قبایل استان المهره یمن: حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین الملل است

به گزارش مجله عکسها، قبایل شرقی ترین استان یمن که از مداخلات سعودی به تنگ آمده اند در بیانیه ای اعلام کردند، حضور اشغالگر سعودی و شبه نظامیان آن در استان المهره نقض کامل عرف و قانون بین الملل، قطعنامه های شورای امنیت و منشور اتحادیه عرب است.

قبایل استان المهره یمن: حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین الملل است

به گزارش گروه بین الملل مجله عکسها، تسلط نیروهای سعودی بر استان المهره واقع در دورترین نقطه شرقی یمن و مداخلات در این استان منجر به خشم قبایل آن شده است.

بر اساس گزارش روزنامه القدس العربی، هفته جاری قبایل المهره علیه این مداخلات خیزش کردند و درگیری های مسلحانه ای میان طرفین در گذرگاه مرزی شحن - میان یمن و سلطنت عمان رخ داد. این درگیری ها پس از آن رخ داد که نیروهای مسلح قبایل کنترل این گذرگاه را به دست گرفتند و مانع از ورود مسؤولان سعودی به آن شدند، کسانی که عملیات نظارت بر امور گمرکی را در آنجا انجام می دهند.

در ادامه این گزارش آمده، قبایل المهره به فرماندهی رهبر قبیله ای علی سالم الحزیری علیه مداخلات سعودی به پا خواستند و ائتلاف سعودی برای بازپس گیری این گذرگاه از بالگرد آپاچی استفاده کرد اما کاری از پیش نبرد.

نیروهای قبایل المهره که در گذرگاه شحن تحصن نموده اند در بیانیه ای اعلام کردند: حضور اشغالگر سعودی، شبه نظامیان و دنباله های آن در استان المهره نقض کامل عرف، قانون بین الملل، قطعنامه های شورای امنیت و منشور اتحادیه عرب است همچنین نقض آشکار قانون اساسی یمن و نقش حاکمیت و هویت ملی آن به شمار می رود.

در ادامه این بیانیه آمده: اشغالگر سعودی می خواهد این گذرگاه را مانند بقیه گذرگاه ها به پادگان نظامی تبدیل کند تا پس از آن زشت ترین انواع ظلم و سرکوب و محدود کردن آزادی را علیه غیرنظامیان یمنی مرتکب گردد.

نیروهای سعودی به بیانیه مبارزه با قاچاق بر گذرگاه مرزی شحن مسلط شده و این موضوع منجر به کندی در اقدامات تجاری شده است به نحوی که بسیاری از تاجران ناچارند دنبال گذرگاه های جایگزین در یمن باشند. این موضوع منجر به خشم مردم المهره شده، کسانی که گمرک شحن را یکی از اصلی ترین منابع درآمدی برای پروژه های استان خود می دانند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 17 فروردین 1399 گردآورنده: 3napix.ir شناسه مطلب: 872

به "قبایل استان المهره یمن: حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبایل استان المهره یمن: حضور اشغالگر سعودی نقض کامل عرف و قانون بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید