اهدا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید