قدرت کُشندگی کرونا کم شده است

به گزارش مجله عکسها، باشگاه خبرنگاران/ محمدرضا محبوب فر اپیدمیولوژیست اظهار کرد: ویروس کرونا تا به امروز 35 مرتبه جهش پیدا کرده است. طی 35 بار جهش بدون آن که قدرت انتشار ویروس تغییر کند از قدرت کشندگی آن کاسته شده است و می توان گفت کرونا ویروس در دنیا با ضعف های عمده ای همراه شده است.

قدرت کُشندگی کرونا کم شده است

تغییر علائم بالینی بیمار با جهش کروناویروس

او گفت: جهش کرونا همچنین باعث تغییر علائم بالینی بیماری شده است و علائم تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس که با شیوع بیشتری در اسفند ماه دیده می شد به علائم گوارشی مانند اسهال شدید و مکرر، دل پیچه و دل درد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش اشتها، و سایر علائم مثل تب خفیف، اختلال در حس بویایی و چشایی، کهیر و تغییر رنگ پوست، سکته های قلبی و سکته مغزی تغییر کرده است.

محبوب فر بیان نمود: در حال حاضر در سنین مختلف و حتی بچه ها نشانه ابتلا به کرونا مشاهده شده است. البته مردم توجه داشته باشند که علائم جدید می تواند با کرونا مرتبط باشد و اگر پس از 24 تا 48 ساعت درمان خانگی از طریق جبران مایعات از دست رفته بدن، اسهال و استفراغ ادامه پیدا کرد یا تشدید شد به بیمارستان مراجعه کنند. با توجه به علائم گوارشی کرونا انتقال فعال ویروس از طریق محیط هایی مانند: دستشویی و حمام ممکن است و رعایت نکات بهداشت فردی و محیط بر مردم واجب است.

این اپیدمیولوژیست بیان کرد: استفاده اجباری از ماسک و دستکش به همراه ضد عفونی و شستشوی مکرر دست ها می تواند تا 90 درصد از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری کند و اکنون که موج دوم کرونا در کشور آغاز شده است، بسیاری از نمونه های مثبت کرونا مربوط به موارد حضور در تجمعات، رعایت نکردن فاصله گذاری فیزیکی و نافرمانی از دستورات بهداشت فردی است.

کرونا یک بیماری بومی خواهد شد

او در سرانجام گفت: بیماری کرونا در آینده به یک بیماری فصلی و بومی در کانون های انتشار بیماری تبدیل خواهد شد ضمن اینکه احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا وجود ندارد و ویروس در جمعیت مبتلا ایمنی و مصونیت جمعی ایجاد خواهد کرد. تست مثبت و مجدد درمان شدگان کووید-19 ناشی از بخش باقی مانده از ساختار ویروس است و به این دلیل نیست که فرد دوباره مبتلا شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 1102

به "قدرت کُشندگی کرونا کم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت کُشندگی کرونا کم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید