لبنان، حریری پیشنهاد جدید عون در تشکیل دولت را نپذیرفت، سعد همچنان به دنبال تایید سعودی ها

به گزارش مجله عکسها، منابع لبنانی گزارش دادند که حریری پیشنهاد جدید میشل عون برای تشکیل دولت را رد کرده و قبل از دریافت چراغ سبز عربستان قصد تشکیل دولت ندارد.

لبنان، حریری پیشنهاد جدید عون در تشکیل دولت را نپذیرفت، سعد همچنان به دنبال تایید سعودی ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه الاخبار، میشل عون رئیس جمهوری لبنان به عباس ابراهیم مدیرکل امنیت عمومی این کشور اطلاع داد که وی در تشکیل دولت به معرفی پنج وزیر به اضافه یک وزیر حزب طاشناق اکتفا خواهد کرد. بنابراین رئیس جمهور بهانه یک سوم معطل (ثلث معطل یا یک سوم معطل بنا به تعبیر برخی، یعنی دستیابی اقلیت به یک سوم کرسی های وزارتی به اضافه یک و این مانع از آن می شود که اکثریت، تصمیم های مهم و سرنوشت ساز را به تنهایی بگیرد و تک روی کند به خصوص که قانون اساسی لبنان شرط کرده مصوبات دولت با رای یک سوم اعضای دولت تصویب شود تا لازم الاجرا باشند) را که سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان با استناد به آن تشکیل دولت را به تعویق انداخته پس گرفت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

رئیس جمهور همچنین در مقابل، درخواست تصدی پست وزارت داخلی را داده است و طبق توافقی که قبلاً با حریری اجرا شده بود وزارت دادگستری در اختیار تیم رئیس جمهور نخواهد بود.

جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی لبنان نیز نسبت به پیشنهاد میشل عون و اعتراضی نکرد ؛ اما به عباس ابراهیم اطلاع داد که به دولت آینده لبنان رای اعتماد نخواهد بود. اما نکته غافلگیر کننده برای گروه های سیاسی لبنان این بود که سعد حریری این پیشنهاد عون را نپذیرفت.

به گفته منابع آگاه، عملکرد سعد حریری طی چند روز گذشته بیش از هر زمان دیگری روشن بوده و نشان می دهد که او نمی خواهد قبل از دریافت تایید عربستان سعودی و چراغ سبز این کشور تشکیل دولت دهد و با توجه به خدشه شدن روابط میان حریری و مقامات سعودی به نظر نمی رسد که نخست وزیر مکلف لبنان در زمان کوتاه بتواند حمایت ریاض را کسب کند.

به همین دلیل ولید البخاری سفیر عربستان در بیروت به مقامات لبنان اعلام کرد که عربستان هرگز دولتی به ریاست سعد حریری که حزب الله در آن حضور داشته باشد را نمی پذیرد. البخاری گفت این موضوع (عدم حضور حزب الله در دولت) پیش شرط حمایت عربستان از حریری است.

به گفته منابع سیاسی لبنان سعد حریری امروز هیچ قصدی برای تشکیل دولت ندارد و همه سفرهای خارجی وی با عناوین حاشیه ای از جمله تامین واکسن ضد کرونا و بحث درباره کمک های بین المللی برای لبنان بوده است. حریری اغلب در این سفرها تلاش کرده است تا مقامات کشورهای خارجی را ترغیب کند که زمینه ای برای دیدار وی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که تا به امروز از پذیرش حریری امتناع ورزیده، فراهم کنند. بنابراین هرگونه تلاش گروه های سیاسی لبنان و تیم رئیس جمهور برای تشکیل دولت سودی نخواهد داشت و حریری تصمیم گرفته با انداختن توپ در زمین رئیس جمهور اتهامات در زمینه بن بست سیاسی را از خود دور کند.

منابع لبنانی گزارش دادند که حریری حتی صراحتا درباره توزیع پست های وزارتی صحبت نمی کند. به عنوان مثال او می گوید که وزارت کشور به یک وزیر مسیحی داده می شود اما درباره نام این وزیر و وابستگی حزبی او چیزی نگفته است. حتی وقتی فرانسوی ها و بشاره پطرس الراعی اسقف مارونی های لبنان از حریری خواستندترکیب کامل دولت را اعلام کند وی پاسخ روشنی نداد. علاوه بر آن تلاش های بیشماری که پاریس برای برگزاری نشستی میان حریری و کنندگان جبران باسیل انجام داد فایده ای نداشت و نخست وزیر مکلف لبنان به بهانه های نامفهوم از آن فرار کرد.

حریری اکتبر 2020 به تشکیل دولت مکلف شد و تعهد داد فورا دولتی تشکیل دهد که قادر به احیای نقشه راه فرانسه باشد اما اختلافات سیاسی قدیمی مذاکرات تشکیل دولت را ناکام گذاشته است و این درحالی است که آژانس های سازمان ملل نسبت به فاجعه اجتماعی در لبنان به دلیل پیامدهای انفجار بندر بیروت و همچنین بحران اقتصادی و کرونا هشدار می دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1616

به "لبنان، حریری پیشنهاد جدید عون در تشکیل دولت را نپذیرفت، سعد همچنان به دنبال تایید سعودی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، حریری پیشنهاد جدید عون در تشکیل دولت را نپذیرفت، سعد همچنان به دنبال تایید سعودی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید